Zavrieť

Porady

Dan z prijmu z predaja pozemku

Dobry den, chcela by som sa opytat s bratrancom sme si vymenili pozemky, ktore sme zdedili, ja po starkej a on po svojej mame. Nevlastnili sme ich 5 rokov. Ja som ten svoj vymeneny predala. Musim aj tak platit dan z nehnutelnosti? Starka uz nemala nikoho iba vnucata, to nie je tym padom priama linia dedenia? Dakujem za odpoved a radu
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Zrejme sa pýtaš na daň z príjmov FO, nie daň z nehnuteľnosti
romana147 Ako niekedy niektorí píšu / vyžadujú : Čítaj s porozumením !

Pôvodne mal byť nadpis témy :

Daň z predaja pozemku
Mária27 Tú starkú ste mali spoločnú? Ty si to predala do 5 rokov od dedenia?
Zuzanicka12 Nie nemali sme spolocnu starku...pardon za ten nadpis povodne som napisala iny a myslela som dan z nehnutelnosti
veronikasad Dan z nehnutelnosti platíš na príslušný mestský alebo obecný úrad.
Ak neboli splnené pri predaji podmienky pre oslobodenie, na DU platíš daň z príjmov fyzickej osoby + 14% zdravotné poistenie (nedoplatok ZP vyčísli v ročnom zúčtovaní ZP(
Zuzanicka12 Dan, ktoru musim zaplatit lebo som pozemok nevlastnila 5 rokov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri podrobne tu https://www.financnasprava.sk/sk/obc...aNehnutelnosti
    cit. kúsok - oslobodený príjem:
    "...z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku) nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov), ..."
    Doplnenie po tvojom upresnení, že ide o daň z nehnuteľnosti - tak tá sa platí obci - aj tam riešiš DP - pozri podobné témy k tomu tu na porade, prípadne ti určite na OU s tým pomôžu. A je jedno, koľko rokov vlastníš (či 1, 5, alebo 100). Dôležité je, kto je majiteľom k 1.1. daného roku. Potom posielajú rozhodnutie o vyrubení dane väčšinou v máji (ja som tohto roku dostala akurát dnes)
    Naposledy upravil Katy a R : 12.06.23 at 09:02

    Dan z prijmu z predaja pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.