Zavrieť

Porady

Povinnosť registrácie DPH pri prácach v Nemecku.

Dobrý deň. SZČO neplatiteľ DPH vykonáva pre slovenskú s.r.o. práce- inštalovanie slnečných kolektorov na nehnuteľnostiach v Nemecku. Ak by došlo k prekročeniu obratu 49.790,-€ je povinnosťou SZČO registrovať sa za platiteľa DPH? Príjmy živnostníka sú iba z tejto činnosti a fakturuje ich iba slovenskému odberateľovi. Ďakujem pekne.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Včera som podobný dotaz zadavala na infolinke FS, neskôr pripnem odpoveď
valeriam super, to budem veľmi vďačná, ja som totiž klienta informovala, že si má výšku faktúr striehnuť, ak nechce byť platiteľom DPH. Ale nejako som sa do toho zamotala a už som si nie taká istá, že príjmy sú zo služieb v tuzemsku.
Negoce 49 790 sa týka iba dodaní na SK,,,,,,,,
žiadne zahraničie
valeriam Veď práve o to mi ide- pracuje v Nemecku, ale fakturuje aj príjmy idú od slovenskej s.r.o.
Negoce DPH patrí DE, nezáleží či fakturuješ Hoten Tóthovi alebo Ďurovi, DPH sa viaže na nehnuteľnosť......na DP typ B musíš predsa špecifikovať príjem (odd. XIII
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dobrý deň,

    ak tuzemský živnostník vykonáva práce na nehnuteľnosti v Nemecku uvádzame nasledovné:
    Pre správne uplatnenie DPH pri službách je potrebné určiť miesto dodania, aby bolo zrejmé, daň ktorého štátu sa uplatní. Daň patrí tomu štátu, v ktorom je miesto dodania služby.

    Miesto dodania prác na nehnuteľnosti sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH - t.j. tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - vo Vašom prípade v Nemecku , takže DPH patrí Nemecku.

    Ak sa nehnuteľnosť nachádza v SR, daň sa platí v SR, ak sa nehnuteľnosť nachádza v IČŠ (iný členský štát) alebo v treťom štáte, miestom dodania je ČŠ alebo tretí štát, kde sa nehnuteľnosť nachádza a daň sa odvádza tam.

    Ak sa služby vzťahujú k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v inom členskom štáte (IČŠ) alebo v treťom štáte, miestom dodania je IČŠ alebo tretí štát, t.j. v takom prípade služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti sa nezdaňujú tuzemskou DPH a ani ich hodnota nevstupuje do obratu pre DPH v tuzemsku, nakoľko do obratu vstupuje len hodnota Vami dodaných tovarov a služieb s miestom dodania v tuzemsku.

    Odporúčame dodávateľovi služby ( obom Slovákom) , aby sa informoval na legislatívu platnú v Nemecku, kde je miesto dodania služby za účelom splnenia si daňových a registračných povinností, prípadne na možnosť prenosu daňovej povinnosti.

    Odpoveď na Vaše otázky:
    1. Je povinný pred začiatkom výkonu práce v Nemecku registrovať sa podľa § 7a Zákona o DPH ? - Nie, podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú zdaniteľné osoby, ktoré dodávajú služby pre zdaniteľné osoby so sídlom v inom členskom štáte EÚ, kde miesto dodania uvedených služieb sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ( nie podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH)
    2. Bude sa započítavať táto fakturácia do obratu pre povinnú registráciu podľa § 4 Zákona o DPH ? - Nie, nevstupuje do obratu - miesto dodania je v DE , kde sa nehnuteľnosť nachádza( § 16 ods. 1 zákona o DPH)
    3. Slovenská firma, ktorej bude fakturovať, ak nie je platiteľ DPH na Slovensku, musí sa registrovať podľa § 7a? Táto firma fyzicky prácu v Nemecku nevykonáva, len fakturuje zahraničnému odberateľovi. Nie, stále ide o fakruráciu - dodanie prác na nehnuteľnosti v Nemecku, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    valeriam Toto je už odpoveď z tej infolinky FS? Ako prosím znela presná otázka? Ďakujem.
    veronikasad ano, moje otázky sú v časti Odpoveď na Vaše otázky - tie tri body. Odpoveď bola zvýraznená, po skopírovaní sa to stratilo a neviem to dať spˇäť. Každá odpoveď začína nie ... Pracovníčka okrem toho upozornila na sledovanie povinnosti v daňovej a registračnej oblasti v DE
    valeriam Ďakujem pekne, ale ešte mám jednu otázku- "môj" SZČO tieto služby nefakturuje priamo nemeckým odberateľom, ale Slovenskej s.r.o. Je váš prípad tiež takýto?
    Negoce https://tj-legal.com/blog/posts/najc...bach-v-nemecku
    veronikasad toto je presne ten istý prípad. Čítaj pozornejšie moje otázky, odpoved FS začína v každej otázke slovkom NIE
    valeriam Ale veď som to čítala a zle zhodnotila, ospravedlňujem sa. Ešte raz ďakujem za rady aj čas, ktorý ste tomu venovala.
    valeriam Ďakujem veľmi pekne za rady, a usmernenie.
      zbaliť

    Povinnosť registrácie DPH pri prácach v Nemecku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.