Zavrieť

Porady

Dedenie

Mojej bezdetnej susede zomrel manzel. Maju manzelovi surodenci a svokra pravo na dedenie ?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Keďže deti nemal, zo zákona dedia v druhej skupine manželka a rodičia poručiteľa a osoba žijúca s ním v spoločnej domácnosti minimálne rok. V tomto prípade by dedila tak manželka ako aj jeho mama.

Hlasovalo 7 pouzivatelov

Užitočné (5)
ivka70, bjuty smis, Mária27, Chobot, babi2
Neužitočné (2)
3
11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Bafit Dakujem velmi pekne za presnu radu .Konecne sa mi to podarilo uz dohladat. Tym dvom tarajkom vyssie sa to asi prisnilo
Tweety ten čo dal neužitočné, to fakt, či len tak z plezíru? hrdo povedz prečo si tak rozhodol
OneUp ved napis meno toho chudacika
Mária27 Ak nemá matku ani spolubývajúceho, tu (v 2. skupine) už môže dediť manželka sama.
Bafit Je napisane jasne, ze manzelova matka zije a narokuje si dedicstvo
Mária27 ok - prehliadnuté. Tak dedia oni dve, manželka aspoň polovicu. § 474 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201
Bafit Dakujem. Pekny den
Bafit Este sa chcem opytat. Dufam, ze surodenci manzela nemaju pravo dedit ? Lebo aj oni si narokuju
Mária27 v § 475 je napísané, že by súrodenci dedili vtedy, ak by nededil nikto podľa § 474.
Bafit Dakujem
mari2x 20 , ja som ti dal iba teraz, aby si nemala osamelú
  zbaliť

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko, hanelie
Najskôr sa vysporiada bsm až potom sa dedí v 2 skupine medzi manželku a matku ( rodičov ) zosnulého ( sorry ak už niekto takto napísal, nečítala som všetky komenty )
5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Mária27 správne - dedí sa len po ňom
mari2x pochybujem, že by niekto vysporiadaval BSM medzi mŕtvym a živým
Chobot Nepochybuj, je to skutočne tak. Ak zomrie jeden z manželov, tak druhý najprv dostane polovicu z toho, čo bolo v BSM a tá druhá polovica, čo vlastnil zosnulý, ide do dedičského konania.
mari2x od koho "dostane" ? ? ?

kto iniciuje takéto konanie - ako sa to volá ? ? ?

(lebo napr dedičské iniciuje súd (asi na impulz matriky) tým, že určí notára )
Chobot Ten notár, ktorý vybavuje dedičské konanie, najprv vysporiada spoločný majetok, ktorý je v BSM. Najprv musí rozdeliť BSM, aby sa mohlo dediť to, čo patrí (patrilo) nebohému.

Keď mi zomrel otec, tak mal na účte nejaké peniaze. Keďže mali BSM, tak v uznesení je v prvom bode (napísal to notár, ktorý vysporiadal dedičstvo), že súd schvaľuje dohodu o vysporiadaní BSM manželov uzavretú medzi pozostalou manželkou a dedičmi ... a potom je vymenovanie majetku - teda toho účtu. ZO zostatku toho účtu priznal polovicu mame, keďže tie peniaze boli ich spoločné a potom tá otcova časť by sa bola dedila medzi dedičmi - mamou a tromi deťmi.

Nakoľko sme sa všetci súrodenci dohodli, že tie peniaze necháme mame, tak v uznesení notár uviedol, že na základe dohody dedičov sumu po nebohom dedí jeho manželka. Takže mama zdedila všetky peniaze na účte.

Ale najprv bolo to vysporiadanie BSM a až následne sa malo deliť dedičstvo.

Uznesenie o dedičstve spisuje notár, ale schvaľuje a správoplatňuje ho súd. Preto v článku I. uznesenia bolo, že Súd schvaľuje dohodu o vysporiadaní BSM.

Takže presne ako napísala hanelie - najprv sa po smrti jedného z manželov vysporiada BSM a až následne sa prededí majetok, ktorý nepatril pozostalému manželovi.

Takže nemusíš mať nevhodné a ironické poznámky, ak niečo nevieš.
  zbaliť

mari2x je offline (nepripojený) mari2x

mari2x
v prvej skupine je tu IBA manželka

Opravím podľa "20"

"Keďže deti nemal, zo zákona dedia v druhej skupine "

a som zvedavý, či opraví aj mínuskový CHMUĽO !
Naposledy upravil mari2x : 01.07.23 at 05:01

Hlasovalo 4 pouzivatelov

Užitočné (1)
romana147
Neužitočné (1)
Nevhodné (1)
Komentár, nie odpoveď (1)
-2
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Bafit Tak kde je pravda ? Kazdy tvrdi cosi ine
mari2x pravda je v zákone , si to pozri sama !
(§ 473 (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. )
= citovala tweenty

(ja som zabudol, že aby bola manželka v prvej skupine , musia byť/dediť deti )
OneUp Zabudol ? Mas 2 minusky, aby si viac nezabudal
  zbaliť

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.