Zavrieť

Porady

Prepis nehnutelnosti s ciastocnym vyplatenim

Ahojte. Chceme prepisat na mna nehnutelnost, ktoru aktualne vlastnia 2 ludia - moja mama a jej bratranec.
Moja mama nechce za to peniaze, ale jej bratranca treba vyplatit. Dohodli sme sa teda na hodnote domu 50 000, z ktorej stvrtinu vyplatim maminmu bratrancovi.

Ako to spravit zmluvne? Dat normalne do Kupno predajnej zmluvy tak, ako je to realne, ze dohodli sme sa na hodnote 50 000, z ktorej stvrtinu vyplatim tomu ujovi, a ze mama sa zrieka svojho podielu v moj prospech?
Alebo ako by to bolo najlepsie spravit? Rozmyslali sme este nad darovacou zmluvou, a ze ujovi dam len na ruku peniaze, len to je take, ze nebude nikde na papieri to, ze ujovi som dal nejake peniaze.

Dakujem

DOPLNENIE: Vlastnici su sice dvaja, ale v takomto pomere:
1/2 moja mama
1/4 moja mama
1/4 ujo
Naposledy upravil x_master222 : 04.07.23 at 15:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Buď jedna darovacia a jedna kúpna zmluva, ako písal misoft, alebo to urob jednou kúpnou zmluvou, kde budú dvaja predávajúc a jeden kupujúci - ty. V časti Cena uvedieš, že predávajúcemu č. 1 (strýko) zaplatíš sumu 12,500 € a s druhým predávajúcim si sa dohodol na cene 1 €. Potom ti stačí dať zavkladovať len jednu zmluvu s jedným poplatkom.

    Bude to čisté, transparentné. Cena nehnuteľnosti je čisto na dohode medzi predávajúcim a kupujúcim.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    x_master222 Toto by bolo asi najlepsie. Spravne chapem, ze keby sme mali 2 zmluvy tak by sa museli podat aj 2 ziadosti na kataster a teda 2 x po 66 eur?

    Este som doplnil do povodneho prispevku, co som trosku pozabudol, ze vlastnici su sice dvaja, moja mama a ujo, ale v takychto podieloch:
    1/2 mama
    1/4 mama
    1/4 ujo

    Mozem to v zmluve spojit, a teda opisovat to tak, ze predavajuci 1 ma podiel 1/4 a predavajuci 2 podiel 3/4? Alebo to musim tak rozlisovat ako je v liste vlastnictva, ze predavajuci 1 ma podiel 1/4 a predavajuci 2 ma podiel 1/2 a 1/4?
    hanelie Do zmluvy text opísať presne z listu vlastníctva
    x_master222 A keby to boli 2 zmluvy, tak na katastri sa musia podat 2 ziadoati o vklad?
    Chobot Áno, keď dávaš zavkladovať 2 zmluvy, tak za každú zaplatíš poplatok za vklad. Preto je lepšie urobiť to jednou zmluvou.

    A tie podiely opísať z LV, ako napísala hanelie. Tvoj podiel po zavkladovaní bude 1/1 a tak to môžeš napísať aj v zmluve, aby to kataster tak zapísal.
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pretože sú podieloví vlastníci (teda každý z nich vlastní 1/2 nehnuteľnosti) - mama môže svoj podiel tebe darovať darovacou zmluvou (tu neplatí žiadne predkupné právo a ani iné zbytočnosti). Na druhý podiel (strýkov) sa vyhotoví KPZ s vyplatením 1/2 hodnoty nehnuteľnosti. Ovšem - sú to dva úkony pre kataster. Potom budeš vlastníkom 2/2 (teda celej nehnuteľnosti) len ty.

    Prepis nehnutelnosti s ciastocnym vyplatenim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.