Zavrieť

Porady

Prepis nehnutelnosti

Dobrý deň, potrebujem poradiť.
Rodičia býbajú v dome po starých a prastarých rodičom. Samozrejme, že dom je napísaný na prastarého rodiča, ktorý nežije a nežije ani jeden zo starých rodičoch. V dome v ktorom bývajú neexistujú žiadne plány, takže ako keby dom nebol postavený, čo všetko je potrebné urobiť keď teraz chceme prepísať dom na otca, ktorý má ešte aj súrodencov čo ale bývajú úplne inde. Ďakujem krásne za radu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Treba požiadať o obnovu dedičského konania po prastarých a starých rodičoch z dôvodu, že sa našiel majetok a treba to vysporiadať dedičským konaním. Dom bude treba dať asi ohodnotiť znalcovi. To ohodnotenie by malo byť robené na dvakrát - k dátumu smrti prastarých rodičov a druhé k dátumu smrti starých rodičov. Keď to je zapísané v katastri, tak plány nepotrebuješ. Tam by sa dalo zistiť na základe čoho bol dom zapísaný. Zapísať to na otca sa môže vtedy, keď sa súrodenci vzdajú podielu na tomto dome alebo sa inak dohodnú. Na základe právoplatného dedičského konania kataster zapíše dom na otca.

    melanita je offline (nepripojený) melanita

    melanita
    dobry den!
    mam jednu otazku a dufam, ze tu najdem niekoho, kto mi vie poradit.
    zijem v 3izbovom byte s mamou a otcom-alkoholikom. otcov alkoholizmus je uz na nevydrzanie a vcera sa uz dokonca vyhrazal, ze poziada o rozvod, a ze s nami vy*ebe... (prepacte za vyraz, ale on sa tak naozaj vyjadril) s mamou je nam jasne, ze su to len opite reci, ale rozvod predsalen bude-poziada on mama. lenze teraz sa bojime, ako to bude s bytom. je napisany na mamu, pravdupovediac si nanho sama zarobila, otec malokedy prispieva na domacnost,
    ale ako tu tak citam, zistujem, ze aj tak bude mat pri rozvode pravo na byt
    mamina by rada prepisala byt na mna (plnoleta som), lebo si myslime, ze potom by otec pri rozvode na byt nemal narok. da sa to tak urobit, alebo je to len vymysel a uz je to stratene?
    prosim o radu,
    dakujem

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Záleží, kedy mama k bytu prišla. Či vie preukázať že je len jej vlastníctvo. Pokiaľ ho zdedila, tak je len jej. Keď ho kúpila za trvania manželstva, tak by mala mať v kúpnej zmluve takú klauzulu, že byt si kúpila z vlastných finančných prostriedkov, ktoré nepochádzajú z bezpodielového spoluvlastníctva manželov.Aj keď by otec nemal finančne nárok na byt, z bytu ho nemôže vyhodiť na ulicu. Musí mu nájsť primerané bývanie. A pozri si v zákone, čo je primerané bývanie, ktoré zaplatí Tvoja mama. Pokiaľ Ti ho mama podaruje skôr, ako sa rozvedú, nemusel by byť problém, lenže otec si bude robiť nárok na svoju polovicu bytu. Je to komplikované, pomôže len dobrý právnik. Alebo predať byt a kúpiť dva menšie - jeden pre otca a druhý pre Vás.Potom bude pokoj.Možno.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    A ešte niečo: mama Ti môže byt aj predať, napr. za 1.- Sk, samozrejme za predpokladu, že ona je vlastníkom bytu v celosti.

    melanita je offline (nepripojený) melanita

    melanita
    dakujem vam velmi pekne za vase odpovede a rady!
    ja studujem v zahranici, cize som prave mimo domu a prave mi mama pisala, ze ju otec za opiteho stavu z bytu vyhnal... preto je to teraz na 100% iste, ze sa nieco ide podniknut a to co najskor, pretoze otec chce by predat a vyhodit nas na ulicu...
    vyzera to tak, ze mama prepise byt na mna, ale mne sa paci aj vasa rada, ze by mi mama byt predala za napr. 1 korunu. teraz vsak neviem, ktory postup, krok je istejsi?
    ked bude byt napisany na mna a rodicia sa budu rozvadzat, o byte nebude rec alebo predsa? kedze bude byt moj, otec nema co z manzelstva ziskat, ci ano?
    vopred vdaka za odpovede

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    melanita Pozri príspevok
    dakujem vam velmi pekne za vase odpovede a rady!
    ja studujem v zahranici, cize som prave mimo domu a prave mi mama pisala, ze ju otec za opiteho stavu z bytu vyhnal... preto je to teraz na 100% iste, ze sa nieco ide podniknut a to co najskor, pretoze otec chce by predat a vyhodit nas na ulicu...
    vyzera to tak, ze mama prepise byt na mna, ale mne sa paci aj vasa rada, ze by mi mama byt predala za napr. 1 korunu. teraz vsak neviem, ktory postup, krok je istejsi?
    ked bude byt napisany na mna a rodicia sa budu rozvadzat, o byte nebude rec alebo predsa? kedze bude byt moj, otec nema co z manzelstva ziskat, ci ano?
    vopred vdaka za odpovede
    Keďže je byt písaný na mamu ako 100% jej vlastníctvo, tak ste v dobrej pozícii. Nech čo najskôr prepíše byt na teba, trebárs aj darovacou zmluvou. Nemusíte robiť kúpnu zmluvu na 1 Sk, darovacia zmluva je v tomto prípade vhodnejšia.

    AK príde k rozvodu a následne k deleniu spoločného majetku, tento byt nebude predmetu delenia, pokiaľ otec jednoznačne nepreukáže nárok na byt. Takže dôkazné bremeno bude na ňom.

    Zároveň bude jednoduchšie dostať ho z bytu, nakoľko nebude mať užívacie právo k bytu (nebude vlastníkom a nebude mať ani nájomnú zmluvu).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.