Zavrieť

Porady

Aké kurzy použiť pri faktúre za služby z ČR?

Faktúra za služby v CZK bola doručená 31.8.2023. Uvádzajú na nej dva dátumy:
1. dátum vystavenia 31.8.2023
2. dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia 24.8.2023.
Prosím o radu, aké kurzy (z ktorého dňa) mám použiť v Omege
a) pri účtovaní faktúry : 1. kurz ECB, 2. kurz pre DPH
b) pri účtovaní úhrady: 1. kurz ECB, 2. kurz banka
Ktorý deň mám podľa §26 pokladať za deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti, a ktorý deň je podľa zákona o účtovníctve dňom predchádzajúcim dňu uskutočnenia účtovného prípadu?
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janavrbovska Ďakujem Ivka. Viete mi teda poradiť, ktorý dátum je v tomto konkrétnom prípade dňom uskutočnenia účtovného prípadu a ktorý dňom vzniku daňovej povinnosti?
    ivka70 ved je to tam v prikladoch ....
    janavrbovska Ďakujem. ECB som teda dala 23.8.2023 a kurz pre DPH 30.8.2023. Je to tak správne?
    janavrbovska Ďakujem. Dostala som viac odpovedí na moju otázku a každá je iná. Preto som otázku zopakovala. Ak by si mi vedela poradiť Ty, bola by som veľmi rada.
    1. kurz ECB
    - podľa § 24 a 25 zákona č. 431/2002 Zákona o účtovníctve a podľa § 2, ods.1 Postupov účtovania sa za deň uskutočnenia účtovného prípadu považuje deň dodania, t.j. deň kedy nám bola služba uskutočnená.
    Na faktúre sa uvádza dátum dodania 24.8.2023, tak som dala kurz z 23.8.2023, čo je 24,132 CZK

    2. kurz DPH
    - podľa § 26 zákona č. 222/2004 z.z. o dani z pridanej hodnoty sa deň vzniku daňovej povinnosti považuje deň vystavenia faktúry.
    Na faktúre sa uvádza vystavenia faktúry 31.8.2023, tak som dala kurz z 30.8.2023, čo je 24,107 CZK.
    Faktúru sme prijali tiež 31.8.2023.

    Keď som to takto zadala v OMEGE, doklad v KONTROLE stále vykazuje chybu!
    tigy Možno pomôže:


    OMEGA PODPORA Pridané 30. mája 2014
    Dobrý deň,
    v prípade došlých faktúr sa dátumy dopĺňajú nasledovne:
    Dátum vyhotovenia – zadáva sa dátum vyhotovenia uvedený na faktúre,
    Dátum prijatia – zadáva sa dátum prijatia faktúry,
    Dátum vzniku daňovej povinnosti – zadáva sa dátum, kedy vzniká daňová povinnosť.
    Kopírovanie týchto dátumov je možné si upraviť podľa potreby, a to konkrétne prostredníctvom tlačidla Možnosti – Nastavenie formulára vo formulári Pridaj účtovný doklad.
    V prípade ďalších otázok nás prosím kontaktujte telefonicky na čísle 041/707 10 21 alebo mailom na omega@kros.sk.

    Program berie pri službe automaticky ako DVDP deň vystavenia faktúry a ako DUUP deň prijatia faktúry, deň prijatia služby nikde doplniť nežiada...
      zbaliť

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Ja beriem ako deň uskutočnenia účtovného prípadu deň prijatia faktúry a ako deň vzniku daňovej povinnosti (DPH) dátum vystavenia faktúry.
    V tomto prípade v oboch prípadoch 31.8.2023, takže kurz ECB z 30.8.2023.
    Pri úhrade účtujem kurzom banky a z toho potom vyplynie aj kurzový rozdiel, väčšinou strata.
    Naposledy upravil tigy : 12.09.23 at 13:45

    Aké kurzy použiť pri faktúre za služby z ČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.