Zavrieť

Porady

Bezodplatný prevod obchodného podielu

Zdravím. Potrebujem "polopate" vysvetliť nasledovné:
FO založila s.r.o. v roku 2021 kde splatila 5000 €. V roku 2023 vstupuje do spoločnosti nová FO, kde sa urobí bezodplatný prevod obchodného podielu v minimálnej výške 750 €.
1) Účtovne v s.r.o. sa len zmení analytika na 411
2) aký dopad bude mať tento bezodplatný prevod na pôvodného spoločníka a na nového? Bude musieť nový spoločník zdaniť podiel, teda príjem 750 ? Čo pôvodný spoločník je to vklad 5000 - príjem 750 a nemá to vplyv na zdanenie?

Ďakujem
Naposledy upravil Enie : 25.10.23 at 10:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Nepeňažný príjem z titulu nadobudnutia obchodného podielu.
    Enie takže nový spoločník zdaní 750 €. Alebo si môže uplatniť oslobodenie do výšky 500€ a zdaniť iba zvyšných 250€ ?
    Jarka 1 Nie je to nepeňažný príjem!!! Prikladám odpoveď z FS.

    Ak spoločník v s.r.o. bezodplatne prevedie časť svojho podielu na nového spoločníka, potom nadobudnutie obchodného podielu novým spoločníkom sa považuje za príjem získaný darovaním podľa § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, ktorý nie je predmetom dane.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ad 2.
    1. spoločník touto operáciou nedosiahol žiadny príjem, nerieši daň z príjmov
    2. spoločník nemal výdavok na nadobudnutie podielu, v budúcnosti pri prevode a v prípade dosiahnutia príjmu z prevodu nebude mať výdavok ...

    § 8 ods. (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarka 1 avalik, prosím ťa, mám tomu rozumieť tak, že pre nadobúdateľa OP to nie je nepeňažný príjem a pri nadobudnutí teda nič nezdaňuje? Je to podľa § 3 ods.2 d ?
    avalik podľa mňa je to darovanie obch. podielu
    Jarka 1 Ďakujem
    avalik ale dajte otázku na FS, či majú rovnaký názor
    Jarka 1 Už som nad tým uvažovala, lebo som hľadala odpovede a našla som len ten nepeňažný príjem. To darovanie mi však príde logickejšie aj v súvislosti s prípadným neskorším predajom takto nadobudnutého OP. Nebude sa tam uplatňovať žiaden výdavok.
      zbaliť

    Bezodplatný prevod obchodného podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.