Zavrieť

Porady

Lehota na podanie ziadosti o opatrovatelsky prispevok - Dieta ZTP 6 rokov

Dobry den, rad by som poziadal o radu. Mame dieta, ktore je uznane ZTP a radi by sme poziadali o opatrovatelsky prispevok.Po kontakte lokalneho uradu prace nam bolo povedane, ze je mozne podat ziadost az ked dovrsi syn 6 rokov. Ak si vsak matne spominan, bolo schvalene (parlamentom alebo vladou), ze ziadost je mozne podat uz 3 mesiace pred dovrsenim 6 rokov. Viete prosim poradit, kde najdem nejaky zaznam alebo citaciu zakona aby som vedel argumentovat UPSVAR.Vdaka.
Frantisek
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Možno tým bolo myslené, že OP treba začať vybavovať skor, aby rodina nezostala bez financií. Výplata rodičovského príspevku dovŕšením 6 rokov veku dietata končí, tak aby OP plynule nadväzoval ...
Frantisek S. Ano, presne to som myslel
buchač Tak na toto bolo potom potrebné myslieť už dávnejšie.
Veď aj budúci dôchodca žiada o dôchodok (žiadosť sa môže dokonca spísať vopred), no pokiaľ dostane dôchodok, tak to trvá kľudne aj 6 mesiacov.
veronikasad Juraj, nemáš pravdu s dôchodkom, keď požiada vopred, žiada o predčasný dôchodok a starobný dôchodok mu krátia... Môže si dať akurát skontrolovať dobu dôchodkového poistenia , prip. požiadať o predbežný výpočet, riadny starobný dôchodok dostane až po dovŕšení dôchodkového veku.
Pri opatrovateľskom sa preveruje zdravotný stav dieťaťa, preto treba vopred...
buchač Veronka...čítaj s porozumením.
Reagoval som poznámkou o dôchodku na tú čakaciu dobu a že dotyčná osoba z niečoho žiť musí.
veronikasad Dôchodca by mal na to mysliet celý život, matka na rodičovskom príspevku veľa toho neušetrí...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    red john je offline (nepripojený) red john

    red john
    1. Nechcem byt zly,ale matne spominanie je dost neurcita informacia.
    2. Na nete neexistuje nic podobne, o com ty vravis.
    ---------
    Mam skor dojem, ze si onehda nieco matne zapocula, zle vyhodnotila a nasledne aj zbrklo konala.
    Uvedene tri mesiace ale net spomina, no v inej suvislosti , citujem :
    " Na základe odovzdanej písomnej žiadosti sa následne začína konanie o priznanie peňažného príspevku, ktoré trvá približne 3 mesiace. "
    https://www.tena.sk/starostlivost-o-...ok-v-roku-2020

    Co sa tyka vyplacania, tak prispevok bude priznany spatne, od podania ziadosti.
    Ziadost mozu na podatelni by prijat mali-dokonca museli. Ak nie, da sa poslat aj postou.
    No ak je konanie az od 6 rokov, tak budes aj tak cakat.
    Frantisek S. Ano, matne spominat nie je istota. Akokolvek, moja znama maZTP dceru, tato mala 6 rokovminuly tyzden a optrovatelsky ma uz schvaleny. Tak zjavne nieco take existuje. Preto sa pytam.Akokolvek dakujem za diskusiu
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Frantisek S. Nikde to tam nie je spomenute, uz som pozeral.Vdaka
    Tweety Vyberiem ti Peňažný príspevok sa poskytne, ak:

    opatrovanie vykonáva oprávnená osoba,
    sa opatrovanie poskytuje fyzickej osobe s ŤZP, ktorá dovŕšila 6 rokov veku a je odkázaná na opatrovanie,
    ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá rozhodnutie o priznaní peňažného príspevku a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
    Frantisek S. Ano, ale tu nikde nie je spomenute, kedy mozem podat ziadost. Mne ide o to aby som kontinualne presiel z rodicovskeho prispevku na optrovatelsky bez straty prijmu. A na to aby som tak urobil, je nutne podat ziadost skor ako 6 rocny aby mal UPSVAR cas rozhodnut.
    Frantisek S. Este raz, kedze mi to neodoslalo odpoved pravdepodobne Mne ide skor o ziadost a nie ze narok. Mojim cielom je plynuly prechod z rodicovskeho prispevku na optrovatelsky a tento je mozny len podanim ziadosti pre dovrsenim 6 roku dietata, kedze upsvar potrebuje cas na rozhodnutie.
    Tweety info na úrade si dostal, lehota na podanie žiadosti vopred nikde nie je, veď podaj a uvidíš či, ti ju zoberú
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak požiadaš až v deň 6-tich narodenín - a ak rozhodnú, že príspevok naozaj patrí, vyplatia ti ho spätne od požiadania. Aj keď teda to bude dlhšie trvať (celkom "plynule" to nebude), ale o peniažky neprídeš.
    Dovtedy si obehajte všetkých doktorov, aby si mal aktuálne lekárske správy. A pripraviť všetky potrebné dokumenty.
    Naposledy upravil Katy a R : 23.10.23 at 11:16
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Frantisek S. Kedze sme ziadali aj o ine pripsevky, my uz stanovisko lekarskeho posudku UPSVAR mame: funkncna porucha 90% a dokonca je potvrdene ze je odkazany podla paragrafu 14 ods.4 na opatrovanie.
    Katy a R No tak keď už máte posúdenie - tak je to potom malina. Príspevok bude hneď A vypláca sa spätne, za predchádzajúci mesiac.
    Frantisek S. Tak dufam, ze ano. Dakujem za pomoc.
      zbaliť

    Lehota na podanie ziadosti o opatrovatelsky prispevok - Dieta ZTP 6 rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.