Zavrieť

Porady

príspevok zamestnancom

Ahoj poraďáci.
Mám prosbu. Ak sa niekto stretol s niečím ako osobitný príspevok zamestnancovi, ktorý sa poskytuje pravidelne mesačne na obstaranie vozidla a čerpané pohonné hmoty, bola by som vďačná, ak by ste mi poradili, ako sa toto zdaňuje. Pre spoločnosť je to vlastne len výdavok z pokladne voči zamestnancovi. Zamestnancovi sa to len zdaní alebo sa platia aj odvody? Tento príspevok sa nepovažuje za odmenu za výkon práce. Ale aby spoločnosť nemusela nakupovať os. autá a aby zamestnanci si ich kúpili práve za tieto príspevky. Dá sa vôbec niečo také použiť v našej legislatíve? Alebo je lepšie to v spoločnosti dať ako nenávratná pôžička poskytnutá zamestnancovi? (lenže každý mesiac?) Vopred vrelá vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    danusi
    Ahoj poraďáci.
    Mám prosbu. Ak sa niekto stretol s niečím ako osobitný príspevok zamestnancovi, ktorý sa poskytuje pravidelne mesačne na obstaranie vozidla a čerpané pohonné hmoty, bola by som vďačná, ak by ste mi poradili, ako sa toto zdaňuje. Pre spoločnosť je to vlastne len výdavok z pokladne voči zamestnancovi. Zamestnancovi sa to len zdaní alebo sa platia aj odvody? Tento príspevok sa nepovažuje za odmenu za výkon práce. Ale aby spoločnosť nemusela nakupovať os. autá a aby zamestnanci si ich kúpili práve za tieto príspevky. Dá sa vôbec niečo také použiť v našej legislatíve? Alebo je lepšie to v spoločnosti dať ako nenávratná pôžička poskytnutá zamestnancovi? (lenže každý mesiac?) Vopred vrelá vďaka.
    Hmmm, z tohoto som pochopila asi toľko: Spoločnosť neviem z akého dôvodu nechce vlastniť automobily , tak každý mesiac mi vyplatí napr. 10 tisíc. Ja si vezmem auto na lízing a mám na jeho splácanie (z tých 10 tis., lenže kto mi dá na akontáciu?). Alebo budem sporiť niekoľko rokov a po čase si kúpim auto naraz - to ale by spoločnosti nevyhovovalo, ona chce radšej preplácať moje výdavky s autom na služobné účely ihneď, nie až si naň nasporím. Kým budeme v tomto prečudesnom problémiku pokračovať, pýtam sa: takto je to myslené?

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Aby sme to správne pochopili:
    - zamestnanci majú svoje vlastné autá
    - zamestnávateľ im mesačne "niečo" dáva
    Zamestnanci na tých vozidlá jazdia služobne a vtedy vypisujú knihu jázd. Podľa zákona o cestovných náhradách 283/2002 Z.z. (§7 ods.2) potom spotrebovaný benzín a paušálnu náhradu 6,20 Sk na kilometer zamestnávateľ uhradí zamestnancovi. Pre zamestnanca je to bez vplyvu na daň aj fondy. Pre zamestnávateľa je to daňový náklad. Pravda, cesty preukázané v knihe jázd musia súvisieť s pracovnou náplňou zamestnanca a s činnosťou spoločnosti.

    Ak zamestnancom poskytnete nenávratné pôžičky, budeme to radšej volať DAR. Tento postup nič nerieši ani pre zamestnancov ani pre zamestnávateľa.

    Ohľadne podrobností o cestovných náhradách a súkromných automobiloch použi vyhľadávač, dozvieš sa ešte všeličo iné - napríklad o cestnej dani.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ale v prvom príspevku sa píše o pravidelných mesačných príspevkoch na obstaranie auta.....toto som si potrebovala vyjasniť

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Veď zamestnanci budú pravidelne mesačne predkladať knihu jázd a vo výplate môžu dostávať mesačne cestovné náhrady.

    danusi je offline (nepripojený) danusi

    danusi
    Ak by sa jedlo o malu sumu, nie je problem pre zamestnancov vypísať cesťák. Ale cena bude niekoľko násobne vyššia. Ako dar by som účtovala u zamestnávateľa na 543/221 a u zamestnanca by som platila iba daň alebo aj odvody. Inak, dík za odpovede.

    príspevok zamestnancom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.