Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

Dobrý večer prajem,mam odrobených 42rokov..Chcela som ísť do predčasného starobného dôchodku.Bola mi vypočítaná určitá suma.Chcem sa spýtať ak odrobim ešte rok ovplyvní mi to dôchodok.Som ročník 1965.
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Určite áno, budeš mať nižšie krátenie, viac rokov dôchodkového poistenia a ak budeš mať vyšší príjem, aj priemerný osobný mzdový bod
duves Ale aktuálne by som povedal, že len teoreticky. Pretože ak by šla do predčasneho v roku 2024, tak valorizácia je 14,5%. Aka bude o další rok v roku 2025? Bude tiež 14% A aka bude ADH pre rok 2025?
veronikasad Súhlasím, len ona nepíše, že chce ísť do predčasného...
duves nepíše a ročník 1965 bude v roku 2025 moc ist na riadny dochodok? neviem kolko deti vychovala, zohladnuje sa max.3.
veronikasad Treba počkať kým zverenka hodnoty a na konci roka sa rozhodnúť. Ak by chcela v budúcom roku pracovať, rozhodovanie ovplyvní aj nárok na NCZD v roku 2025
duves Prosím ťa, nemáš k dispozícii prehlad za ktoré roky a ako sa krati OMB, ak niekto má vyšší príjem ako 1,25 nasobku priemernej mzdy?
veronikasad Pozri § 63, odst.3 zákona o soc.poisteni
duves dik
Negoce 42 rokov je správne číslo? bola si v SP aby ti prepočítali odpracované roky? chceš ako PSD naďalej pracovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Požiadať o výplatu dôchodku sa dá 3 roky dozadu, máš čas sa rozhodnúť po prepočítaní.
    Každý rok stúpa dôchodková hodnota ako jedna z troch veličín násobenia. V roku 2023 bola 16,5 €, v roku 2024 17,7688 eur.
    Každý rok sa ti zvyšuje počet odpracovaných rokov ako jedna z troch veličín.
    Valorizácia môže byť každý rok aj v platoch ako jedna z troch veličín.

    Valorizácia vyšších dôchodkov vždy zvýši viac ako nižších aj v budúcnosti. Napr. 10% z 500€ je 50 eur, 10% z 1000€ je 100 eur.
    Negoce Mária, ale 3 roky spätne sa dá iba pri riadnom dôchodku, nie predčasnom

    Predčasný starobný dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.