Zavrieť

Porady

Odchodné vyplatené hneď pri ukončení HPP - predčasný st. dôch. - pripočítateľná položka?

Zamestnanec odišiel do predčasného starobného dôchodku, žiadosť si podal 7.12.2023, HPP ukončil 29.12.2023. Zamestnávateľ mu vyplatil mesačné odchodné v 12/2023. Áno viem, vyplatiť sme mu ho mali až keď donesie rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, niekedy začiatok r. 2024. Ale zamestnávateľ mu to chcel vyplatiť všetko pri odchode. Otázka: Je toto odchodné + odvody pre zamestnávateľa pripočítateľná položka r. 2023?
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Prečo chce zamestnavatel porušovať zakonnik práce? Čo keď mu ten predčasný dôchodok vôbec nepriznajú? Potom to bude pripocitatelna položka...
ferob Má odpracovaných viac ako 40 r., určite mu ho priznajú, má to odkonzultované. To už neriešim prečo to tak spravil, už sa stalo. Mňa zaujíma daňové priznanie, či to za r. 2023 mám dať ako pripočitateľnú položku. Rozhodnutie donesie, doložíme k mzdám.
veronikasad Napíš dotaz na finančnú správu, podľa mňa je to len porušenie zákonníka práce.
veronikasad Nerobím podvojné účtovníctvo, možno cez časové rozlisenie by ste to mali zúčtovať
ferob Ďakujem aj tak za odpovede. Možno sa ešte niekto ozve. Dôchodok priznajú, len sme ho vyplatili skôr, spravíme ročné zúčtovanie, zamestnancovi chcel dobre a nech už ma s firmou a daňovými vecami pokoj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Odchodné vyplatené hneď pri ukončení HPP - predčasný st. dôch. - pripočítateľná položka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.