Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Za minulý rok som podávala daňové priznanie kamaratovi, v ktorom sme si uplatnili nárok na daňový bonus za rok 2022. Uplatňovali sme za 5 mesiacov (január až máj), nakoľko od júna sa zamestnala jeho manželka a daňový bonus už poberala ona. Vek detí 5 rokov, 11 rokov a uplatnili sme 47,14 € x 5 + 43,6 € x 5. Prišiel nám list z DU, že máme DB vrátiť, nakoľko si pravdepodobne za rovnaké obdobie uplatnili DB obaja rodičia, pričom to tak podľa mňa nie je. Prosím Vás postupovali sme správne? resp. na koho sa mám z fin. správy teraz nakontaktovať, kto by mi vedel pozrieť konkrétne naše daň. priznanie a rozprávať sa s nami o tom, kde sme spravili chybu? Ďakujem pekne za radu.
Naposledy upravil Marhulienka : 27.02.24 at 11:45
11 komentárov     zbaliť
veronikasad Nepožiadala manželka v RZD o doplatenie DB za celý rok? Prednostný nárok na DB ma matka...
kn-alka matka si mohla nakonci roka douplatňovať DB na celý rok - to že bola zamestnaná len od júna pri ročnom nároku nehrá žiadnu rolu - ak mala dostatočný príjem, uplatnila si bonus na celý rok
Marhulienka už mám k dispozícii aj jej ročné zúčtovane a má ho uplatnený aj vyplatený len za tie mesiace od 06-12
veronikasad V tom prípade nech pošle na DU vyjadrenie k tomu upozorneniu, že nedošlo k duplicitnemu vyplateniu DB, môže priložiť kópiu RZD manželky
veronikasad Ak je len zamestnanec, komunikovať treba písomne, doporučeným listom, nie cez telefón.
Marhulienka Ďakujem, to som potrebovala vedieť, takže pošleme list k tomu bude ako príloha RZD manželky. Len som sa potrebovala uistiť, či sme teda vôbec postupovali správne a mohli sme to tak urobiť, že časť roka on a časť roka manželka. Ešte by som sa Vás k tomu spýtala, že ja mu budem robiť aj teraz DP za rok 2023 s tým, že manželka poberala DB8 vlastne od toho 06/2022 do 05/2023. Potom ho zastavila kvôli tomu, že jej nevychádzal v plnej výške, že za zvyšné mesiace si uplatní zase manžel. Môžem mu potom v tom jeho priznaní za rok 2023 uplatniť tie zvyšné mesiace, a kdesi som čítala, že môžem aj ten rozdiel do plného bonusu, za mesiace kedy poberala manželka?
veronikasad Pokiaľ s manželkou normálne komunikuje, nech prinesie od zamestnávateľa potvrdenie za aké obdobie jej bol DB vyplatený
Negoce písomne informuj FS SR o prepočítané DB , že je správne uplatnený....
mali sne v práci nahlásené možné 4 chyby v DP - písala som v dvoch prípadoch, že je správne vyplatený, 2 prípady boli chybné ....zatiaľ bez odpovede....
Marhulienka ďakujem, idem na to :-)
Marhulienka môžem ten list priniesť aj osobne na DU, alebo to musí ísť cez poštu?
veronikasad Môžeš aj osobne, daj si potvrdiť kopiu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rok 2023 bude jednoduchšie, keď si za celý rok uplatní manželka v DP typu A a douplatni si cez príjem (CZD) manžela...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Marhulienka takže jej spraví z-ľ ročné zúčtovanie a následne spravíme aj DP?
    veronikasad Netreba RZD, DP jej urobíš z potvrdenia o prijme
    Marhulienka Takže prosím Vás správne som to zosumarizovala? DP budem robiť aj manželovi (ten má príjem len zo zahraničia), robím mu nulové DP, daň. bonus v ňom neriešim a teda spravím aj manželke, kde si douplatním prostredníctvom ČZD manžela DB za celý rok, tým pádom zamestnávateľ jej už nebude robiť RZ? Ďakujem veľmi pekne za pomoc :-)
    Negoce príjem zo zahraničia vyjmeš a nepatí daň na SK, lebo ju zdanil v cudzine? ak tento postup máš na mysli je to správne (celé)........
    Marhulienka áno, vynímam ho. Ďakujem moc :-)
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.