Zavrieť

Porady

Predaj auta ktoré bolo v minulosti zaradené v majetku

Dobrý deň

V roku 2012 sme kúpili nový automobil, ktorý bol zaradený v majetku SZČO a bola odpočítaná aj DPH. K 31.12.2023 sme ho vyradili z majetku firmy. Teraz ho chceme predať. Ide mi o to, či na predaj treba vystaviť aj faktúru keď už nie je v majetku firmy a či to treba predať s DPH, alebo bez DPH. Príjem z predaja ide do príjmov podľa §6, alebo §8
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak si ho preradil z majetku firmy do svojho majetku postačí kúpno-predajná zmluva. Príjem z predaja FO nie je príjmom z podnikania. Patrí pod §8.
    Tweety (09.03.24 19:12) Opravila som .Predáva FO -občan bez dph, podlieha iba dani z príjmu.
    Naposledy upravil Tweety : 11.03.24 at 08:20
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kama1 Aj keď zostatková hodnota auta pri jeho preradení do osobného užívania bola nulová? Aj tak ho treba predať s DPH?
    Tweety Opravila som . FO -občan bez dph, podlieha iba dani z príjmu.
    Kama1 Ďakujem
    Kama1 Toto vyjadrenie mi prišlo z DÚ

    Dobrý deň,

    z pohľadu uplatňovania zákona o DPH uvádzame nasledovné:

    Ak ide o predaj vozidla v tuzemsku, platiteľ dane pri predaji vozidla uplatní daň, čo mu vyplýva z § 69 ods. 1 zákona o DPH. Uvedené platí aj v prípade, ak daň nebola odpočítaná. Daň odvedie z protihodnoty.




    Legislatíva:
    Podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň, ak tento zákon neustanovuje inak.
    veronikasad Napísala si do dotazu, že auto bolo vyradené z obchodného majetku a predáva ho ako súkromná osoba?
    Tweety Kama1 Uvedené platí v prípade platiteľa dph, teda, ak by bol ešte v majetku, predaj by musel byť s dph. Ale tu ho predáva už ako občan, ktorý nie je platcom dph., preto ho predá bez dane, tak ako som už napísala. Zrejme si do dotazu neuvedla to, že ho predáva občan.
    Kama1 Takto som to napísla do dotazu na DÚ

    prosím Vás, ak SZČO, platiteľ DPH predá auto, ktoré v čase predaja už nie je zaradené v obchodnom majetku, ale v minulosti v ňom zaradené bolo,a pri nákupe auta bol uplatnený odpočet DPH, je SZČO povinná predať toto auto s DPH a odviesť tak DPH na výstupe? Dopĺňam, že auto už bolo odpísané. Zostatková hodnota auta bola nula.
    Ďakujem
    Tweety No, uviedla si tam nesprávnu informáciu, že ho predáva SZČO a to nie je pravda, kedže ho už vyradil z podnikania SZČO. Predáva ho už ako súkromná osoba, nie ako SZČO.. Odpoveď bola teda na platiteľa dph.
    Kama1 Ďakujem pekne. Asi som ich domotala.
    kn-alka Kama1 - je rozdiel medzi odpísaním auta a vyradením auta z obchodného majetku

    Vyradili ste ho z majetku k 31.12.23, takže ho SZČO nepoužíva na podnikateľské účely.

    Môže ho predať ako fyzická osoba, v predajnej cene sa DPH nevyčísluje, ale ako fyzická osoba ho musí zdaniť v roku 2024 vo svojom danovom priznaní.
    Kama1 Ďakujem vám všetkým za odpovede
      zbaliť

    Predaj auta ktoré bolo v minulosti zaradené v majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.