Zavrieť

Porady

Daňový bonus na zaplatené úroky

ahojte,
z-nec poziadal z-tela o RZD za rok 2023. A chce si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky, môže, ak jeho manzelka, spoludlnicka bola počas roka 2023 na RD a MD, nemala ziadny príjem?
v pouceni DP sa pise, ze musi splnat podmienky vek a aj dosiahnutia maximálneho príjmu.
19 komentárov     zbaliť
kn-alka ak dostal potvrdenie z banky, tak má nárok - splniť podmienky musel pri uzatváraní zmluvy
Negoce Jarka, nie je to celkom pravda, že máš potvrdenie a vzniká ti nárok na DB na zaplatené úroky........
je viac podmienok, kt. musí žiadateľ, dlžník splniť.....
Negoce pozri na Relia.sk, dr. Mihál uvádza presné podmienky .......
Negoce https://www.podnikajte.sk/osobne-fin...poteky-v-praxi
kn-alka podmienka príjmu je predsa len pri uzatváraní zmluvy....a to, že má, alebo nemá uzatvorenú aj inú zmluvu snáď vie aj sám daňovník
Negoce pozri si ako sa sleduje príjem......
kn-alka však čítam - splní PRI ŽIADOSTI
Negoce pozri si aký príjem má mať......banka sleduje príjem, aby mali na splácanie hypotéky, nie na uplatnenie nároku na DB na zaplatené úroky......
kn-alka ale nárok na už zaplatené úroky MÁ !!!! keď už ich zaplatil...... nestraš ma, teraz som podávala DP s nulovým zdaniteľným príjmom a uplatnila si zaplatené úroky - na fin.správe normálne vypočítalo nárok.

a banka neskúma každý boží rok príjem, skúma len pri uzavretí zmluvy
Negoce Jarka, nestraším, nechcem ťa vyplašiť, mám školenie s Jankou Motyčkovou za sebou......
príklad: živnostník so zdaniteľným príjmom 20 000,- € a pauš. výdavkami , koľko je potrebné počítať do príjmu na posúdenie nároku na DN na zaplatené úroky (takýto deklaroval pri žiadosti o úver)?
budeš šokovaná ale 20 000 je jeho príjem (teda hrubý príjem ako pre žiadateľa ),
banka predsa spočítala :
20 000 - 60% - zaplatené poistné - zaplatená daň z príjmu skoro nič......
pre zamestnancov je pri posúdení zase hrubý príjem......
kn-alka ale my teraz neriešime posúdenie na úver, ale či má nárok na uplatnenie bonusu v DP
cinky16 Takze ako? Som uz uplne dopletena ma danovnik narok nacDB na uroky aj manzelka bola cely rok 2023 na MD a RD? Dokonca 2 mesiace z roku bol aj danovnik na RD
Negoce myslíš, že neviem?
kn-alka môj názor je:
ak dostal potvrdenie od banky, tak má nárok na uplatnenie bonusu - ak by nemal, banka toto potvrdenie nevydá
príjem sa posudzuje len pri uzatvorení zmluvy a nie potom každý rok po dobu 5 rokov od uzatvorenia zmluvy.
Negoce Jarka, napísala som ti príklad ako posudzuje banka solventnosť klientov a aké má byť posúdenie nároku na DB na zaplatené úroky......
ja netvrdím, že každý jeden rok je potrebné posudzovať, to netvrdí ani zákon o dani z príjmov.......

s týmto tvojim tvrdením nesúhlasím "banka toto potvrdenie nevydá" .......banka vydala potvrdenie pre klienta , kt. splatil predčasne úver, zmluva nebola aspoň 5 ročná........
kn-alka tak pochybila banka - ak predčasne splatil úver, na ten rok mu nemala vystavovať potvrdenie
cinky16 oki,tak teda moj danovnik ma narok na danovy bonus na zaplatené úroky, za rok 2023 ich zaplatil vo výške 431,46 eur, tak ma nárok na 50%? teda 215,73 eur?
Negoce kedy začalo úročnie? ak skôr ako v roku 2023 tak máš správny výpočet
cinky16 urocenie sa zacalo 16.11.2011
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xisca je offline (nepripojený) xisca

    xisca
    odpoveď FS

    Daňovník uzatvoril zmluvu o úvere dňa 24.6.2023. Ku dňu uzatvorenia zmluvy spĺňal aj podmienku veku, aj podmienku priemerného mesačného zárobku v roku 2022 menej ako 1 695,20 eura. Môže si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky na bývanie za rok 2023, ak jeho priemerný mesačný príjem dosiahnutý v roku 2023 prekročil stanovenú sumu?

    Odpoveď
    Áno, podmienka výšky príjmu sa preveruje iba raz, a to k dátumu uzatvorenia zmluvy o úvere na bývanie a považuje sa za splnenú počas piatich rokov uplatňovania daňového bonusu na zaplatené úroky. Priemerný mesačný príjem sa u tohto daňovníka na účely uplatňovania daňového bonusu na zaplatené úroky v rokoch 2023 až 2027 nesleduje.

    Daňový bonus na zaplatené úroky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.