Zavrieť

Porady

Prerušená živnosť - odvody

do júna roku 2005 som bola SZČO s ČZ dane (r.10 výpisu z DP) 240 000,- Sk (živnosť 120 000,- a prenájom 120 000,- Sk). K 30.6.2005 som živnosť zrušila a od 01.07.2005 som sa zamestnala na TPP. Teraz by som chcela ukončiť TTP k 31.10.2006 a od 01.11.2006 ohlásiť novú živnosť a znova začať podnikať. Bude ma sociálna poisťovňa považovať za začínajúceho podnikateľa alebo pre výpočet odvodov vezme môj prijem zo živnosti za rok 2005, i keď som bola SZČO iba 6 mesiacov? Alebo budem pre ňu ako začínajúci SZČO a budem môcť byť iba dobrovoľny platca, lebo prve dva-tri mesiace nebudem mať takmer žiaden príjem, až neskôr sa to - verím - rozbehne. Prosím o radu čo najskôr, lebo budúci týždeň už buď dám alebo nedám výpoveď. Ďakujem.
Naposledy upravil Irca : 08.10.06 at 13:49 Dôvod: Veľmi súrne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Irca
    do júna roku 2005 som bola SZČO s ČZ dane (r.10 výpisu z DP) 240 000,- Sk (živnosť 120 000,- a prenájom 120 000,- Sk). K 30.6.2005 som živnosť zrušila a od 01.07.2005 som sa zamestnala na TPP. Teraz by som chcela ukončiť TTP k 31.10.2006 a od 01.11.2006 ohlásiť novú živnosť a znova začať podnikať. Bude ma sociálna poisťovňa považovať za začínajúceho podnikateľa alebo pre výpočet odvodov vezme môj prijem zo živnosti za rok 2005, i keď som bola SZČO iba 6 mesiacov? Alebo budem pre ňu ako začínajúci SZČO a budem môcť byť iba dobrovoľny platca, lebo prve dva-tri mesiace nebudem mať takmer žiaden príjem, až neskôr sa to - verím - rozbehne. Prosím o radu čo najskôr, lebo budúci týždeň už buď dám alebo nedám výpoveď. Ďakujem.
    Do 30.6.2007 do SP nebudeš povinne platiť - pretože živnosť "otváraš" od 1.11.2006 a k 1.7.2006 si nebola SZČO.
    Či budeš povinne platiť od 1.7.2007 záleží od výšky príjmu za rok 2006 - ak presiahne 12-násobok MM tzn. 91200 - staneš sa povinným platcom.
    Príjem z prenájmu - ak prenajímaš ako "nepodnikateľ" - sa do príjmu pre posúdenie povinnosti platiť odvody povinne nezarátava.
    Naposledy upravil Pepa : 08.10.06 at 14:38

    Irca je offline (nepripojený) Irca

    Irca
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte jedna otázka. Ak by som teda začala so živnosťou až 01.01.2007, to by som celý rok 2006 bola zamestnaná s hrubou mesačnou mzdou v priemere 14 000,- Sk? To by som asi tiez musela platiť? Toho roku už iný príjem nemám.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Irca
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte jedna otázka. Ak by som teda začala so živnosťou až 01.01.2007, to by som celý rok 2006 bola zamestnaná s hrubou mesačnou mzdou v priemere 14 000,- Sk? To by som asi tiez musela platiť? Toho roku už iný príjem nemám.
    Toto sú dve veci - rozdielne.
    Povinnosť platiť odvody ti vznikne ak budeš mať príjmy ako SZČO a nie ako zamestnanec - za zamestnanca odvádza zamestnávateľ.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Po skúsenosti,že živnostník sa počas PN a dokonca úrazu ,môže ocitnúť bez fin.prostriedkov,radím každému dobrovoľne sa poistiť aspoň z NP.
    Najhoršie sú na tom tzv. "Živnostníci-zamestnanci" ,na tých si zgustne skoro každý zákon.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Melnick
    Po skúsenosti,že živnostník sa počas PN a dokonca úrazu ,môže ocitnúť bez fin.prostriedkov,radím každému dobrovoľne sa poistiť aspoň z NP.
    Súhlas .

    Prerušená živnosť - odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.