Zavrieť

Porady

Tuzemske fa -leasing v EUR

(jedn. uct) - Je nutne pocitat kurzove rozdiely pri tuzemskych fakturach, ktore su vystavovane v EUR, ako i uhradzane v EUR.??? Ja to uctujem len ako platbu v den zaplatenia bez kurz. rozdielov...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Kurzové rozdiely sa v JU neúčtujú. Ale čo sa týka toho leasingu v EUR-ách a jeho účtovania to by zaujímalo aj mňa. ( leasing je na Slovensku ).
    Leasing je na stroj, nájomca je platcom DPH, platby z BU (nie devízového). Zaujíma ma hlavne účtovné hľadisko. Má s tým niekto skúsenosti?
    Naposledy upravil Simonab : 12.10.06 at 09:22

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    účtuje sa to rovnako ako v Sk, akurát mi pri úhrade vznikajú kurzové rozdiely, nakoľko predpis je kurz NBS a úhrada je kurz príslušnej banky, príp. platba v iný deň...

    tacika je offline (nepripojený) tacika

    tacika
    sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    tacika
    sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.
    teda ja neviem, DPH účtujem kurzom NBS z dňa vystavenia pri účtovaní predpisu splátky (ten je aj na faktúre uvedený)...ale ak to uhradím z banky iným kurzom...kam účtuješ ten rozdiel? To s DPH nemá nič spoločné...to je úhrada záväzku...ty už dnes nepoužívaš kurzové rozdiely? A ako účtuješ "kurzové rozdiely" ?
    Monika Kováčová
    Jednoduché účtovníctvo - o kurzových rozdieloch sa účtuje v uzávierkových operáciach: prepočet cudzej meny v hotovosti podľa kurzu ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
    Pri úhradach faktúr síce vzniká kurzový rozdiel, tento sa však v peňažnom denníku neobjaví, t.j. nie je vozd ai vnzd. Takýto kurz. rozdiel sa len uvedie v knihe záväzkov, príp. pohľadávok - a tým sa vlastne douhrádza faktúra.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    Sany
    ja som si nejako nevšimla, že sa hovorí o JÚ. Ja o PÚ, tak pardon...
    Podľa mňa sa hovorilo o oboch účtovníctvach.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    ale v PU sa kurzový rozdiel pri úhrade záväzku prejaví...aj účtuje....a išlo o kurzové rozdiely....

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    tacika
    sany nema pravdu. vstupom slovenska do EU, uctovna osnova nepozna kurzove rozdiely. Príklad: dph - vystavena faktura jedna hodnota, - uhradena faktura iny datum, t.j.ina cena v sk - a to je nezmysel, vsak? potom by bolo do aleluja dodatocnych danovych priznani DPH.
    Účtová osnova stále obsahuje účty kurzové straty a zisky. Kurzové rozdiely vznikajú pri úhradách záväzkov a pohľadávok. Dph sa účtuje pri vystavení fa, pri úhrade nie.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    Sany
    ale v PU sa kurzový rozdiel pri úhrade záväzku prejaví...aj účtuje....a išlo o kurzové rozdiely....
    Veď to som chcela povedať

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Dievčatá ja som len chcela vedieť, ako to v praxi robíte, čo sa týka leasingu v cudzej mene. Napríklad v Alfe. Zaúčtujem si z účtu splátku faktúry a potom ten leasing rozúčtujem cez interné doklady a prepočítam kurzom zaplatenia FA? Alebo ako to robíte aby to bolo čo najprehľadnejšie. Už som to hodila aj do tabuľky od Evky-Marína.
    Monika Kováčová
    matusa[COLOR=red
    ](jedn. uct)[/COLOR] - Je nutne pocitat kurzove rozdiely pri tuzemskych fakturach, ktore su vystavovane v EUR, ako i uhradzane v EUR.??? Ja to uctujem len ako platbu v den zaplatenia bez kurz. rozdielov...
    Keďže ide o jednoduché účtovníctvo platí tento príspevok
    Jednoduché účtovníctvo - o kurzových rozdieloch sa účtuje v uzávierkových operáciach: prepočet cudzej meny v hotovosti podľa kurzu ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
    Pri úhradach faktúr síce vzniká kurzový rozdiel, tento sa však v peňažnom denníku neobjaví, t.j. nie je vozd ai vnzd. Takýto kurz. rozdiel sa len uvedie v knihe záväzkov, príp. pohľadávok - a tým sa vlastne douhrádza faktúra.
    To aby sme nezavádzali zadávateľa otázky.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    Simonab
    Dievčatá ja som len chcela vedieť, ako to v praxi robíte, čo sa týka leasingu v cudzej mene. Napríklad v Alfe. Zaúčtujem si z účtu splátku faktúry a potom ten leasing rozúčtujem cez interné doklady a prepočítam kurzom zaplatenia FA? Alebo ako to robíte aby to bolo čo najprehľadnejšie. Už som to hodila aj do tabuľky od Evky-Marína.
    Ale sme toho navysvetľovali..
    Ja tiež účtujem v JÚ v alfe a tiež mi chodia fa na leasing v eurách. Fa zaevidujem podľa kurzu v deň dodania a úhradu kurzom banky v deň úhrady a kurzový rozdiel ktorý vznikne alfa automaticky (no, ona sa ma vlastne opýta či to má urobiť) zaeviduje do záväzku a tým je záväzok vyrovnaný ale v účtovníctve za tento kurzový rozdiel neobjaví, lebo je to JÚ. Takže interné doklady nepoužívam.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Lenka prepáč že ťa s tým otravujem. A splátku robíš na dvakrát aby si rozúčtovala istinu a úrok? Alebo to jednoducho dávaš ako neodčítateľné a na konci roka rozúčtuješ?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    .lena.
    Aké otravovanie ?
    Splátku dávam ako vnzd a na konci roka to rozúčtujem.
    Leni ďakujem. Takto to mám aj ja , len som asi začala moc rozmýšľať a uškodilo mi to.

    matusa je offline (nepripojený) matusa

    matusa
    ja len k tym kurz. rozdielom..., zakon hovori o tom, ze by som mala kurz. rozdiely uctovat (strata - prev. rezia, zisk - vynos). uctujem to tak ku kazdej zahr. fakture (VF i DF)... alebo to takto nie je spravne..??? v uct. zavierkach potom zaevidujem uz len kurz. rozdiely na uctoch...
    Monika Kováčová
    V jednoduchom účtovníctve to nie je správne z nasledovného dôvodu.
    JÚ - účtuje sa o príjmoch a výdavkoch. Kurzový zisk alebo strata vzniknutý rozdielom medzi "zaúčtovanou" resp. zaevidovanou a uhradenou sumou nie je ani výdaj ani príjem - či už z BÚ alebo v hotovosti.
    V PÚ je to niečo iné - logicky faktúru účtuješ do výnosov jedným kurzom a úhradu iným - tento rozdiel sa potom musí niekde prejaviť - a to IND kurzový rozdiel.
    Pochopila si ten rozdiel?
    JÚ - príjmy, výdavky - skutočne uhradené?
    PÚ- výnosy, náklady - bez ohľadu na úhradu?

    matusa je offline (nepripojený) matusa

    matusa
    Ano, ja to takto chapem, len mam v okoli zname uctovnicky, ktore uz mali dan. kontroly, mali to zauctovane, tak ako som pisala v predoslej sprave, a daniarky im to vobec nevytkli... A uz som pocula, ze to davaju aj do VNZD.... 100 uctovnikov-100 nazorov... vdaka za radu ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.