Zavrieť

Porady

§ 25 ods. 1 písm.b)

Vzťahuje sa § 25 ods.1 písm.b) zákon o dph na neuhrad.pohľadávky? Účtujem v JÚ. Jedná sa o to , že ak stále evidujem neuhradenú pohľadávku a dohodnem sa sdlžníkom , že mu ponížim faktúru o dohodnutú cenu /§25 ods.1 písm.b)/ a on mi ju po znížení ceny uhradí …….môžem z tohoto dôvodu vystaviť opravnú faktúru? Takto by som mala aspoň časť uspokojenej pohľadávky a vrátila by sa mi časť odvedenej dph. Aký máte na to názor? Je tento postup správny a oprávnený? Ja si myslím, že áno, veď v § 25 ods.1 písm.b) je uvedené:

Základ dane………..sa opraví
b)
priznížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daň.povinnosti.

ďakujem za každí názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    domacnost
    Vzťahuje sa § 25 ods.1 písm.b) zákon o dph na neuhrad.pohľadávky? Účtujem v JÚ. Jedná sa o to , že ak stále evidujem neuhradenú pohľadávku a dohodnem sa sdlžníkom , že mu ponížim faktúru o dohodnutú cenu /§25 ods.1 písm.b)/ a on mi ju po znížení ceny uhradí …….môžem z tohoto dôvodu vystaviť opravnú faktúru? Takto by som mala aspoň časť uspokojenej pohľadávky a vrátila by sa mi časť odvedenej dph. Aký máte na to názor? Je tento postup správny a oprávnený? Ja si myslím, že áno, veď v § 25 ods.1 písm.b) je uvedené:

    Základ dane………..sa opraví
    b)
    priznížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daň.povinnosti.

    ďakujem za každí názor.
    Súhlasím, ide o čiastočne znížený základ dane (dobropis k faktúre), teda bude to oprava základu dane a na to sa § 25 odst.1/b)ZDPH vzťahuje.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Minulý týždeň som bola na seminári k DPH a tam nám vraveli, dôvodom na vystavenie dobropisu nie je neuhradená pohľadávka. Takže, vymyslite si dostatočný dôvod na to, prečo opravujete cenu tovaru, alebo služby.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    kalkulka
    Minulý týždeň som bola na seminári k DPH a tam nám vraveli, dôvodom na vystavenie dobropisu nie je neuhradená pohľadávka. Takže, vymyslite si dostatočný dôvod na to, prečo opravujete cenu tovaru, alebo služby.
    S týmto plne súhlasím. Ako opravu základu dane by som to riešila len v prípade, ak je to napr.ako dodatočná zľava z ceny tovaru,služby.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Ďakujem, že ste zareagovali a pripojili sa do diskusie.

    Martinella:
    Veď práve a to je ten môj prípad, ide o dodatočnú zľavu z ceny tovaru a to z dôvodu, aby som aspoň z časti mala uspokojenú moju pohľadávku a z časti vrátenú dph.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Tak, ak by ste uviedli tento dôvod, tak vystavenie dobropisu neobstojí. Mala by to byť skôr nejaká reklamácia, na základe ktorej poskytnete zľavu z ceny, poskytnutie nejakého bonusu, množstevnej zľavy a pod.
    Naposledy upravil kalkulka : 16.10.06 at 11:28

    § 25 ods. 1 písm.b)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.