Zavrieť

Porady

pokladňa v cudzej mene

Prosím o radu, ako postupovať pri vedení pokladne v cudzej mene. Majitelia mi dávajú bločky po zaplatení faktúry v eurách alebo czk ale nikdy nemám žiadny bloček o nákupe cudzej meny. Môžem to účtovať len kurzom Nbs?
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
.lena.
Prosím o radu, ako postupovať pri vedení pokladne v cudzej mene. Majitelia mi dávajú bločky po zaplatení faktúry v eurách alebo czk ale nikdy nemám žiadny bloček o nákupe cudzej meny. Môžem to účtovať len kurzom Nbs?
§24 - zákon o účtovníctve
(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

(5) Ustanovenie tohto zákona o oceňovaní majetku a záväzkov sa použije primerane aj na oceňovanie iných aktív a iných pasív.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Ja to robím tak, že vložím do valutovky potrebnú sumu EUR, CZK v deň platby faktúry a potom spravím splátku. Prepočet kurzom NBS v deň platby. A na konci roka mi potom nevznikajú žiadne kurzové rozdiely.
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Simonab
Ja to robím tak, že vložím do valutovky potrebnú sumu EUR, CZK v deň platby faktúry a potom spravím splátku. Prepočet kurzom NBS v deň platby. A na konci roka mi potom nevznikajú žiadne kurzové rozdiely.
A keď vkladáš do valutovky, odkiaľ ich berieš - tie valuty, máš nejaký doklad o nákupe??
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

.lena.
A keď vkladáš do valutovky, odkiaľ ich berieš - tie valuty, máš nejaký doklad o nákupe??
Nie nemám, veď práve preto dávam kurz NBS. Bohužiaľ ani mne veľakrát nezdokladujú nákup valút. Dávam to ako osobný vklad podnikateľa. Teda pokiaľ sa jedná o JU.
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Simonab
Nie nemám, veď práve preto dávam kurz NBS. Bohužiaľ ani mne veľakrát nezdokladujú nákup valút. Dávam to ako osobný vklad podnikateľa. Teda pokiaľ sa jedná o JU.
Aha, to ma nenapadlo dať to ako osobný vklad podn. Jedná sa o JÚ. A myslíš, že to tak prejde pri prípadnej daňovej kontrole??
Vidíš, teraz ja otravujem
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Ale čo si . Či to prejde neviem, ale myslím, že sme už mali na kontrole takéto doklady a daňováci nenamietali. Ale čo je u nás OK u vás byť nemusí ( iný DU iný mrav:p ). Inak mohol by na to platiť ten § 24 odst. 2 zákona o účtovníctve, čo sem prilepil Benka.
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Veď keď hneď za odst.2 nasleduje odst.3
Ale pri osobnom vklade podnikateľa vlastne nejde ani o predaj ani o nákup. Takže by to tak mohlo byť ok. Je to asi najlepšie riešenie v takejto situácii. Moc ďakujem :p
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Simonab
Ale čo si . Či to prejde neviem, ale myslím, že sme už mali na kontrole takéto doklady a daňováci nenamietali. Ale čo je u nás OK u vás byť nemusí ( iný DU iný mrav:p ). Inak mohol by na to platiť ten § 24 odst. 2 zákona o účtovníctve, čo sem prilepil Benka.
Nie mohol, ale platí.
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

benka
Nie mohol, ale platí.
To je jasné že zákony platia . Ale niekedy nestačí prečítať si zákon a hotovo. To by bola porada len citácia zákonov. Takže ak tým neotravujem, zaujímal by ma tvoj názor na náš postup, môže byť?
Naposledy upravil .lena. : 17.10.06 at 13:14
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Ja to robím presne tak isto! A podnikateľ nemusí zdôvodňovať, kedy, kde a v akom kurze valuty získal, jednoducho sú jeho a basta. V deň vloženia do podnikania - kurz NBS.
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

blcha
Ja to robím presne tak isto! A podnikateľ nemusí zdôvodňovať, kedy, kde a v akom kurze valuty získal, jednoducho sú jeho a basta. V deň vloženia do podnikania - kurz NBS.
Fajn a to "basta" sa mi páči
0 0
Martina32 Martina32

Martina32 je offline (nepripojený) Martina32

.lena.
Prosím o radu, ako postupovať pri vedení pokladne v cudzej mene. Majitelia mi dávajú bločky po zaplatení faktúry v eurách alebo czk ale nikdy nemám žiadny bloček o nákupe cudzej meny. Môžem to účtovať len kurzom Nbs?
Prepáčte ale nevyznam sa ešte v tejto stránke, chcem sa niečo opýtať na porade a neviem ako na to, poradí mi prosím niekto??
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Martina32
Prepáčte ale nevyznam sa ešte v tejto stránke, chcem sa niečo opýtať na porade a neviem ako na to, poradí mi prosím niekto??
Najskôr si vyberieš tému, otvoríš si ju, nájdeš tam takú kolónku "pridať tému "a môžeš písať. A inak hore v tmavej lište máš Návod (FAQ) - tretí zľava
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Martina32
Prepáčte ale nevyznam sa ešte v tejto stránke, chcem sa niečo opýtať na porade a neviem ako na to, poradí mi prosím niekto??
Je to , ale pozri tu:http://www.porada.sk/t118-ako-prida-...prispevok.html
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
.lena.
To je jasné že zákony platia . Ale niekedy nestačí prečítať si zákon a hotovo. To by bola porada len citácia zákonov. Takže ak tým neotravujem, zaujímal by ma tvoj názor na náš postup, môže byť?
Myslím si, že ste si to už zodpovedali.


Kurz banky, alebo zmenárne: nákup valút, prevod devíz na skk (prevod medzi účtami), výber skk z devízového účtu.

Kurz NBS - osobný vklad podnikateľa v cudzej mene, pohľadávky, ........ všetko ostatné .............. ak sa nemýlim
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

benka
Myslím si, že ste si to už zodpovedali.


Kurz banky, alebo zmenárne: nákup valút, prevod devíz na skk (prevod medzi účtami), výber skk z devízového účtu.

Kurz NBS - osobný vklad podnikateľa v cudzej mene, pohľadávky, ........ všetko ostatné .............. ak sa nemýlim
Ďakujem
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Toto ste spomínali prevody v JU. V PU by som to ako riešila, keď nemám doklad o nákupe CZK a bol tam nákup. Stačí, keď pri bločku urobím prepočet kurzom NBS v deň nákupu a zaúčtujem to potom rovno v SKK ? Ak je to ok, je potom potrebné robiť na konci roka kurzové rozdiely ? Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Dan1
Toto ste spomínali prevody v JU. V PU by som to ako riešila, keď nemám doklad o nákupe CZK a bol tam nákup. Stačí, keď pri bločku urobím prepočet kurzom NBS v deň nákupu a zaúčtujem to potom rovno v SKK ? Ak je to ok, je potom potrebné robiť na konci roka kurzové rozdiely ? Ďakujem za vysvetlenie.
Ak nemáš doklad o kúpe CZK, spravila by som PPD s tým, že konateľ (alebo kto platil blok) vložil svoje súkromné CZK, zaúčtovala by som to 211/333 a potom by sa mu to vyplatilo buď cez SKK pokladňu, alebo keby sa už "oficiálne" vložili CZK tak by som mu to vrátila v CZK 333/211.

A prepočet spravíš samozrejm kurzom NBS.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Dan1
Toto ste spomínali prevody v JU. V PU by som to ako riešila, keď nemám doklad o nákupe CZK a bol tam nákup. Stačí, keď pri bločku urobím prepočet kurzom NBS v deň nákupu a zaúčtujem to potom rovno v SKK ? Ak je to ok, je potom potrebné robiť na konci roka kurzové rozdiely ? Ďakujem za vysvetlenie.
Dá sa to aj takto. Hlavne v prípade ak nevediem pokladňu v CZK.

Je.
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Ďakujem moc za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať