Zavrieť

Porady

Dohodári a prehlad na DU

ahojte, chcela som poprosiť o usmernenie. SZCO má iba dohodárov, ich mzda je napr. 2000, odvody do SP sú mi jasné, len neviem, či mám poslať na DU nulový prehlad, nakolko majú dohodari podpísané vyhlásenie /nie je im zrazená zrážková daň/ a neplatia ani preddavkovú dan. Ďakujem.
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

addaa
ahojte, chcela som poprosiť o usmernenie. SZCO má iba dohodárov, ich mzda je napr. 2000, odvody do SP sú mi jasné, len neviem, či mám poslať na DU nulový prehlad, nakolko majú dohodari podpísané vyhlásenie /nie je im zrazená zrážková daň/ a neplatia ani preddavkovú dan. Ďakujem.
Ak je firma na DÚ prihlásená ako platca dane zo závislej činnosti, tak treba posielať nulové prehľady. Keďže dohodári majú podpísané vyhlásenie, jedná sa o daň preddavkovú, ktorú treba uvádzať v prehľadoch, aj keď budú vlastne nulové.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Keď má firma iba dohodárov, ktorý majú zražkovú daň tak sa musí prihlasiť za platcu dane zo závislej činnosti a posielať nulové prehľady?
Toto chce odo mňa DÚ. Myslela som že keď mám iba zrážkovú daň tak nemusím firmu registrovať za platcu závislej činnosti.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

michaela25
Keď má firma iba dohodárov, ktorý majú zražkovú daň tak sa musí prihlasiť za platcu dane zo závislej činnosti a posielať nulové prehľady?
Toto chce odo mňa DÚ. Myslela som že keď mám iba zrážkovú daň tak nemusím firmu registrovať za platcu závislej činnosti.
DÚ to od teba požaduje oprávnene. Musíš sa zaregistrovať.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Ďakujem za rýchlu odpoveď tak idem prihlásiť a rýchlo vypísať prehľad
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

michaela25
Ďakujem za rýchlu odpoveď tak idem prihlásiť a rýchlo vypísať prehľad
Prehľad sa robí iba na preddavkovú daň, Ty musíš robiť oznámenie o zrážkovej dani.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

No áno ale keď sa prihlásim na daň zo ZČ ako to odo mňa chcú tak musím podávať nulové prehľady keď mám iba zrážkovú daň, oznámenie som už poslala aj daň už dostali a na základe toho volali, že mám firmu prihlásiť na ZČ
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Musí podať prehľad aj keď máš nulový,inak ti DU môže napariť pokutu.Dokonca teraz je to tak sprísnené, že za akékoľvek neoznámenie zmeny dáva DU 2000,- Sk pokutu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michaela25
No áno ale keď sa prihlásim na daň zo ZČ ako to odo mňa chcú tak musím podávať nulové prehľady keď mám iba zrážkovú daň, oznámenie som už poslala aj daň už dostali a na základe toho volali, že mám firmu prihlásiť na ZČ
Tým, že zamestnáte prvého dohodára stávate sa platiteľmi dane zo závislej činnosti /lebo ide o príjem zo závislej činnosti/, bez ohľadu na výšku ich príjmu a následne druh dane. Podstata je v tom, že máte ľudí s príjmami zo závislej činnosti.

Príjmy zo závislej činnosti
1/ Príjmami zo závislej činnosti sú a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,

Následne podľa §39 odst. odst. 11
11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Príjmy zo závislej činnosti ste vyplácali, tak musíte posielať nulové výkazy.

Povinnosť posielať Oznámenia Vám zas vyplýva z § 43. Takže registrujte sa...
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Firma mala len v januári dohodára, odvtedy žiadni zamestnanci. Musí stále predkladať Q-ne prehľady?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gita
Firma mala len v januári dohodára, odvtedy žiadni zamestnanci. Musí stále predkladať Q-ne prehľady?
AK ste sa neodhlásili zo ZČ, tak áno.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Mám čerstvú informáciu z DU Košice, že netreba, ak neboli zamestnanci.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

gita
Mám čerstvú informáciu z DU Košice, že netreba, ak neboli zamestnanci.
Závisí ako bola podaná otázka a taká je možno aj tá čerstvá správa..
Ak vypláca platiteľ /zamestnávateľ / príjmy zo závislej činnosti, je povinný posielať aj nulové výkazy. Príjem z dohôd patrí medzi príjmy zo závislej činnosti a dohodári sú chápaní ako zamestnanci.

§39 zákona o dani z príjmu:

11/ Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Ak zamestnanci nie sú a zamestnávateľ ( sa neodhlási z registrácie za platiteľa dane z príjmov zo závislej činnosti/ neoznámi túto skutočnosť na DÚ do 15 dní, nie je zbavený povinnosti posielať tieto výkazy, resp. nesplnil si oznamovaciu povinnosť, tak bude chápaný. Neposiela ich iba v prípade ak zamestnanci nie sú (a je odhlásený z registrácie ako vyššie uviedla Tweety( a splnil si oznamovaciu povinnosť.

P.s.Farebné v zátvorke nie je presne formulované, ale neviem to prečiarknuť , aby bola lepšie viditeľná oprava.
Naposledy upravil evina : 01.11.06 at 14:34
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Ahoj Poradaci,
chcem sa spytat na situaciu, ked som mala v mesiaci jul Dohodara-studenta, mal zrazkovu dan, v mesiaci august po vypl.termine som zaslala Oznamenie o zrazkovej dani na DU. Teraz za 3.Q som zaslala nulovy prehlad dane zo zavislej cinnosti, ale uz som neoznamovala v tomto Prehlade a ani na ziadnom inom tlacive, aj Zrazkovu dan. Urobila som spravne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

auctovnicka
Ahoj Poradaci,
chcem sa spytat na situaciu, ked som mala v mesiaci jul Dohodara-studenta, mal zrazkovu dan, v mesiaci august po vypl.termine som zaslala Oznamenie o zrazkovej dani na DU. Teraz za 3.Q som zaslala nulovy prehlad dane zo zavislej cinnosti, ale uz som neoznamovala v tomto Prehlade a ani na ziadnom inom tlacive, aj Zrazkovu dan. Urobila som spravne?
Áno urobila si správne, zrážková daň sa v prehľade neuvádza...
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Môžem potvrdiť, nemala som zamestnacov v roku 2004, neodhlásila som sa z platenia dane zo ZČ a pani správkyňa mi volala, že nemám podané prázdne prehľady. Naštastie sa to obišlo bez sankcie. Ak nechcete podávať prázdne prehľady, radšej sa dočasne odhlásiť na registri DÚ, a v prípade nového zamestnávania -aj dohodára - nezabudnúť sa opäť prihlásiť.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
no..sankcie určite ešte prídu..
nakoľko DU je povinný ťa pokutovať ..už to nie je na dobrovoľnosti..
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Viem, že ste ma chceli potešiť, ďakujem. Ale v tom čase sa našiel aj takýto spôsob: Oznámenie na registri, že nebudem dočasne podávať prázdne prehľady. Takže neboli by pokuty za každý prehľad, ale len jedna, za neskoré oznámenie. Zatiaľ neprišla.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. Výkazy je povinný predkladať iba v prípade, ak vypláca mzdu, z ktorej neodvádza daň.
Po prečítaní príspevkov na tejto stránke som bola opakovane žiadať informáciu na DU a bolo mi potvrdené to, čo som uviedla.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Marta3
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. .
Na I.- to neplatí, nulové sa musia podávať.
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Marta3
Ja mam tiež informáciu z DU Košice, že zamestnávateľ nemusí predkladať prázdne výkazy ak nemá žiadnych zamestnancov a zároveň nemusí byť odhlásený z registra. Výkazy je povinný predkladať iba v prípade, ak vypláca mzdu, z ktorej neodvádza daň.
Po prečítaní príspevkov na tejto stránke som bola opakovane žiadať informáciu na DU a bolo mi potvrdené to, čo som uviedla.
Neplatí ani na DU V. - aj tam sa to musi..
"kolko ludi, tolko chuti"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať