Zavrieť

Porady

Úraz cestou z práce

Pracovníci cestou z práce havarovali na služobnom aute. Dvaja pracovníci utrpeli úraz a sú práceneschopní. Zastávam názor, že je to pracovný úraz. Jeden pracovník má vypísanú PN od 18.10. kedy sa stal pracovný úraz a prijali ho do nemocničného ošetrenia a druhý od 19.10.2006. Podotýkam, že odpracovali celú pracovnú smenu. Myslím si, že mu nemôžem nahrať nemoc od 18.10., keď tam má odpracovanú celú smenu. Môžem požiadať lekára o prepísanie dátumu alebo čo mám robiť aby to bolo správne. A ďalší problém, na DPN majú napísané REGRES. Ako to mám nahrať, môžem to ako dočasnú pracovnú neschopnosť pre pracovný úraz?
Usporiadat
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

Pokiaľ sa mu stal úraz mimo pracovného času, tak je to úraz,
Pracovný úraz je, ked sa stane v pracovnom čase.
par 195 ZP
odst 3: pracovný úraz nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť
To, že išli z práce domov im preplácate ako odpracované hodiny?

ak zamestnanec odpracoval smenu alebo časť smeny a potom sa mu stal úraz, tak mu patrí náhrada za odpracované a nepatrí mu náhrada mzdy za PN.
Naposledy upravil sonka1 : 23.10.06 at 07:50
0 0
JNOVAK JNOVAK

JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

Sonka, prosím, upresnite, na čo má zamestnanec nárok, keď odpracuje jednu hodinu a potom sa stane pracovný úraz.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

JNOVAK
Sonka, prosím, upresnite, na čo má zamestnanec nárok, keď odpracuje jednu hodinu a potom sa stane pracovný úraz.
Za 1 odpracovanú hodinu dostane mzdu, zvyšok dňa sa vykáže ako ospravedlnená PN bez náhrady mzdy. Náhrada mzdy patrí až od nasledujúceho dňa a to 2 dni 25% a 7 dní 55% z DVZ. Ak PN trvá, má nárok na nemocenské. Má nárok aj na prípadné plnenia z úrazového poistenia (ktoré ale neovládam ).
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

sonka1
Pokiaľ sa mu stal úraz mimo pracovného času, tak je to úraz,
Pracovný úraz je, ked sa stane v pracovnom čase.
par 195 ZP
odst 3: pracovný úraz nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť
To, že išli z práce domov im preplácate ako odpracované hodiny?

ak zamestnanec odpracoval smenu alebo časť smeny a potom sa mu stal úraz, tak mu patrí náhrada za odpracované a nepatrí mu náhrada mzdy za PN.
Práca domov sa im ako pracovné hodiny neprepláca. Prepláca sa im cestovné a diety za čas cestovania. Dnes tu bol práve technik BOZP a povedal mi, že je to pracovný úraz, nakoľko išli na služobnom vozidle z pracoviska. Vypísal aj záznamy o úraze. Mne sa jedná ešte o vypísanú PN od 18.10. kedy pracovník odpracoval celú pracovnú smenu a lekár ho vypísal od uvedeného dátumu. Skúsila som tú PN dnes poslať ošetrujúcemu lekárovi a požaidala som ho o prepísanie na 19.10. Takže budem čakať či to prepíše. Bola som dnes aj na sociálke a tam mi povedala pracovníčka, že buď má na ten deň zaplatenú smenu alebo PN. Obidve nemôže. Je to pochopiteľné, akurát to musím dať na správnu mieru.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

VERONIKA6
Práca domov sa im ako pracovné hodiny neprepláca. Prepláca sa im cestovné a diety za čas cestovania. Dnes tu bol práve technik BOZP a povedal mi, že je to pracovný úraz, nakoľko išli na služobnom vozidle z pracoviska. Vypísal aj záznamy o úraze. Mne sa jedná ešte o vypísanú PN od 18.10. kedy pracovník odpracoval celú pracovnú smenu a lekár ho vypísal od uvedeného dátumu. Skúsila som tú PN dnes poslať ošetrujúcemu lekárovi a požaidala som ho o prepísanie na 19.10. Takže budem čakať či to prepíše. Bola som dnes aj na sociálke a tam mi povedala pracovníčka, že buď má na ten deň zaplatenú smenu alebo PN. Obidve nemôže. Je to pochopiteľné, akurát to musím dať na správnu mieru.
Musím Vášmu technikovi oponovať-je predsa mnoho firiem, ktoré poskytujú služobné vozidlo aj na domáce účely. Pracovný úraz by to bol len v tom prípade, keby sa presúvali na iné miesto výkonu práce, čiže boli vyslaní na SC a nie domov po ukončení pracovnej doby a povinností..
Naposledy upravil Richard : 24.10.06 at 05:43
0 0
JNOVAK JNOVAK

JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

Willma, toto ma zaujalo. Spolupracujem s firmou, ktorá má sídlo v lese. Robia stavebné projekty v romantickom prostredí. Keďže zamestnanci sa normálne nemôžu dostať do práce, majiteľ firmy kúpil 2 osobné autá, pridelil ich dvom zamestnancom, ktorí zvážajú a rozvážajú ostatných.

Keď toto nie je služobná cesta, tak sa potom jedná o "domáce" použite auta? Keď sa auto použije na súkromné účely, musí sa zamestnancovi pripočítať do základu dane mesačne 1% z ceny auta - treba aj v tomto prípade?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JNOVAK
Willma, toto ma zaujalo. Spolupracujem s firmou, ktorá má sídlo v lese. Robia stavebné projekty v romantickom prostredí. Keďže zamestnanci sa normálne nemôžu dostať do práce, majiteľ firmy kúpil 2 osobné autá, pridelil ich dvom zamestnancom, ktorí zvážajú a rozvážajú ostatných.

Keď toto nie je služobná cesta, tak sa potom jedná o "domáce" použite auta? Keď sa auto použije na súkromné účely, musí sa zamestnancovi pripočítať do základu dane mesačne 1% z ceny auta - treba aj v tomto prípade?
Podľa Zákonníka práce § 220 ods. 2 toto nie je považované za pracovnú cestu:

"(2) V priamej súvislosti s plnením pracovných úloh sú úkony potrebné na výkon práce a úkony počas práce zvyčajné alebo potrebné pred začiatkom práce alebo po jej skončení. Takými úkonmi nie je cesta do zamestnania a späť, stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, ani cesta na ne a späť."

Preto použitie auta na cestu do a zo zamestania bude považované ako súkromné použitie auta so všetkým, čo k tomu patrí.
0 0
JNOVAK JNOVAK

JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

Vďaka, Chobot. To bude šéf nadšený!
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Súhlasím s Chobotom, cesta do práce a z práce nikdy nebol PÚ. O všetkom do 1.7.2006 pojednávala Vhláška č. 111/1975, ktorá jasne a zreteľne rozotnavla niektoré pojmy, ako úrazy smrteľné, ťažké, hromadné a osttatne s tým, že vždy zamestnávateľ posúdil či ide o úraz pracovný, alebo nie, o tom či išlo o úraz ťažký, alebo ostatný vždy rozhodoval lekár. Tá bola Zákonom č. 124/2006 zrušená a celá táto problematika sa stala neprehľadnou, nejasnou a legislatívne nedotiahnutou. Celú bývalu vyhlášku nedostatočne rieši § 17 uvedeného zákona /treba si ho naštudovať/. Ak by si ešte niečo potreboval rád sa ozvem. Pozor: ak by bol úraz posúdený ako "závažný" /nad 42 dní PN/ musí ho šetriť autorizovaný bezpečnostný technik - novinka zákona. Držím tebe aj šefovi palce.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Willma ďakujem za odpoveď, ale ešte so šéfom uvažujeme, že či sa na tej skutočnosti nič nemení, keď majú miesto výkonu práce na firme. Z práce idú ale na služobnom vozidle domov, nie na firmu. Tak tomu bolo aj teraz, keď cestou z pracoviska havarovali.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

už to bolo písané vo viacerých príspevkoch cesta do práce a z práce sa do pracovnej doby nezapočitáva, taktiež keď musíš opustiť pracovisko dajme tomu k lekárovi, na obed (pravdepodobne s výnimkou pracovného stretnutia). Je teda úplne jedno, kde majú miesto výkonu práce. Do pracovnej doby sa započítava len čas na pracovisku.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

willma
už to bolo písané vo viacerých príspevkoch cesta do práce a z práce sa do pracovnej doby nezapočitáva, taktiež keď musíš opustiť pracovisko dajme tomu k lekárovi, na obed (pravdepodobne s výnimkou pracovného stretnutia). Je teda úplne jedno, kde majú miesto výkonu práce. Do pracovnej doby sa započítava len čas na pracovisku.
Náš bezpečnostný technik predložil § 221 ktorý znie citujem:
1/ Cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Ak ide o zamestnávateľa v......................... a stavebníctve, je to aj cesta z bydliska na určené zhromaždisko a späť.
2/ Cesta z obce bydliska zamestnanca na pracovisko alebo do miesta ubytovania v inej obci, ktorá je cieľom pracovnej cesty, ak nie je súčasne obcou jeho pravidelného pracoviska, a späť sa posudzuje ako potrebný úkon pred začiatkom práce alebo po jej skončení.

/Ustanovenie upravuje definíciu cesty do zamestnania a späť v súvislosti s úpravou zodpovednosti zamestnávateľa pri pracovnom úraze./
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

1/ Cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť.

čiže, používali firemné vozidlo na cestu do a z zamestnania, pretože išli z pracoviska do svojho bydliska, čiže na súkromný účel, pretože cesta z a do zamestnania nieje pracovným časom.
alebo tým chcel bezp. technik povedať, že to je pracovný čas??
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

V súvislosti s citovaným § by asi bolo najlepšie obrátiť sa na NIP, ale treba pozrieť aj §220 ods.2.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

ahoj VERONIKA6
jasné stanovisko,či sa v tomto prípade sa jedná o pracovný,alebo mimopracovný úraz dá:
1/sociálna poisťovňa,
2/inšpektorát práce,
3/zdravotná poisťovňa zamestnanca,

sociálna poisťovňa odškodňuje pracovný úraz,v prípade že na pracovnom úraze nesie vinu i zamestnávateľ,žiada od neho preplatenie časti odškodnenia,podľa viny jeho zavinenia

inšpektorát práce vedie evidenciu registrovaných pracovných úrazov,ten ho môže prekvalifikovať na mimopracovný

zdravotná poisťovňa postupuje obdobne ako sociálna poisťovňa a môže žiadať preplatenie nákladov spojených s oštetrením a liečením tohto zamestnanca,samozrejme ak ho uzná ako pracovný úraz a zamestnávateľ nesie časť viny,v prípade že zamestnávateľ nenesie žiadnu vinu na tomto úraze toto preplatenie nežiada

takže záleží od vyjadrenia týchto inštitúcii ako budú tento úraz kvalifikovať

s pozdravom karol
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Ďakujem všetkým za rady. Lekári napísali na PN v jednom prípade iba "úraz" a v druhom prípade "úraz zavinený inou osobou". Takže ešte raz vďaka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6
Náš bezpečnostný technik predložil § 221 ktorý znie citujem:
1/ Cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Ak ide o zamestnávateľa v......................... a stavebníctve, je to aj cesta z bydliska na určené zhromaždisko a späť.
2/ Cesta z obce bydliska zamestnanca na pracovisko alebo do miesta ubytovania v inej obci, ktorá je cieľom pracovnej cesty, ak nie je súčasne obcou jeho pravidelného pracoviska, a späť sa posudzuje ako potrebný úkon pred začiatkom práce alebo po jej skončení.

/Ustanovenie upravuje definíciu cesty do zamestnania a späť v súvislosti s úpravou zodpovednosti zamestnávateľa pri pracovnom úraze./
To je v poriadku, Zákonník práce má pravdu a neodporuje to žiadnemu inému ustanoveniu. V ľudskej reči by som to povedal takto:

ods. 1 hovorí o ceste z miesta bydliska do zamestnania a zo zamestnania domov. Zamestnaním sa v tomto prípade rozumie miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve. Takže ak niekto býva v Trnave a miesto výkonu práce má v BA, tak cesta z TT do BA a naopak nie je výkon práce.

ods. 2 hovorí o služobných cestách, kedy miesto výkonu práce je iné ako miesto pravidoelného pracoviska dohodnuté v pracovnej zmluve, tak cesta z bydliska do tohto miesta sa považuje za výkon práce - ide o služobnú cestu. Ale len za predpokladu, že zamestnávateľ tak určil v cestovnom príkaze. Napr. zamestnanec má ísť na SC do BB, tak nebude chodiť ráno z TT do BA, ale začiatok pracovnej cesty bude v TT, rokovanie bude v BB a koniec cesty bude opäť v TT. Ak však určí, že začiatok pracovnej cesty bude v BA, tak najprv musí prísť do BA a až odtiaľ sa začne pracovná cesta.

Čiže zásadný rozdiel medzi ods. 1 a ods. 2 je v tom, že ods. 1 definuje obyčajnú cestu na pracovisko, kým ods. 2 hovorí o služobnej ceste.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Chobot
To je v poriadku, Zákonník práce má pravdu a neodporuje to žiadnemu inému ustanoveniu. V ľudskej reči by som to povedal takto:

ods. 1 hovorí o ceste z miesta bydliska do zamestnania a zo zamestnania domov. Zamestnaním sa v tomto prípade rozumie miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve. Takže ak niekto býva v Trnave a miesto výkonu práce má v BA, tak cesta z TT do BA a naopak nie je výkon práce.

ods. 2 hovorí o služobných cestách, kedy miesto výkonu práce je iné ako miesto pravidoelného pracoviska dohodnuté v pracovnej zmluve, tak cesta z bydliska do tohto miesta sa považuje za výkon práce - ide o služobnú cestu. Ale len za predpokladu, že zamestnávateľ tak určil v cestovnom príkaze. Napr. zamestnanec má ísť na SC do BB, tak nebude chodiť ráno z TT do BA, ale začiatok pracovnej cesty bude v TT, rokovanie bude v BB a koniec cesty bude opäť v TT. Ak však určí, že začiatok pracovnej cesty bude v BA, tak najprv musí prísť do BA a až odtiaľ sa začne pracovná cesta.

Čiže zásadný rozdiel medzi ods. 1 a ods. 2 je v tom, že ods. 1 definuje obyčajnú cestu na pracovisko, kým ods. 2 hovorí o služobnej ceste.
Čiže to znamená, že sa v mojom prípade jedná o pracovný úraz? Pracovníci majú miesto výkonu práce sídlo s.r.o. Boli vyslaní na pracovnú cestu služobným vozidlom a cestovný príkaz malý vypísaný odchod
z mesta NR na miesto výkonu práce TR. Do mesta NR prichádzajú z iných obcí autobusom a od tiaľ idú spoločne služobným vozidlom do miesta výkonu práce TR. Pri návrate z miesta výkonu práce TR do NR havarovali.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6
Čiže to znamená, že sa v mojom prípade jedná o pracovný úraz? Pracovníci majú miesto výkonu práce sídlo s.r.o. Boli vyslaní na pracovnú cestu služobným vozidlom a cestovný príkaz malý vypísaný odchod
z mesta NR na miesto výkonu práce TR. Do mesta NR prichádzajú z iných obcí autobusom a od tiaľ idú spoločne služobným vozidlom do miesta výkonu práce TR. Pri návrate z miesta výkonu práce TR do NR havarovali.
V takomto prípade áno, ide o pracovný úraz, lebo boli na služobnej ceste. Ako uvádzaš, mali teda vyplnený cestovný príkaz.

To je ale úplne iný popis situácie, než si ju opísala v prvom príspevku, kde to jednoznačne vyzeralo ako cesta z práce. Toto je služobná cesta a to je niečo úplne iné. Oni boli tým autom na služobnej ceste (teda na ceste naspäť) a neišli z práce. Oni boli stále v práci až do skončenia služobnej cesty.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Chobot
V takomto prípade áno, ide o pracovný úraz, lebo boli na služobnej ceste. Ako uvádzaš, mali teda vyplnený cestovný príkaz.

To je ale úplne iný popis situácie, než si ju opísala v prvom príspevku, kde to jednoznačne vyzeralo ako cesta z práce. Toto je služobná cesta a to je niečo úplne iné. Oni boli tým autom na služobnej ceste (teda na ceste naspäť) a neišli z práce. Oni boli stále v práci až do skončenia služobnej cesty.
A ešte jedna vec k tomu. Úraz mali traja pracovníci. Každý z nich bol ošetrený a vypísaný na PN iným lekárom a ani na jednej DPN nie je vyznačený pracovný úraz. Na dvoch je "úraz zavinený inou osobou" a na jednom je iba "úraz". Čo mám robiť v takomto prípade. Bola som sa pýtať na sociálnej poisťovni, či im k tomu môžem doložiť "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" a pani mi povedala, že k tomu čo je tam vyznačené, musím priložiť "Hlásenie úrazu na účely nemoc. poist...." Ak vieš, poraď.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať