Zavrieť

Porady

FO SZČO -účtuje V PU

FO SZČO účtujúca v PU, dostala vrátený preplatok zo zdravotného poistenia z ročného vyúčtovania za rok 2005 v sume 7.200,- SK.
Čítam usmernenie minis.financií v SR o vzniknutom preplatku ZP, kde píšu že poistenec s spríjmami podľa § 6, ak uhradí posťovňa preplatok, pokladá sa to za príjem podľa §8 odst.1 písmeno k/.
Tak mi poradte, podľa tohto by tento príjem nemal ísť do účtovníctva, ale ho mám zdaniť len DP FO za rok 2006 a zahrnúť do §8.
Príjem na bankovom účte dať ako nedaňový náklad???
Prosím poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    mudroš
    Príjem sa zaúčtuje do výnoso 336/648. Bude to súčasťou základu dane.
    Je síce pravda, že výnos vznikol v súvislosti s podnikateľskou činnosťou zdaňovanou podľa § 6. Ale keď už "zákonodarca" múdro rozhodol, že je to príjem podľa § 8, naozaj sa má preplatok objaviť v zdaňovaných príjmoch FO - účtovnej jednotky ?
    Podľa definície účtovnej jednotky podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3. ZÚ a súvisiacej odvolávky na osobitný predpis - ZDP - sa mi zdá, že v zdaniteľných príjmoch sledovaných v účtovníctve by sa mali objaviť len príjmy zdaňované podľa § 6 ZDP. Aj v náväznosti na usmernenie by sa podľa mňa prijatý preplatok v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 (vykazovaných v r.11 odd. VI DP FO) vôbec nemal objaviť a do zdaniteľných príjmov zahrnúť až v r. 10 odd. VIII DP. Ak už príslušný preplatok nabehne na podnikateľský účet, ja by som to neúčtoval na 648, ale ako 221/491 a uviedol ho v plnej výške v "nepodnikateľských" príjmoch zdaňovaných podľa § 8. Ale to je len taký opatrný názor, ktorý pod vplyvom argumentov bez problémov zmením

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrej_rv
    Je síce pravda, že výnos vznikol v súvislosti s podnikateľskou činnosťou zdaňovanou podľa § 6. Ale keď už "zákonodarca" múdro rozhodol, že je to príjem podľa § 8, naozaj sa má preplatok objaviť v zdaňovaných príjmoch FO - účtovnej jednotky ?
    Podľa definície účtovnej jednotky podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3. ZÚ a súvisiacej odvolávky na osobitný predpis - ZDP - sa mi zdá, že v zdaniteľných príjmoch sledovaných v účtovníctve by sa mali objaviť len príjmy zdaňované podľa § 6 ZDP. Aj v náväznosti na usmernenie by sa podľa mňa prijatý preplatok v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 (vykazovaných v r.11 odd. VI DP FO) vôbec nemal objaviť a do zdaniteľných príjmov zahrnúť až v r. 10 odd. VIII DP. Ak už príslušný preplatok nabehne na podnikateľský účet, ja by som to neúčtoval na 648, ale ako 221/491 a uviedol ho v plnej výške v "nepodnikateľských" príjmoch zdaňovaných podľa § 8. Ale to je len taký opatrný názor, ktorý pod vplyvom argumentov bez problémov zmením
    S uvedeným príspevkom súhlasím, len možno,že by som použil výnosový účet AE ako odpočitateľná položka v rámci DP z príjmov podľa §6, a potom by som to samostatne zahrnul do príjmov podľa §8.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith
    S uvedeným príspevkom súhlasím, len možno,že by som použil výnosový účet AE ako odpočitateľná položka v rámci DP z príjmov podľa §6, a potom by som to samostatne zahrnul do príjmov podľa §8.
    Aj to je možno jedno z riešení... Ja vychádzam z toho, že nejde o príjem podľa § 6 - > teda nejde o výnos účtovnej jednotky - > nemalo by vôbec ovplyvniť účtovný HV. Ale keďže príde na podnikateľský účet evidovaný v účtovníctve, najvhodnejší sa mi zdá byť účet 491 (nejakú pohľadávku či záväzok z titulu nepodnikateľských prijatých peňazí sám voči sebe evidovať nemôže).

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Zdravotná poisťovňa započítala SZČO, ktorá účtuje v PÚ, preplatok z roku v ktorom nepodnikala do preddavkov roku, v ktorom už podnikala. Aké by bolo správne účtovanie, aby mi sedel účet 336? 336/ 378??? S účtom na strane dal si nie som istá, lebo FO nemala voči pisťovni pohľadávku ako SZČO. Ale iný účet ma nenapadá. Pomôžete?

    FO SZČO -účtuje V PU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.