Zavrieť

Porady

Poskytnutie údajov polícii

Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
Mám im to vypracovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    fipina
    Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
    Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
    Mám im to vypracovať?
    Ak o to požiada štátny orgán, malo by to byť v súlade so zákonom a tieto údaje by sa mali poskytnúť. Ak predsa váhaš, určite je tam uvedený aj tel.kontakt, skús tam zavolať a spýtať sa na to.

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    Nezaškodilo by tam pre istotu prevolať,ja si to väčšinou vždy najskôr pred podaním správy na zamestnanca overujem telefonicky.Ale údaje môžu od teba žiadať napr.ak je podozrenie z trestného činu, o čom ťa le nie sú povinní informovať.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fipina
    Kedy je a kedy nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť polícii údaje o zamestnancovi (mzda, zrážky)?
    Prišiel mi list, v ktorom žiadajú o tieto údaje, avšak nie je tam uvedený dôvod.
    Mám im to vypracovať?
    Trestný poriadok § 57, ods. 1:

    "(1) V dožiadaní treba uviesť spisové údaje vrátane skutkových okolností činu, ktorých sa dožiadanie týka, a jeho právnu kvalifikáciu. Ak treba, pripojí dožadujúci orgán spisy a poukáže na tie ich časti, v ktorých sú potrebné údaje uvedené. Dožiadaný orgán je podľa povahy veci a podľa toho, čo pri vykonávaní úkonu vyšlo najavo, oprávnený a povinný vykonať i ďalšie nevyhnutné úkony, najmä vypočuť ďalšie osoby a objasňovať okolnosti uvedené v dožiadaní, ak to môže prispieť k rýchlemu a správnemu rozhodnutiu veci."


    Čiže dožiadanie musí obsahovať spisovú značku (číslo konania), ustanovenie trestného poriadku - čoho sa záležitosť týka a vierohodné overenie dožadujúceho sa orgánu - meno, funkcia, podpis a okrúhla pečiatka (aby tam nebol len nejaký nečitateľný podpis, to by si ktorýkoľvek policajt mohol žiadať akékoľvek údaje napr. o milencovi svojej ženy).

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    pečiatka, podpis, poverený príslušník - to všetko je v poriadku, ale v žiadosti neuviedli "skutkové okolnosti činu" . Doslova je v texte žiadosti len to, čo požadujú.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fipina
    pečiatka, podpis, poverený príslušník - to všetko je v poriadku, ale v žiadosti neuviedli "skutkové okolnosti činu" . Doslova je v texte žiadosti len to, čo požadujú.
    Tak ich skús kontaktovať späť, že za akým účelom informácie žiadajú. Alebo aspoň číslo spisu, keby si si oprávnenosť požiadavky chcela overiť u nadriadeného.

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    No podľa mňa sa ustanovenie TP o dožiadanom orgáne netýka zamestnávateľa,toho sa týka ustanovenie ktoré hovorí o povinnosti spolupracovať s orgánmi činnými v TK-je to §3 Trestného poriadku...
    Dožiadaným orgánom je napr. iný orgán činný v TK mimo obvodu príslušnej polície napríklad (prokurátor, súd a pod.)-to hovorí § 56 ods. 1.
    To znamená treba vychádzať z §3 TP a spolupracovať...

    Poskytnutie údajov polícii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.