Zavrieť

Porady

Vyúčtovacie faktúry - §25?

Prosila by som o radu. Vystavujeme CK zálohové faktúry na ubytovanie.Po obdržaní platby vystavíme faktúru o prijatí platby kvôli DPH. Ubytovanie sa uskutoční neskôr, následne vystavíme vyúčtovaciu faktúru. Stane sa takáto vec:
Fa o prijatí platby: ZD: 100,- DPH 19,-
Vyúčtovačka: - ZD: 90,- DPH 17,-
Celkom: -10,- -2,- Musíme vrátiť 12,--Sk.
Dávame uvedený prípad v dan.priznaní do r.23 a 24 ako oprava základu dane a DPH pri vyúčtovacej faktúre? Nejde vlastne o zníženie ceny ubytovania, ale napr. príde menej hostí a my musíme CK vrátiť peniaze, takže nám vyúčtovacia faktúra vyjde vlastne mínusom. Zaplatili zálohovkou viac, ako vyšla vyúčtovačka.A stáva sa aj opačný prípad, kedy vo vyúčtovačke je viac, a oni musia doplatiť. A takitsto nejde o zvýšenie ceny za ubytovanie. Ak máte podobnú skúsenosť, prosím poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    účtovala by som v jednoduchom účtovníctve následne:
    po vystavení záloh.faktúry , t.j. 100,- + dph 19,- k čomu vystavíš následne po úhrade aj ostrú faktúru - dať do pohľadávok
    urobím refakturáciu podľa skutočných nákladov,t.j. 90,-+ 17,-=čo sa ti premietne aj ako skutočne uhradená suma do ceny ako zníženie tržieb so súčasným znížením dane z pridanej hodnoty. teda na rozdielnu sumu 10,- + 2,- by som vystavila dobropis a podľa dohody s CK by som bud vrátila tých 12,- v hotovosti alebo na účet, ideálne by bolo, že ten dobropis zohľadníš vo vystavení nasledujucej faktury, napr. budes mať zaloh.fakturu nasled. na 119,- s dph a skutočná vyučtovacia faktura bude vyššia, napr. na 150,-sk tak tam zohľadníš tých predchádzajucich 12,- z dobropisu.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    renkulka
    Prosila by som o radu. Vystavujeme CK zálohové faktúry na ubytovanie.Po obdržaní platby vystavíme faktúru o prijatí platby kvôli DPH. Ubytovanie sa uskutoční neskôr, následne vystavíme vyúčtovaciu faktúru. Stane sa takáto vec:
    Fa o prijatí platby: ZD: 100,- DPH 19,-
    Vyúčtovačka: - ZD: 90,- DPH 17,-
    Celkom: -10,- -2,- Musíme vrátiť 12,--Sk.
    Dávame uvedený prípad v dan.priznaní do r.23 a 24 ako oprava základu dane a DPH pri vyúčtovacej faktúre? Nejde vlastne o zníženie ceny ubytovania, ale napr. príde menej hostí a my musíme CK vrátiť peniaze, takže nám vyúčtovacia faktúra vyjde vlastne mínusom. Zaplatili zálohovkou viac, ako vyšla vyúčtovačka.A stáva sa aj opačný prípad, kedy vo vyúčtovačke je viac, a oni musia doplatiť. A takitsto nejde o zvýšenie ceny za ubytovanie. Ak máte podobnú skúsenosť, prosím poradte.
    Môj názor je, že vyúčtovacia faktura bude vlastne opravná tak ako pri vyúčtovaní z elektrárni alebo plynárni.

    Vyúčtovacie faktúry - §25?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.