Zavrieť

Porady

Dovolenka nad rámec ZP

Chcel by som sa spýtať či môže zamestnávateľ upraviť výmeru dovolenky nad rámec zákonníka práce v Pracovnej zmluve.

U súčasného zamestnávateľa pracujem dva roky. V pracovnej zmluve mám uvedenú výmeru dovolenky 5 týždňov aj keď podľa zákonníka práce mám nárok na minimálne 4 týždne dovolenky za kalendárny rok. U zamestnávateľa nie je vytvorená žiadna odborová organizácia ani zamestnanecká rada.

K 31.12.2006 končím pracovný pomer. Je zamestnávateľ povinný mi vyplatiť celú nevyčerpanú dovolenku vrátane tých 5 dní naviac?
Je to v tom prípade tiež daňovo uznaný náklad?

Zamestnávateľ sa vykrúca.

Ďakujem všetkým za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.

    mik3333 je offline (nepripojený) mik3333

    mik3333
    azuz
    Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.
    Vďaka za odpoveď, len si to ešte chcem ujasniť

    To, že daňovo uznané sú len 4 týždne vychádza z tohto? :
    V zákone o dani z príjmov je v §19 odsek 5 - mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi,

    mik3333 je offline (nepripojený) mik3333

    mik3333
    azuz
    Keď je v pracovnej zmluve dohodnutá dovolenka v dĺžke 5 týždňov, tak zamestnanec má na ňu nárok. Ak ale odrobil menej ako 15 rokov po 18 roku života (viď §103 ods. 5), tak zamestnávateľ si nemôže dať do nákladov 1 týždeň dovolenky, nakoľko zákonný nárok je len 4 týždne.
    Z toho týždňa naviac (keďže si ho nemôže dať do nákladov) odvádzajú sa zákonné odvody za zamestnanca a za zamestnávateľa?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    mik3333
    Z toho týždňa naviac (keďže si ho nemôže dať do nákladov) odvádzajú sa zákonné odvody za zamestnanca a za zamestnávateľa?
    Áno, keďže to nie je vyplácané zo zisku po zdanení.

    Dovolenka nad rámec ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.