Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z majetku firmy

Poraďte prosím.

Som SZČO a mám auto v majetku firmy. Odpisujem ho 2. rok. Chcel by som ho vyradiť z majetku, a prepísať ho na seba, teda na rodné číslo. Potom by som chcel používať auto na pracovné cesty a účtovať si okrem PHM aj základnú náhradu za KM. Je možné auto vyradiť ešte pred ukončením jeho odpisovania? Ak nie tak kedy vlastne?

P.S.: Účtovníctvo si robím sám a nie som v ňom taký zbehlý.

Za každú radu ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Na zaklde coho ho chces vyradit, musi byt dovod k jeho vyradeniu. Predat na uplatu ho mozes kedykolvek.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Ak auto bolo zaradené v majetku firmy/SZČO/ a robili ste z neho odpisy, už nemôžete potom ani keby bolo odpísané, preradiť ho do osobného vlastníctva a účtovať paušál.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    preradit do os. uzivania sa moze, ale pausal za km uctovat nie, myslim ze neni dovod ho preradit, pokym sa do firmy nejde kupovat dalsie, a ak by sa predalo musi sa dat do prijmov

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Kde máte oporu v zákone, že auto z obchodného majetku môžem vyradiť len v istých prípadoch? Poučte ma, neviem to nájsť.
    Nie som si istá možnosťou vyradenia v priebehu odpisovania.

    Príklad, ktorý je legálny a nič neporuším: Firemné auto odpisujem 4 roky, potom ho vyradím z majetku firmy a používam ho ako súkromné na podnikateľské účely, uplatňujem paušál + PHM, po piatich rokoch ho predám a príjem z predaja je oslobodený.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Súhlasím s Nike a nevidím dôvod prečo by sa nemohol vyradiť do osobného užívania. Ak sa vyradí a dôjde k jeho predaju do 5 rokov pôjde o príjem, ktorý sa zdaní po 5 rokoch je príjem oslobodený. Teraz v tej rýchlosti nie som si istá s náhradami. Viem že v predchádzajúcom znení bolo, ak bolo niekedy auto v podnikaní nie je nárok na náhradu iba na PHM.

    Drea je offline (nepripojený) Drea

    Drea
    ..poradte prosim-mam iny pripad: auto mam napisane v technic.preukaze na firmu, zaplatila som cestnu dan za rok 2004( nakoniec mi to bolo asi zbytocne, lebo budem robit zdanovanie 25% pausalnymi nakladmi) a v roku 2005 tiez nebudem davat vydavky za auto do nakladkov.Otazka znie - musim to dat prepisat v technic.preukaze z firmy na sukromnu osobu? A musim zaplatit cestnu dan za 2005 , ak auto sice pouzivam na podnikanie, ale nebudem si ho davat do nakladov?
    Dakujem.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    K predchádzajúcim príspevkom: osobné auto, aj keď o ňom pred 01.11.2004 bolo účtované ako o majetku SZČO je možné z majetku vyňať a používať paušál od
    novembra 2004.
    Cestná daň za auto, ktoré používaš na podnikateľské účely sa musí zaplatiť, aj keď si neuplatňuješ výdavky. V tvojom prípade by som auto prestala akože využívať na podnikateľské účely a tým pádom neplatíš cestnú daň. Je to potrebné do 15-tich dní od tvojho rozhodnutia oznámiť písomne daňovému úradu. V technickom preukaze by som zatiaľ nič nemenila. Veď raz možno budeš chcieť uplatňovať reálne výdavky spojené s motorovým vozidlom.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Vyzerá to tak, že na ten paušál má naozaj nárok od 01.11.2004, pozerala som paragraf 24, kde to obmedzenie bolo ešte vlani, v novom zákone už nie je.

    Ale kto vie, či nebude znovu zaradené pri budúcoročných 154 novelizáciách...
    Naposledy upravil rene : 14.12.04 at 18:52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.