Zavrieť

Porady

Ukončenie PP počas PN v skušobnej dobe

Chcela by som sa opytat. Co so zamestnancom, kt. po tyzdni nastupenia do PP, prestal chodit do roboty, poslal nemocensky listok, nezdviha telefon a neda sa nijako skontaktovat. Kedze zamestnavatel je ceska firma, nevedia pochopit, ze u nas mu jednoducho nemozu ukoncit PP pocas PN. V Cechach to vraj funguje tak, ze mu mozu pocas PN poslat vypoved postou a ako potvrdenie maju podaci listok z posty. U nas pokial sa nemylim musi byt podpisana vypoved, ale az po ukonceni PN. Obavam sa toho, aby nenastojili na tom, ze ho mam odhlasit zo SP a ZP a ukoncit mu PP. Neviete mi niekto poradit co s tym?
dakujeeeem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    tatranka82 Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.
    Skúšobná doba sa predlžuje o dobu trvania PN. Takže môžeš rozviazať PP v skúšobnej dobe hned po ukončení PN.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    ivajan
    Chcela by som sa opytat. Co so zamestnancom, kt. po tyzdni nastupenia do PP, prestal chodit do roboty, poslal nemocensky listok, nezdviha telefon a neda sa nijako skontaktovat. Kedze zamestnavatel je ceska firma, nevedia pochopit, ze u nas mu jednoducho nemozu ukoncit PP pocas PN. V Cechach to vraj funguje tak, ze mu mozu pocas PN poslat vypoved postou a ako potvrdenie maju podaci listok z posty. U nas pokial sa nemylim musi byt podpisana vypoved, ale az po ukonceni PN. Obavam sa toho, aby nenastojili na tom, ze ho mam odhlasit zo SP a ZP a ukoncit mu PP. Neviete mi niekto poradit co s tym?
    dakujeeeem
    AK je zamestnanec ešte stále v skúšobnej dobe, tak aj podľa slovenského zákonníka práce je možné s ním ukončiť pracovný pomer, v takomto prípade sa na neho nevzťahuje ochranná doba podľa § 64 ZP.
    Aplikujú sa ustanovenia § 72 ZP, ktoré špeciálne upravujú postup pri skončení PP v skúšobnej dobe

    § 72
    Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe



    (1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

    (2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.


    dana


    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Ak mu ešte plynie skúšobná doba, tak s ním môžete skončiť pracovný pomer aj počas PN - ukončenie PP v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP.
    Zákaz výpovede sa vzťahuje len na ukončenie PP podľa §63.

    Visa je offline (nepripojený) Visa

    Visa
    Ahojte,
    mam presne ten isty problem, bola som na urade prace a povedali mi dve pracovnicky nezavisle od seba, ze aj ked je zamestnanec v skusobnej dobe a je PN, plati na neho ochranna lehota.
    Ja som citala zakonnik prace 5x a stale mi to vychadzalo, ze s nim mozem ukoncit PP. No zneistili ma tie rady z UP, tak som zasla za komercnym advokatom, ktory robi aj pracovne pravo a on JEDNOZNACNE povedal ze je v ochrannej dobe a neda sa s nim ukoncit PP pokial nenastupi do prace.
    Tak ma napadlo, ze co ak sa vrati z PN a dam mu oznamenie o ukonceni PP a on sa rychlo da znova na PN. Budeme sa takto natahovat?
    Aky mate na to nazor???

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Visa Pozri príspevok
    Ahojte,
    mam presne ten isty problem, bola som na urade prace a povedali mi dve pracovnicky nezavisle od seba, ze aj ked je zamestnanec v skusobnej dobe a je PN, plati na neho ochranna lehota.
    Ja som citala zakonnik prace 5x a stale mi to vychadzalo, ze s nim mozem ukoncit PP. No zneistili ma tie rady z UP, tak som zasla za komercnym advokatom, ktory robi aj pracovne pravo a on JEDNOZNACNE povedal ze je v ochrannej dobe a neda sa s nim ukoncit PP pokial nenastupi do prace.
    Tak ma napadlo, ze co ak sa vrati z PN a dam mu oznamenie o ukonceni PP a on sa rychlo da znova na PN. Budeme sa takto natahovat?
    Aky mate na to nazor???
    Pozri komentár k § 72 ZP.
    Nejde o výpoveď z prac.pomeru, preto sa v tomto prípade nedá aplikovať § 64 ZP o ochrannej dobe, keď platí zákaz výpovede.

    V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

    -------
    Veronika

    Visa je offline (nepripojený) Visa

    Visa
    Prave mam pred sebou Poradcu 13, ktory som si kupila kvoli tomu a tu je ten komentar k §72, citujem:
    "Pozor! Nejde o vypoved z pracovneho pomeru, preto sa v tomto pripade neda aplikovat § 64 ZP o ochrannej dobe, ked plati zakaz vypovede"
    Tak neviem preco vsetci hovoria naopak. Ved toho advokata za to platia, co povie malo by platit na 100%, nie???
    Je komentar k zakonu pravne zavazny? Neda sa to napadnut? Ten zamestnanec mi totiz slubuje, ze ma zazaluje, situacia je fakt vyhrotena...

    Visa je offline (nepripojený) Visa

    Visa
    Jasne, ze neberiem rady pracovnicok UP za zavazne, ved nemozem na sude povedat: "Povedala jedna pani na urade"- jasne ze je to nedokazatelne ale sokovalo ma ze oni aj advokat tvrdia opak ako je vyklad k zakonu. To idem potom radit aj ja, budem brat za to peniaze, alebo to vydavat knizne bez akejkolvek zodpovednosti

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mám dojem, že sa pletú pojmy. A to výpoveď a skončenie pracovného pomeru. Počas skúšobnej dobe nejdy o výpoveď, ale o skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Sú to dve rôzne právne úkony, z ktorých vyplývajú aj iné povinnosti.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 12.09.07 at 19:01 Dôvod: Pravopis

    Visa je offline (nepripojený) Visa

    Visa
    Myslim, ze otazka sa nedala zle pochopit, znela: Mozem ukoncit pracovny pomer so zamestnancom, ktory je v skusobnej dobe, ked je PN?
    Odpoved: Nie, lebo je v ochrannej lehote.
    To nezavazne radenie neber osobne, myslela som tym toho advokata, ktory sa tym zivi, nie teba. Poradu si velmi vazim a vsetkych jej clenov, keby to tak nebolo, tak sa tu nepytam, ved skoro vsetko co viem je odtial. Len ma proste vytaca, ked niekto nieco uplne jednoznacne radi a pritom to tak vlastne ani nemusi byt.
    Dakujem za vsetky vase nazory.
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    tatranka82 Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Ak mam zamestnanca,ktory den pred skoncenim skusobnej doby isiel na PN, teraz je PN, mozem mu prvy den po navrate z PN dat vypoved? Myslim to tak,ci ten posledny den skusobnej doby mu bude plynut prvy den po navrate z PN,alebo mu uz uplynul pocas PN? Dakujem velmi pekne za radu.
    Skúšobná doba sa kvôli PN predlžuje o dobu PN.
    Takže ak mu chýbali do konca skúšobnej doby 5 dní, tak po návrate z PN je ešte 5 dní v skúšobnej dobe.

    Ináč PP si mohla ukončiť aj počas skúšobnej doby.
    zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2009-a.html#45

    Skúšobná doba
    Na začiatok

    (1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

    (2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

    (3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

    (4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.