Zavrieť

Porady

zaučtovanie úhrady z poisťovne

Dobrý večer.
Prosil by som o radu.Zaplatim za opravu auta v servise.Poisťovňa mi sumu vráti.Ako zaučtujem vydaj/servis/a prijem/z poistovne/ v JU.
Pocita sa prijem z poistovne do celkoveho prijmu,ktory ma vplyv na to ci dosiahnem vysku prijmu za rok 91 200 Sk a tym aj budem musiet platit odvody do soc.poist.
Neviem ci som sa vyjadril jasne ,t.j.,ci aj tento prijem musim pocitat ako klasicky prijem aj ked to nie je prijem z podnikania.
Dakujem Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    peterh1
    Dobrý večer.
    Prosil by som o radu.Zaplatim za opravu auta v servise.Poisťovňa mi sumu vráti.Ako zaučtujem vydaj/servis/a prijem/z poistovne/ v JU.
    Pocita sa prijem z poistovne do celkoveho prijmu,ktory ma vplyv na to ci dosiahnem vysku prijmu za rok 91 200 Sk a tym aj budem musiet platit odvody do soc.poist.
    Neviem ci som sa vyjadril jasne ,t.j.,ci aj tento prijem musim pocitat ako klasicky prijem aj ked to nie je prijem z podnikania.
    Dakujem Peter
    Vychádza mi tak, že sa tento príjem zaratáva, pretože podľa zákona o dani z príjmov § 9 ods.2 písm.j ,nie je náhrada za škodu spôsobenú na obchodnom majetku daňovníka príjmom oslobodeným (teda v JÚ patrí do príjmov ovpl. základ dane). A ďalej podľa zákona o sociálnom poistení:

    § 21
    .
    (1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

    ........

    avšak budem rada, ak sa ešte niekto pridá s názorom. Pred časom tu bola debata na túto tému, nedarí sa mi ju vyhľadať.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ak si mal zaúčtovaný výdaj na opravu auta v celkovej výške a poisťovňa ti uhradila uznanú poistnú sumu, musíš to zarátať do celkového príjmu, lebo aj výdaj na opravu si dal do celkového výdaja.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Áno, ale bola ešte jedna v zmysle témy, v ktorej sme teraz....tam išlo o veľmi vysokú náhradu škody a povinnosť platby poistného vyplývala takmer výlučne z takéhoto príjmu .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A musíš mať to auto zaradené v podnikaní?

    Ak si ho môžeš spätne vyradiť z podnikania, tak by si urobil lepšie, ako kvôli príjmu z poistenia platiť rok do SP.

    zaučtovanie úhrady z poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.