Zavrieť

Porady

náhrada od poisťovne

obyčajný človiečik
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Paula
V prípade, ak poisťovňa zaplatí servisu, o tomto pohybe neúčtuješ a servisu zaplatíš iba spoluúčasť = výdavok OZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.
V prípade, že poisťovňa poukáže peniaze tebe, je to príjem= OZD (ostatné) a úhrada servisu: základ dane = VOZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.

Dôležitý je krycí list z poisťovne pre správnosť zaúčtovania.
Ale DPH z faktúry od servisu si môžem uplatniť na vstupe, že?
Účtujem iba krycí list, faktúru zo servisu nie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Na faktúre od opravcu je celková suma A. Ak je na krycom liste napísané, že poisťovňa zašle na účet opravcu sumu B , ty zaplatíš opravcovi rozdiel, teda A mínus B = suma C a o tejto sume účtuješ.
DPH na vstupe si uplatníš.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Paula
Na faktúre od opravcu je celková suma A. Ak je na krycom liste napísané, že poisťovňa zašle na účet opravcu sumu B , ty zaplatíš opravcovi rozdiel, teda A mínus B = suma C a o tejto sume účtuješ.
DPH na vstupe si uplatníš.
Jasné, tá suma "C" sa skladá z DPH = to bude VNZD a zo spoluúčasti = a to bude VOZD.
OK, dík.
0 0
janette š. janette š.

janette š. je offline (nepripojený) janette š.

Práve som prelúskala asi všetky príspevky ohľadom účtovania poistnej udalosti a som z toho totálne domotaná. Prosím, môžete mi potvrdiť, či účtujem o poistnej udalosti správne?

Poistná udalosť vznikla na osobnom automobile zaradenom do podnikania, SZČO je platca DPH, účtuje v sústave JU.

Autoservis vystavil faktúru s rozpisom DPH na sumu:
ZD: 102.910,- Sk
DPH: 19.553,- Sk
Spolu: 122.463,- Sk

Servisu bola v hotovosti zaplatená suma 24.699,-- Sk, čo predstavuje DPH 19.553,-- Sk a spoluúčasť 5% 5.146,-- Sk.

Zvyšnú sumu vo výške 97.764,-- Sk zaplatila poisťovňa priamo servisu o čom bola SZČO informovaná Krycím listom.

A teraz k postupu účtovania :-)

Celá faktúra od servisu bola nahratá do záväzkov - DPH z nej uplatnená v plnej výške.

Suma 24.699,-- Sk bola v PD rozúčtovaná na dve položky:
DPH 19.553,-- Sk Pokladňa V - Iný neovplyvňujúci DzP ... zníženie faktúry v Z.
Spoluúčasť 5.146,-- Sk Pokladňa V - Prevádzková réžia ...
zníženie faktúry v Z.

Na základe krycieho listu som ručné ponížila zvyšnú dlžnú sumu faktúry v záväzkoch, t.j. o 97.764,-- Sk

Je tento postup správny?

Vopred ďakujem za ochotu a pomoc.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

janette š. Pozri príspevok
Práve som prelúskala asi všetky príspevky ohľadom účtovania poistnej udalosti a som z toho totálne domotaná. Prosím, môžete mi potvrdiť, či účtujem o poistnej udalosti správne?

Poistná udalosť vznikla na osobnom automobile zaradenom do podnikania, SZČO je platca DPH, účtuje v sústave JU.

Autoservis vystavil faktúru s rozpisom DPH na sumu:
ZD: 102.910,- Sk
DPH: 19.553,- Sk
Spolu: 122.463,- Sk

Servisu bola v hotovosti zaplatená suma 24.699,-- Sk, čo predstavuje DPH 19.553,-- Sk a spoluúčasť 5% 5.146,-- Sk.

Zvyšnú sumu vo výške 97.764,-- Sk zaplatila poisťovňa priamo servisu o čom bola SZČO informovaná Krycím listom.

A teraz k postupu účtovania :-)

Celá faktúra od servisu bola nahratá do záväzkov - DPH z nej uplatnená v plnej výške.

Suma 24.699,-- Sk bola v PD rozúčtovaná na dve položky:
DPH 19.553,-- Sk Pokladňa V - Iný neovplyvňujúci DzP ... zníženie faktúry v Z.
Spoluúčasť 5.146,-- Sk Pokladňa V - Prevádzková réžia ...
zníženie faktúry v Z.

Na základe krycieho listu som ručné ponížila zvyšnú dlžnú sumu faktúry v záväzkoch, t.j. o 97.764,-- Sk

Je tento postup správny?

Vopred ďakujem za ochotu a pomoc.
Toto som všetko preštudovala a úplne to chápem, ale čo v takom prípade keď ja mám fa na ZD 51510, DPH 9787, spolu 61297, poisťovňa zaplatila 48935 a majiteľ 3065, takže mi to tam nesedí, čo s tým rozdielom?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

zuhl Pozri príspevok
Toto som všetko preštudovala a úplne to chápem, ale čo v takom prípade keď ja mám fa na ZD 51510, DPH 9787, spolu 61297, poisťovňa zaplatila 48935 a majiteľ 3065, takže mi to tam nesedí, čo s tým rozdielom?
Predpokladám, že Fa vrátane DPH 9787 zaplatil dodávateľovi majiteľ.
51 510,- VOZD - 9787 DPH, 48 935 POZD - poistne plnenie
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Nie, majiteľ firmy zaplatil autoservisu 3065 a poisťovňa autoservisu 48935, a preto mi to tam nesedí.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

zuhl Pozri príspevok
Nie, majiteľ firmy zaplatil autoservisu 3065 a poisťovňa autoservisu 48935, a preto mi to tam nesedí.
Autoservis sa ozve.
(DPH mu treba doplatiť, veď fa nie je úplne uhradená))
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

No to je pekné a čo ja s tým?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

zuhl Pozri príspevok
No to je pekné a čo ja s tým?
Prečo vy? Veď to snáď zaplatí majiteľ. (Alebo som nepochopila, na čo sa pýtate)
A čo sa týka náhrady od poisťovne platcovi DPH, je poistné plnenie na sumu bez DPH. Veď tú si môže majiteľ uplatniť v odpočte.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ja som myslela, ako to teraz zaúčtujem, alebo mám počkať ako sa to vyrieši?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

zuhl Pozri príspevok
Ja som myslela, ako to teraz zaúčtujem, alebo mám počkať ako sa to vyrieši?
Zaevidujete Fa.
Čiastočná úhrada majiteľ - VOZD
Čiastočná úhrada poisťovňa (VNZD s tým, že to nedám do peňažného denníka, len ponížim záväzok)

a majiteľ ešte musí doplatiť rozdiel DPH (VNZD)
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ďakujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mne veľmi pomohla táto téma (tiež som nevedela, ako to účtovať): http://www.porada.sk/t30345-poistna-...-ju-a-dph.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať