Zavrieť

Porady

Postúpenie záväzkov...

hlavná účtovníčka
Pekný a pohodový podvečer prajem všetkým. Rada by som sa podelila s jednou svojou skúsenosťou.
Naša spoločnosť /s.r.o./, nazvem ju spol. A, má voči jednému zo svojich dodávateľov /B/ záväzky z nákupu materiálu ako jednej zložky výroby. Pri úhrade faktúr dodržiavame ich splatnosť.
Náš dodávateľ /B/ má záväzky voči svojmu dodávateľovi /C/, ktoré sú už "dávno" po lehote splatnosti.
To bolo trocha na úvod, na objasnenie. Naša spoločnosť /A/ dostala písomné oznámenie od B, že postúpil svoje pohľadávky C, čím nám vzniká povinnosť platieb C.
Všetko je v súlade so zákonom, ale mňa osobne "škrie" trochu iná vec, a to, "o nás, bez nás". Písomné, striktné oznámenie, budete platiť inému, nie nám.
Viera.
Usporiadat
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ale to sa bežne robí.. bez nás o nás...
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Viera.M.
Pekný a pohodový podvečer prajem všetkým. Rada by som sa podelila s jednou svojou skúsenosťou.
Naša spoločnosť /s.r.o./, nazvem ju spol. A, má voči jednému zo svojich dodávateľov /B/ záväzky z nákupu materiálu ako jednej zložky výroby. Pri úhrade faktúr dodržiavame ich splatnosť.
Náš dodávateľ /B/ má záväzky voči svojmu dodávateľovi /C/, ktoré sú už "dávno" po lehote splatnosti.
To bolo trocha na úvod, na objasnenie. Naša spoločnosť /A/ dostala písomné oznámenie od B, že postúpil svoje pohľadávky C, čím nám vzniká povinnosť platieb C.
Všetko je v súlade so zákonom, ale mňa osobne "škrie" trochu iná vec, a to, "o nás, bez nás". Písomné, striktné oznámenie, budete platiť inému, nie nám.
Viera.
Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
brikina
Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim
Ja by som to oznámenie prefotil a priložil ku každej fa, ktorej sa týka. Touto formou mám dokázané, že prečo som platil na iný účet. Alebo interným dokladom preúčtovať záväzok na účte 321 z jednej AE na druhú AE.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
brikina
Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim
Prepáč, nevšimla som si, že si sa pýtala..Interným dokladom som preúčtovala záväzok a súčasne som priložila nielen fotok´piu o oznámení pohľ., ale aj faktúry,, ktorých sa to to týkalo...
Úhrada bola totižto na iný účet...
Pekný sviatočný večer
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím poradíte aj mne?
Keď chceme prevziať záväzky SZČO na s.r.o., kde je konateľom dotyčná SZČO. Ako postupovať?
Podpísali sme zmluvu z dodávateľom o prevzatí záväzku,ale ako ho zaúčtovať aj v JU aj v PU????
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Nik nevie poradiť???
Kompetentný ešte dovolenkujú???
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Dobre nerozumiem otázke, SZČO eviduje záväzky a sro ich chce teraz na základe zmluvy prevziať od szčo? Za akú hodnotu?
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

No to je takto SZČO sa ruší, pretože otvoril tento SZČO jednoosobovú sro, na ktorú už obchoduje. len SZČO už nemá žiadne príjmy. Preto by sme ako sro za neho tie záväzky prevzali a platili z sro, aby sa vyrovnali. Jedná sa o dodávateľa, s ktorým spolupracujeme u ž dlhšie a neradi by sme mu takto boli dlžný, keď SZČO už nemá žiadne príjmy.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Najskôr treba uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu medzi szčo a s.r.o. a na základe zmluvy sa potom pošle oznámenie firme, ktorá eviduje pohľadávky voči szčo, aby si to aj dotyčný-á môhol-la přeúčtovat a evidovať pohľadávky už nie voči szčo, ale už voči sro.

Na základe zmluvy budeš účtovať u szčo nasledovne:
-dňom uzavretia zmluvy cez ID uhradíš u szčo záväzky, ktoré nebudú vstupovať do základu dane v peňaž.denníku. Zápis sa vykoná aj v knihe záväzkov. V knihe záväzkov zároveň vystavíš cez iný druh dokladu záväzok voči sro v tej istej hodnote, tak ako je uvedené v zmluve.
Záväzok, ktorý budeš evidovať už voči sro zahrneš do základu dane až pri ukončení živnosti, ako uzavier.operáciu.

U s.r.o.:
- s.r.o. dňom uzavretia zmluvy si vytvorí závazok voči danej firme a účtovať sa bude 546/325
- s.r.o. si musí vytvorit aj druhú stranu, teda pohľadávku voči szčo 315/646.

Prčo to chcete takto komplikovať? Nebude jednoduchšie to urobiť tak, že szčo si dá osobný vklad do podnikania a z osobného vkladu uhradí závazok?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
toria
No to je takto SZČO sa ruší, pretože otvoril tento SZČO jednoosobovú sro, na ktorú už obchoduje. len SZČO už nemá žiadne príjmy. Preto by sme ako sro za neho tie záväzky prevzali a platili z sro, aby sa vyrovnali. Jedná sa o dodávateľa, s ktorým spolupracujeme u ž dlhšie a neradi by sme mu takto boli dlžný, keď SZČO už nemá žiadne príjmy.
Ešte dodatok, ak szčo sa zruší a zostanú jej závazky, tak je samozrejme, že ako FO sa závazkov z podnikania už nezbaví, aj po ukončení živnosti. Môže ich uhradiť aj neskôr na účet alebo v hotovosti. Ale nie však ako szčo, ale už ako nepodnikateľ.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Taký detail kde zoberie SZČO ten osobný vklad???
Ale strašne pekne ďakujem!!!
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

renča1
Ešte dodatok, ak szčo sa zruší a zostanú jej závazky, tak je samozrejme, že ako FO sa závazkov z podnikania už nezbaví, aj po ukončení živnosti. Môže ich uhradiť aj neskôr na účet alebo v hotovosti. Ale nie však ako szčo, ale už ako nepodnikateľ.
To by nebolo riešenie. S dodávateľom máme dohodu, že nám dá na tie fa splatnosť, takže postuone ich budeme splácať.
Si zlatá!!!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Sro A na základe zmluvy o prevode záväzku so spoločnosťou B bezodplatne preberie jej záväzok voči spol. C.

spoločnosti B v tom prípade nevznikne pohľadávka voči A, nakoľko to bolo bezodplatné
ale voči spol. C jej vznikne záväzok.
Účtovanie ako predošlý príklad asi nie je to isté.
Neviem sa z toho nejako vymotať a zajtra to potrebujem mať spracované.
Naposledy upravil janaGT : 09.01.08 at 18:14
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

posúvam ... dosť mi to súri ...
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

renča1 Pozri príspevok
Najskôr treba uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu medzi szčo a s.r.o. a na základe zmluvy sa potom pošle oznámenie firme, ktorá eviduje pohľadávky voči szčo, aby si to aj dotyčný-á môhol-la přeúčtovat a evidovať pohľadávky už nie voči szčo, ale už voči sro.

Na základe zmluvy budeš účtovať u szčo nasledovne:
-dňom uzavretia zmluvy cez ID uhradíš u szčo záväzky, ktoré nebudú vstupovať do základu dane v peňaž.denníku. Zápis sa vykoná aj v knihe záväzkov. V knihe záväzkov zároveň vystavíš cez iný druh dokladu záväzok voči sro v tej istej hodnote, tak ako je uvedené v zmluve.
Záväzok, ktorý budeš evidovať už voči sro zahrneš do základu dane až pri ukončení živnosti, ako uzavier.operáciu.

U s.r.o.:
- s.r.o. dňom uzavretia zmluvy si vytvorí závazok voči danej firme a účtovať sa bude 546/325
- s.r.o. si musí vytvorit aj druhú stranu, teda pohľadávku voči szčo 315/646.

Prčo to chcete takto komplikovať? Nebude jednoduchšie to urobiť tak, že szčo si dá osobný vklad do podnikania a z osobného vkladu uhradí závazok?
546/325 - takéto účtovanie sa nenachádza ani v Cenigove, tam je účt. 546/315
Vážne mi nikto neviete pomôcť?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

janaGT Pozri príspevok
Sro A na základe zmluvy o prevode záväzku so spoločnosťou B bezodplatne preberie jej záväzok voči spol. C.
spoločnosti B v tom prípade nevznikne pohľadávka voči A, nakoľko to bolo bezodplatné
ale voči spol. C jej vznikne záväzok.
Účtovanie ako predošlý príklad asi nie je to isté.
Neviem sa z toho nejako vymotať a zajtra to potrebujem mať spracované.
Ja by som bezodplatné prevzatie záväzku účtoval asi takto:
I. pôvodný dlžník (B)
- bezodplatný prevod záväzku: 321/648

II. nový dlžník (A)
- prevzatie záväzku: 315/321
- odpustenie pohľadávky voči spol. B: 546/315
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andrej_rv Pozri príspevok
Ja by som bezodplatné prevzatie záväzku účtoval asi takto:
I. pôvodný dlžník (B)
- bezodplatný prevod záväzku: 321/648

II. nový dlžník (A)
- prevzatie záväzku: 315/321
- odpustenie pohľadávky voči spol. B: 546/315

a na 321 môžem účtovať aj na záklde zmluvy - bez fa?
V súvahe to budem stále mať na 321? teda pokiaľ to neuhradím?
a už žiadne %dalšie účtovanie? čím viac rozmýšľam a hladám, tým horšie, už osm z toho fakt domotaná. Stále mi tam v tom účtovaní niečo chýba. Neviem.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

janaGT Pozri príspevok
a na 321 môžem účtovať aj na záklde zmluvy - bez fa?
V súvahe to budem stále mať na 321? teda pokiaľ to neuhradím?
a už žiadne %dalšie účtovanie? čím viac rozmýšľam a hladám, tým horšie, už osm z toho fakt domotaná. Stále mi tam v tom účtovaní niečo chýba. Neviem.
Obchodné záväzky účtované na účte 321 podľa mňa vznikajú na základe zmluvných vzťahov (navyše účtovné predpisy pojem "faktúra" vlastne v súčasnosti ani nepoznajú ), preto podľa mňa použitie účtu 321 na obchodný záväzok prevzatý na základe zmluvy nie je v rozpore s Postupmi a vecnou náplňou tohoto účtu. Chýbať Ti tam môže ešte zaúčtovanie úhrady, ale to asi nie je problém..
Možno Ti pomôže info, že zhruba takéto účtovanie prevzatia bezodplatného záväzku bolo uvedené v článku Ing.Vanka: "Právne, účtovné a daňové aspekty prevzatia dlhu (záväzku) a pristúpenie k záväzku" v časopise Účtovníctvo, audítorstvo, daňovníctvo č. 12/1997:372-378. Je to síce starší zdroj, ale nič novšie podobného rozsahu som zatiaľ k tejto problematike nečítal .
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ja mám taký istý problém, že SZČO založil s.r.o. a jeho záväzky teraz platí s.r.o. , no ja som to záučtovala len jedným zápisom 546/325, čiže záväzok voči novému dlžníkovi. Prečo by som mala niečo ešte účtovať voči SZČO, keď to bolo bezodplatné. Rozumiem tomu dobre, že 546 je nedaňový náklad, ktorý zvyšuje základ dane? vďaka
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ahoj všetci, nik mi nevie poradiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať