Zavrieť

Porady

Potvrdenie o príjme

Podľa akého zákona alebo predpisov je zamestnávateľ povinný vydávať potvrdenie o príjme zamestnanca (účelom je pôžička, úver) ?
Tiež by som Vás poprosila o názor, či je zamestnávateľ z právneho hľadiska povinný uvádzať na takomto potvrdení zrážky zamestnanca.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    fipina
    Podľa akého zákona alebo predpisov je zamestnávateľ povinný vydávať potvrdenie o príjme zamestnanca (účelom je pôžička, úver) ?
    Tiež by som Vás poprosila o názor, či je zamestnávateľ z právneho hľadiska povinný uvádzať na takomto potvrdení zrážky zamestnanca.
    Vopred ďakujem.
    Odpoveď viem iba na druhu otazku. Ak tie zražky sú z titulu súdneho rozhodnutia,exekucie a pod. treba ich uvádzať. Ak sa zataja, môžu zamestnávateľa obviniť z falšovania.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    fipina
    Podľa akého zákona alebo predpisov je zamestnávateľ povinný vydávať potvrdenie o príjme zamestnanca (účelom je pôžička, úver) ?
    Tiež by som Vás poprosila o názor, či je zamestnávateľ z právneho hľadiska povinný uvádzať na takomto potvrdení zrážky zamestnanca.
    Vopred ďakujem.
    ja neviem o nijakom zákona na základe ktorého je zamestnávateľ povinný vydávať potvrdenie pre banku alebo inú finančnú inštitúciu.
    Podľa mňa zákonne sú definované len potvrdenia pri ukončení pracovného pomeru, prípadne potvrdenia na rzzp a zúčtovanie dane.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Možno tak zákon o slobode informácií, ak by si mu napr. to potvrdenie z nejakého dôvodu nebola ochotná urobiť a on by ti podal oficiálne písomnú žiadosť, musela by si mu to potvrdenie do 30 dní aj tak vystaviť. Týka sa to jeho osobných údajov , tak si neviem predstaviť čo by si uviedla ako dôvod k zamietavej odpovedi.
    Tie zrážky, tak ako uvádza smith, ináč by to bolo zatajenie údajov s právnym dôsledkom.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Dobrý deň, prosím skúsených Poraďákov o radu. Zamestnanec priniesol tlačivko "Potvrdenie o výške príjmu zo ZČ" od Ľudovej banky. Vzhľadom k tomu, že tam nie sú samozrejme žiadne vysvetlivky, chcem sa opýtať, či ako čistú mzdu za 12 mesiacov môžem uviesť príjem celkom podľa mzd. listu (mzda+príplatky+odmeny+SF+náhrady-odvody ZP+SP-daň)/12. Kontrétne sa chcem opýtať ešte ako postupovať, keď ZC zrážam príspevky na DDS ? Odrátať ich od čistej mzdy alebo ich mám uviesť ako zrážky na základe Dohody o zrážkach zo mzdy a čo členské príspevky považujú sa tiež za zrážku? Vopred vďaka za rady!

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    milanr Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím skúsených Poraďákov o radu. Zamestnanec priniesol tlačivko "Potvrdenie o výške príjmu zo ZČ" od Ľudovej banky. Vzhľadom k tomu, že tam nie sú samozrejme žiadne vysvetlivky, chcem sa opýtať...
    http://www.porada.sk/t34313-definici...ho-prijmu.html

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Vďaka za link. Po preštudovaní príspevkov nie som o nič múdrejšia. Už by bolo na čase, aby banky prestali zamestnávateľov žiadať o vystavovanie potvrdení o výške príjmu a tieto údaje si samé overovali prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Pretože ten čistý príjem môže byť veľmi skresľujúci a záleži fakt len na zamestnávateľovi, čo všetko do neho zahrnie resp. nezahrnie. Ak nie sú presne a jasne stanovené pravidlá, tak je tam veľký priestor na manipuláciu.
    Naposledy upravil milanr : 15.03.07 at 08:05 Dôvod: gramatická chyba

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Podľa mňa odrátaš z hrubej mzdy povinné zrazené poistné a preddavok na daň. Ani DDS, ani členské príspevky by som neodrátala. Nie sú zo zákona povinné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.