Zavrieť

Porady

Stratené doklady o úhrade

Ahojte. Potrebujem radu. Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Podľa mňa to neobstojí. Prečo si nevypýtate opisy stratených dokladov z dodávateľskej firmy?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Ja mám zase prípad, keď klientka uhradila faktúru z účtu svojho manžela, ktorý je tiež podnikateľ. Obstojí mi to, keď k faktúre priložím fotokópiu manželovho výpisu z účtu a u manžela to budem účtovať do výdajov neovpl.ZD ? Alebo bude lepšie, keď si od firmy vypýta nejaké prehlásenie, že tá faktúra im nabehla na účet?

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    To je to iste ako ked ho zaplati zo sukromneho uctu, na vypise je c.uctu dodavatela, VS aj suma a neda sa to zamenit, doloz kopiu manzelovho vypisu a ID zauctuj. Nezabudni na to ze manzel to musi mat ako VNZD

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Ja si myslím,že by to malo stačiť. Prípadne by som ešte vysporiadala hodnotu tej fa aj medzi manželmi. Manželka by mohla vrátiť manželovi čiastku, vo výške uhradenej fa.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    SMartina
    Ahojte. Potrebujem radu. Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.
    Podľa mňa by s tým bol problém. Takto by sa predsa dali vypisovať doklady na akúkoľvek faktúru. Pri daňovej kontrole by ste museli dokazovať úhrady a dokážete ich len dokladmi od tých druhých firiem, takže tu asi nie je na výber len zohnať ich.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    SMartina
    Ahojte. Potrebujem radu. Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.
    Určite by som ich nevypisovala. Ak je problém zohnať kópie /opisy/ od dodávateľa skôr by som využila "Čestné prehlásenie" o strate dokladov a o tom, že boli uhradené - môžu uznať , nemusia...

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.

    Môžeš účtovať o výdavkoch neovpl. základ dane....

    P.S.Hádam si takmer 4 mesiace o tom dumala?

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Paula Pozri príspevok
    Môžeš účtovať o výdavkoch neovpl. základ dane....

    P.S.Hádam si takmer 4 mesiace o tom dumala?
    Nie je to niečo podobné ako keď evidujem nezaplatené staré došlé faktúry , ktoré už nikto nevymáha ?

    Myslím, že som čítala na porade, že sa nemôžu len tak vyradiť a mali by sa pripočítať k daň. základu .

    Neviem či som sa narýchlo dobre vyjadrila, ale aj mňa to zaujíma - mám pár takých faktúr , ktorých sa chcem zbaviť z evidencie .

    emily 2

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Mala by som ešte jednu otázočku, ak by sa našiel niekto, kto s tým už má skúsenosť. ID, NZD úhrada tých faktúr, mám dať uložiť ako Uzávierkové alebo neuzávierkové? Ďakujem.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    SMartina Pozri príspevok
    Mala by som ešte jednu otázočku, ak by sa našiel niekto, kto s tým už má skúsenosť. ID, NZD úhrada tých faktúr, mám dať uložiť ako Uzávierkové alebo neuzávierkové? Ďakujem.
    Podľa mňa ako uzávierkové nepeňažné... Nebudeš ich v skutočnosti uhrádzať z pokladne, potrebuješ vyradiť z účtovníctva...
    Naposledy upravil evina : 24.03.07 at 14:31

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    SMartina Pozri príspevok
    Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.

    Pokiaľ nemáš doklady o úhrade k faktúram, tak ich zaeviduj ako závazky z tým , že ich neuhradíš. Budeš ich evidovať až do ukončenia živnosti a pri ukončení upravíš o takéto závazky základ dane § 17 ods.8 , tak ako aj o ostatné. A tak sa ti dostanú do zákadu dane. Ja osobne by som neúčtovala do VOZD na základe čestného prehlásenia alebo do VNZD, len aby mi vypadli, ja by som si ich ponechala až do ukončenia podnikania.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    renča1 Pozri príspevok
    Pokiaľ nemáš doklady o úhrade k faktúram, tak ich zaeviduj ako závazky z tým , že ich neuhradíš. Budeš ich evidovať až do ukončenia živnosti a pri ukončení upravíš o takéto závazky základ dane § 17 ods.8 , tak ako aj o ostatné. A tak sa ti dostanú do zákadu dane. Ja osobne by som neúčtovala do VOZD na základe čestného prehlásenia alebo do VNZD, len aby mi vypadli, ja by som si ich ponechala až do ukončenia podnikania.
    Aj pri ukončení živnosti sa takéto závazky zídu...

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Dík. Podľa teba by z toho mohol byť problém ak by som to takto urobila ako som písala, alebo len preto, že sa to môže raz zísť pri ukončení živnosti? Ďakujem Ti veľmi pekne.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    SMartina Pozri príspevok
    Dík. Podľa teba by z toho mohol byť problém ak by som to takto urobila ako som písala, alebo len preto, že sa to môže raz zísť pri ukončení živnosti? Ďakujem Ti veľmi pekne.
    Nie, nebol by problém. Pokiaľ by si závazky zlikvidovala formou čestného prehlásenia a účtovala do VNZD, tak určite by nebol problém. Ja som ti chcela len poradiť a navrhnúť takúto možnosť. Je škoda, kvôli strateným dokladom neponížiť základ dane, keď závazky aj v skutočnosti zaplatila... Môžu sa zísť pri ukončení ponikania.Ja som ti napísala, že ja by som postupovala osobne takto. Veď koniec koncov aj tak je na klientke ako sa rozhodne, ... ale možno zvolí aj takýto postup,možnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.