Zavrieť

Porady

Služobná cesta-viac krajín za deň

Ahojte,
ako by ste účtovali cestovné náklady, pri služobnej ceste FO (SZČO), kde počas dňa navštívi FO viac krajín naraz?

Príklad 1: Začne v SR, potom navštívi zákazníka v ČR a skončí u obchodného partnera v Rakúsku.
Príklad 2: Začne v SR, ide autom cez Rakúsko do Talianska na letisko a odtiaľ letí do Portugalska.

Nenašiel som nikde návod, ako to predpisuje zákon (asi zle hľadám).
Berie sa krajina, v ktorej strávi najviac času?
Alebo sa môže to brať pol na pol (ak je len v dvoch krajinách).
Alebo časť slovenských diét (5-12, 12-18h) + časť zahraničných diét (do 12 h)?

Ďalší problém je, že dokladovať čas prechodu hraníc je veľmi ťažké. Používam výpisy z mobilu, kde vidno čas roamingových hovorov, ale je to len orientačné (skôr ako dôkaz pre daniarov)
Niekedy mám problém i zdokladovať, že FO vôbec v zahraničí nocovala (často prespáva u známych bez akéhokoľvek dokladu).

Vďaka za cenné rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...nahradach.html

    Nájdeš tu všetko. Napríklad aj toto:/časť § 13/


    (5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
    Naposledy upravil Melnick : 03.12.06 at 18:53

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    1. Viac štátov v jeden deň: ZOCN_§_13_ods_5: Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľa zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorje zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

    2. Prechody hraníc: Každá pracovná cesta musí byť podložená príkazom a vyúčtovaním, ktoré obsahuje: miesto nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy, miesto skončenia - § 3 ods.1. Ďalej § 16 ods. 2 : pri zahraničnej PC je vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod aodchod lode. Preto pri zahraničných PC od každého zamestnanca (aj SZČO) žiadam predložiť tabuľku s prechdmi hraníc - inak nedostanú preplatené diéty (alebo neuznám v daňových výdavkoch). Tlačivo nájdeš na porade.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mmmaros
    Ahojte,
    ako by ste účtovali cestovné náklady, pri služobnej ceste FO (SZČO), kde počas dňa navštívi FO viac krajín naraz?

    Príklad 1: Začne v SR, potom navštívi zákazníka v ČR a skončí u obchodného partnera v Rakúsku.
    Príklad 2: Začne v SR, ide autom cez Rakúsko do Talianska na letisko a odtiaľ letí do Portugalska.

    Nenašiel som nikde návod, ako to predpisuje zákon (asi zle hľadám).
    Berie sa krajina, v ktorej strávi najviac času?
    Alebo sa môže to brať pol na pol (ak je len v dvoch krajinách).
    Alebo časť slovenských diét (5-12, 12-18h) + časť zahraničných diét (do 12 h)?

    Ďalší problém je, že dokladovať čas prechodu hraníc je veľmi ťažké. Používam výpisy z mobilu, kde vidno čas roamingových hovorov, ale je to len orientačné (skôr ako dôkaz pre daniarov)
    Niekedy mám problém i zdokladovať, že FO vôbec v zahraničí nocovala (často prespáva u známych bez akéhokoľvek dokladu).

    Vďaka za cenné rady!
    Väčšinu už povedali predo mnou. Len doplním, že za čas strávený na SK mu patria náhrady ako za tuzemskú cestu - v SKK a za čas strávený v zahraničí mu patria náhrady za zahraničnú cestu podľa uvedených pravidiel.

    mmmaros je offline (nepripojený) mmmaros

    mmmaros
    Vďaka za odpovede. Ak tomu teda správne rozumiem:
    Ak som v ten istý deň služobne na Slovensku 7 hodín a následne v Čechách 9 hodín, účtujem si ako živnostník do nákladov len české diéty+vreckové (300 Kč + 120 vreckové = polovičné sumy, keďže ide o zahr. cestu do 12 hodín)

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    mmmaros
    Vďaka za odpovede. Ak tomu teda správne rozumiem:
    Ak som v ten istý deň služobne na Slovensku 7 hodín a následne v Čechách 9 hodín, účtujem si ako živnostník do nákladov len české diéty+vreckové (300 Kč + 120 vreckové = polovičné sumy, keďže ide o zahr. cestu do 12 hodín)
    Účtuješ si aj stravné na Slovensku (5-12) hodín a v ČR ako píšeš, teda 50% základnej sadzby stravného.

    kmartina je offline (nepripojený) kmartina

    kmartina
    dobry,

    chcem sa opytat, ak zamestnanec isiel na PC vlastnym autom z Kosic do Kolina v Nemecku. Presna trasa:

    Kosice - Budapest - Vieden - Kolin

    total km - 1578

    Ako mu mam vyratat spotrebu.

    dakujem velmi pekne.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kmartina
    dobry,

    chcem sa opytat, ak zamestnanec isiel na PC vlastnym autom z Kosic do Kolina v Nemecku. Presna trasa:

    Kosice - Budapest - Vieden - Kolin

    total km - 1578

    Ako mu mam vyratat spotrebu.

    dakujem velmi pekne.
    Skús použiť funkciu vyhľadávania, spôsob výpočtu už bol rozoberaný nespočetne veľa krát. Napr. tu:
    http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html

    Ale zjednodušene povedané - počet km vynásobíš spotrebou auta uvedenou v TP, vydelíš 100 a máš to.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak je čas nástupu do lietadla vo Viedni o 08:00 a čas odletu o 08:45 a letí sa do Nemecka, tak ak vypisujem cesťák zadávam ktorý čas z tých dvoch a stravné ktorej krajiny? Ja som dala čas odletu z Viedne 08:45 a stravné krajiny DE. Neviem či je to správne.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Takže podľa zákona o CN § 13 ods.5 je v prípade leteckej dopravy rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách čas odletu lietadla podľa letového poriadku, to som našla v zákone. Takže zostáva mi už len správne určiť krajinu stravného.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ester plus Pozri príspevok
    Takže podľa zákona o CN § 13 ods.5 je v prípade leteckej dopravy rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách čas odletu lietadla podľa letového poriadku, to som našla v zákone. Takže zostáva mi už len správne určiť krajinu stravného.
    Krajina stravného sa určí podľa toho, v ktorej krajine strávil najviac hodín v daný deň.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Áno tomu rozmiem to taktiež sa píše v § 13 ods.5. Ale keď vypracovávam CP na PC, ktorý mi to ráta všetko sám a ja sa nemusím zamýšľať nad počtom hodín v tej ktorej krajine, mojou úlohou je len určiť krajinu kde sa nachádza. Takže ak niekto nastúpi na palubu lietadla tak ktorú krajinu mám zadať v programe - tú kam letí alebo odkiaľ letí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.