Zavrieť

Porady

Dan z MV a odpisy

Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martina100
    Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?
    Nie je podmienkou.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martina100
    Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?
    Daň z motorových vozidiel sa vzťahuje len k dani samotnej a jej nezaplatenie podlieha sankciám podľa zákona o správe daní a poplatkov. Jej nezaplatenie nemá súvis s neuplatňovaním si akýchkoľvek nákladov v zmysle zákona o dani z príjmov.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    DzMV platí používateľ MV, teda nemusí byť zapísaný v TP a nemusí mať tento dopr.prostriedok ani v majetku. Vtedy si neuplatňuje odpisy (tie uplatňuje majiteľ). Ak ale chce akékoľvek výdavky, teda PHM, opravy... účtovať do výdavkov, znamená to, že motorové vozidlo používa na podnikanie a vtedy je zaplatenie DzMV podmienkou. Ak je auto v prenájme túto daň platí ten, kto ho skutočne používa. Zák.poistku a odpisy však uplatňuje majiteľ. Treba k tomu ale nájomnú zmluvu, na základe ktorej je oprávnený MV používať a v nej by malo byť zakotvené aj to, aké výdavky si uplatňuje prenajímateľ a aké nájomnca.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    ešte dodám: ak uplatňuje výdavky a nemá zaplatenú DzMV, potom mu pri daňovej kontrole alebo dajú doplatiť DzMV aj s prísl.sankciami, alebo mu neuznajú výdavky.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Fany
    . Ak ale chce akékoľvek výdavky, teda PHM, opravy... účtovať do výdavkov, znamená to, že motorové vozidlo používa na podnikanie a vtedy je zaplatenie DzMV podmienkou.
    zaplatenie DzMV je podmienkou, nie je však podmienkou pre uplatňovanie si akýchkoľvek výdavkov/nákladov na auto zaradené v majetku...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Fany
    ešte dodám: ak uplatňuje výdavky a nemá zaplatenú DzMV, potom mu pri daňovej kontrole alebo dajú doplatiť DzMV aj s prísl.sankciami, alebo mu neuznajú výdavky.
    Výdavky mu musia uznať, ale DzMV budú sankcionovať...

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    OK,takze jedna sa o takyto pripad: koncom novembra sme kupili osobne MV na lizing, takze do konca roka budu zaplatene 2 splatky. Evidencne cislo bude pridelene v decembri. Islo mi o to, ci za zostavajuci pocet dni v decembri musim zaplatit dan z MV, aby som si mohla uplatnit odpis za 2 mesiace. Teoreticky, ak by som neuctovala ziadne ine vydavky okrem odpisov, ci staci zapltit dan z MV az od 1.1.2007.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martina100
    OK,takze jedna sa o takyto pripad: koncom novembra sme kupili osobne MV na lizing, takze do konca roka budu zaplatene 2 splatky. Evidencne cislo bude pridelene v decembri. Islo mi o to, ci za zostavajuci pocet dni v decembri musim zaplatit dan z MV, aby som si mohla uplatnit odpis za 2 mesiace. Teoreticky, ak by som neuctovala ziadne ine vydavky okrem odpisov, ci staci zapltit dan z MV az od 1.1.2007.
    Podľa zákona o miestnych daniach, kam patrí daň z MV si povinná zaplatiť túto daň za dni, ktoré MV používaš na podnikanie Uplatňovanie odpisov sa riadi Zákonom o účtovníctve a Zákonom o dani z príjmov.

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte, takze tu dan som uz zaplatila od 5.12. do 31.12. Akontacia + 1. splatka bola zaplatena 21.11. Jedna sa o osobny automobil. Mam tu doklad o kupe - autotaska na sumu 910,90 + DPH 173,10. Mozem si to dat do vydavkov a uplatnit DPH, alebo radsej dat do neovplyvnujucich?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martina100
    Ahojte, takze tu dan som uz zaplatila od 5.12. do 31.12. Akontacia + 1. splatka bola zaplatena 21.11. Jedna sa o osobny automobil. Mam tu doklad o kupe - autotaska na sumu 910,90 + DPH 173,10. Mozem si to dat do vydavkov a uplatnit DPH, alebo radsej dat do neovplyvnujucich?
    Sú to náklady daňovo uznané. Môžeš si uplatniť odpočet dph.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    evina
    Výdavky mu musia uznať, ale DzMV budú sankcionovať...
    Evka poznam pripad, kedy neuznali vydavky...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.