Zavrieť

Porady

Leasingové auto z os.vlastníctva do živnosti

S jednoduchým účtovníkom a so živnostníkom som nepracovala už asi 2 roky a tak sa Vám vopred ospravedlňujem za moju nevedomosť. Potrebovala by som poradiť, keď si súkromná osoba kúpi osobné auto na leasing 21.7.2005 a 01.10.2006 sa rozhodne preradiť toto auto z osobného užívania do živnosti, čo je pre to potrebné urobiť? On už okamžite v októbri začal platiť leasingové splátky z bankového účtu evidovaného na živnosť. Je to v poriadku? Treba oznámiť, resp. požiadať leasingovku o súhlas? Prípadne aj zmeniť leasingovú zmluvu? A ako je to s odpismi? A náklady si môže uznať? Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Treba požiadať leasingovú spoločnosť o vykonanie zmeny v osobe nájomcu. /z RČ na IČO.,DIČ.,/ Spoločnosť vystaví nový leasingový kalendár, z ktorého budú zrejmé ďaľšie skutočnosti potrebné pre správny postup ohľadne účtovania leasingu. Účtovať v JU začne až po vykonaní zmien.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Len by som dodala, že splátky od októbra až do dňa prevedenia leasingu
    môžte zaúčtovať ale iba ako VNZD.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Zaujíma ma aký je rozdiel medzi leasingom vozidla medzi osobou a osobou-podnikateľa. Spravila leasingová spoločnosť zmenu zmluvy ? Domnievam sa, že je to jedno či leasingová zmluva je na osobu alebo na osobu -podnikateľa, rozhodujúce je že predmet leasingu sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Ale pokiaľ viem tak daňový doklad musí obsahovať IČO a DIČ pokiaľ je to na firmu a so skúsenosti viem, že DU u zmlúv a faktúr toto sleduje.
    ( A prečo potom osoba ktorá podniká má pridelené IČO aj DIČ ak v tom
    nie je rozdiel keď je tam r.č. ? )
    Naposledy upravil AHA : 07.12.06 at 14:38

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    AHA
    Ale pokiaľ viem tak daňový doklad musí obsahovať IČO a DIČ pokiaľ je to na firmu a so skúsenosti viem, že DU u zmlúv a faktúr toto sleduje.
    ( A prečo potom osoba ktorá podniká má pridelené IČO aj DIČ ak v tom
    nie je rozdiel keď je tam r.č. ? )
    Zaujíma ma :
    -kde je uvedené že daňový doklad (nie faktúra pre účely DPH) musí obsahovať IČO a DIČ,
    - ak hore uvedené platí, potom nemôže podnikateľ dodatočne vložiť majetok do podnikania (kúpil ako súkromná osoba a potom dodatočne dlhodobý majetok vloží do podnikania) čo samozrejme môže ale tiež doklad neobsahuje IČO a ani DIČ, lebo ho kupovla ako občan.

    Podľa mňa povinnosť uvádzať IČO je povnnosť uložená Obchodným zákonníkom a to uvádzať na svojich obchodných listoch a objednávkach a DIČ -povinnosť uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom danena vyplýva zo zákona 511/1992.
    Stále hľadám kde inde je uvedené že na došlom doklade musí byť uvedené IČO a DIČ.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Peterka
    Zaujíma ma :
    -kde je uvedené že daňový doklad (nie faktúra pre účely DPH) musí obsahovať IČO a DIČ,

    Povinnosť uvádzať IČO, DIČ vychádza z Obchodného zákonníka, pekne je to riešené v tejto téme od Janky Acsovej.

    http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-...e-a-preco.html

    - ak hore uvedené platí, potom nemôže podnikateľ dodatočne vložiť majetok do podnikania (kúpil ako súkromná osoba a potom dodatočne dlhodobý majetok vloží do podnikania) čo samozrejme môže ale tiež doklad neobsahuje IČO a ani DIČ, lebo ho kupovla ako občan.


    K uvádzaniu iča, dič na leasing:
    Osob.automobil , ktorý je v prenájme na základe leasingovej zmluvy u :

    • nepodnikateľa sa vychádza z Občians.zákonníka.
    • nepodnikateľa, tak leasingová zmluva je uzatvorená vychádzajúc z Občian.zákonníka. Ak sa stane podnikateľom a bude chcieť uplatňovať daňové výdavky, odpisy, z leasingu bude musieť si dať prepísať zmluvu, dodatok, ktorá-ý bude vychádzať nie už z Občiasn.zákonníka ale už z Obchodného zákonníka a dodatok, zmluva bude obsahovať aj ičo, dič. Z obchodného zákonníka vychádza povinnosť evidovať už všetky náležitosti na faktúrach, zmluvách ,… leasingových zmluvách , …atď.
    • podnikateľa sa bude vychádzať hneď z Obch.zákonníka , kde už náležitosti budú splnené pri uzatovrení zmluvy.
    K uvádzaniu iča, dič vo vlastníctve.

    Pokiaľ ide o os.autmobil , ktorý je vo vlastníctve nepodnikateľa, tak tu už je rozhodnujúce pre daňové účely, či je osob.autmobil zahrnutý v obchodnom majetku a nie je potrebné u os.automob. vo vlastníctve mať v TP dané ičo, dič.

    Ja osobne rozdiel vidím ne-uvádzania iča, dič len pri os. automobile na leasing a pri osob.automobile vo vlastníctve. Auto leasing nie je vlastníctvom u podnikajúcej osobe. Vlastníkom sa stáva až po splatení.....

    Dovolila som si vstúpiť do citácie...

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Peterka
    Má niekto skúsenosti s touto problematikou ?
    Podľa vyjadrenia daňového úradu dnes o 10:00 hod ak si chceš dať do
    nákladov zmluvu, faktúru alebo splátkové kalnedáre a nie si platcom DPH
    musíš mať na dokladoch ako odberateľ aspoň IČO nevedeli mi povedať ani zákon ani § takže budem zisťovať dalej samu ma to zaujíma.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Aj mňa to zaujíma,lebo mám za to, že leasing-služba sa poskytuje vždy len osobe a je len otázka či uvedenú službu potrebuje na zabezpečenie.......príjmov.

    Leasingové auto z os.vlastníctva do živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.