Zavrieť

Porady

Účet

Prosím Vás, môžu byť v denníku zaúčtované 2 bankové účty? Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu a potom si založil až podnikateľský účet. Môžem to spraviť tak, že podľa výpisu z osobného účtu mu zaúčtujem dané pohyby a potom prejdem na podnikateľský účet? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    74eva
    Prosím Vás, môžu byť v denníku zaúčtované 2 bankové účty? Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu a potom si založil až podnikateľský účet. Môžem to spraviť tak, že podľa výpisu z osobného účtu mu zaúčtujem dané pohyby a potom prejdem na podnikateľský účet? Ďakujem!
    Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácií a priložila by som výpis z toho podnikateľského účtu.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    74eva
    Než začal podnikať, svoje výdavky a príjmy hradil z osobného účtu
    A sú na tom účte vôbec platby súvisiace s podnikaním? Príjmy iste nie.

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    platby súvisiace s podnikaním na tom osobnom účte má, pretože on vraj nevedel že ak má ŽL musí mať podnikateľský účet a tak na vystavené faktúry písal číslo svojho osobného účtu. jedná sa nám hlavne o to ako to urobiť papierovo, aby nemal potom problémy s daňovníkmi.

    mgm je offline (nepripojený) mgm

    živnostník mgm
    Ja by som to urobila cez interný doklad a pripla by som výpis súkr. účtu

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    No neviem, prečo by musel mať podnikateľ SZČO podnikateľský účet? To si iba banky vyžadujú, lebo tam sú väčšie poplatky. Z podnikateľského a ani účtovného hľadiska nikde nieje definované, že musí byť "podnikateľský" účet. Podĺa mňa môže mať aj 10 účtov, aj osobný účet, ide skôr o to, aby boli platby odôvodnené, aby bol účet vystavený na jeho meno, prípadne, aby boli platby prehľadné. Z toho dôvodu je lepšie mať osobitný účet, kde sú iba transakcie spojené s podnikaním, teda podnikateľský účet. Ak však má osobný a má na ňom rôzne platby, medzi nimi aj podnikateľské, potom je iba na evidencii a zaúčtovaní, aby boli jednotlivé platby správne zaradené. Napr. podnikateľské zaúčtovať do ovplyvňujúcich daň, ostatné do neovplyvňujúcich, príp.priložiť ten interný doklad, kde to bude rozpísané. Pre mnohých drobných podnikateľov je tento spôsob síce komplikovanejší, ale finančne menej náročný. Prečo by mal platiť veľké poplatky na účte, keď by tam mal napr. iba 2 odvody do poisťovní (SP,ZP).

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    fajnovka
    ja by som ten osobný účet riešila cez pokladničné doklady
    Cez pokladničné doklady? Veď v tomto prípade ide o úhradu cez súkromný účet a nie v hotovosti a vôbec, celkovo sa táto operácia bude považov ako nepeňažná, pretože zo súkromného účtu sa bude cez uzavier.operácie účtovať len príjem, výdaj, ktorý súvisí s podnikaním a nie ako celkový účet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.