Zavrieť

Porady

ODPIS

Prosím Vás o radu, ako SZČO som kúpila v 9/2004 osobný automobil, ktorý je v 1. odpisovej skupine, rovnomerné odpisovanie. Môžem si uplatniť v roku 2004 celý ročný odpis alebo iba pomernú časť t.j. 4 mesiace. (OC = 430 000,-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    resola je offline (nepripojený) resola

    resola
    Čau Lucia ,
    môžeš si uplatniť ako daňový náklad celý odpis t.j. 430.000 : 4 = 107.500,- Sk.
    rok 2004 - 107.500,- Sk
    rok 2005 - 107.500,- Sk
    rok 2006 - 107.500,- Sk
    rok 2007 - 107.500,- Sk
    Predpokladam , že auto nie je kúpenné na leasing !

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja by som ešte rada doplnila, že jedna vec sú daňové odpisy, a druhá vec účtovné odpisy
    čo sa týka daňových odpisov, ktoré sú uznateľné do daňových nákladov, tak resola napísala všetko

    mali by sme však mať aj odpisový plán, v ňom by sa určilo, ako dlho budem to auto používať, napr. keby sme si určili, že auto bude použiteľné 5 rokov, tak daňové odpisy budú ako napísala resola, a účtovné odpisy budú:

    430 000 : 5 = 86 000 Sk
    1. rok: 86 000 Sk
    2. rok: 86 000 Sk
    3. rok: 86 000 Sk
    4. rok: 86 000 Sk
    5. rok: 86 000 sk

    Lucia 77 je offline (nepripojený) Lucia 77

    Lucia 77
    Ďakujem za radu, ale je to tak, že si môžem uplatniť iba ročný odpis, alebo sa môžem rozhodnúť, že si uplatním iba alikvótnu časť (t.j. 4 mesiace).

    Myslím, že účtovné odpisy sa robia iba v PÚ, je to pravda?

    Ešte by som sa chcela spýtať, ak SZČO ukončí svoju pod.činnosť (z dôvodu smrti) v priebehu roka 2004, môže si uplatniť polročný odpis na auto?
    Keďže ho nemá v evidencií k 31.12.2004.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Od 01.01.2004 už polročné odpisy neexistujú. Uplatňuje sa iba ročný odpis k 31.12. Hovorím o daňových odpisoch.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    SZČO prerušila živnosť od 1.8.2004. V majetku eviduje auto. Volala som na DÚ, kde mi povedali, že si môžem uplatniť odpisy za 7 mesiacov, čiže len pomernú časť.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Dada
    SZČO prerušila živnosť od 1.8.2004. V majetku eviduje auto. Volala som na DÚ, kde mi povedali, že si môžem uplatniť odpisy za 7 mesiacov, čiže len pomernú časť.
    Daňovo odpisuješ len majetok, ktorý máš na stave k 31.12.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Vysvetlila som mu celú problematiku a ten pán mi vysvetlil, že ak ten SZČO prerušil živnosť, tak si môže do výdavkov uplatniť pomernú časť odpisov.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Dada, odporúčam ti info na DU. Ja mám stanovisko DR, pri prerušení živnosti nie je nárok na odpisy žiadny a dokonca nie je možnosť ani prerušenia. T.j. pri prerušení odpisy prepadajú.

    Lucia 77 je offline (nepripojený) Lucia 77

    Lucia 77
    Takže ani pri ukončení živnosti z dôvodu smrti SZČO nie je nárok na pomerný odpis????

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Lucia 77
    Takže ani pri ukončení živnosti z dôvodu smrti SZČO nie je nárok na pomerný odpis????
    Hovorili sme o pozastavení živnosti - v tomto prípade nie je nárok na žiaden odpis ani na prerušenie odpisov.

    V prípade smrti to môže byť inak, záleží na tom či niekto pokračuje v živnosti. Ak živnostník zomrie tiež nie je nárok na odpis v žiadnej časti ani pomernej. Ale ak je nástupca tak ten si môže uplatniť celý odpis k 31.12.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Zdravim diskutujucich, ak som spravne pochopila odpisy v JU, tak ked v januari kupi zivnostnik auto a v juni ju zrusi, moze zabudnut na zauctovanie jednorazove odpisu? moze si vypocitat len za 6mes.,dat do vydavkov a co ostatna casr-suma? ked zrusi zivnost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.