Zavrieť

Porady

Oprava odpisov

Pekný večer!
Mám nasledovnú otázku: v roku 2004 účtovná jednotka kúpila nehnuteľnosť /budovu/ od exekútora za určitú sumu. V celkovej sume ale bola aj hodnota pozemku. Pri zaradení sa pozemok vôbec nezaradil, a budova sa zaradila vo vyššej cene, t.j. navýšená o cenu pozemku. Aj odpisy sa samozrejme počítali v roku 2004 a 2005 z tej vyššej ceny. Prišla som na to tak, že som odsúhlasovala pozemky s výpisom z listu vlastníctva. Hodnota pozemku nie je vysoká, len 38.443,- Sk. Čiže odpisy budovy v predošlých dvoch rokoch boli neprávom vyššie o 1922,- Sk/rok. To mi je jasné, že musím zaradiť "nájdený" pozemok, aj to, že si opravím OC budovy, ale odpisy sa daju opraviť mínusovým zápisom 551.xx/82.xx v tomto roku?? A hlavne ako sa to vysporiada daňovo? Však o tie neprávom uplatnené odpisy mal byť vyšši ZD PO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    ladyrs
    Pekný večer!
    Mám nasledovnú otázku: v roku 2004 účtovná jednotka kúpila nehnuteľnosť /budovu/ od exekútora za určitú sumu. V celkovej sume ale bola aj hodnota pozemku. Pri zaradení sa pozemok vôbec nezaradil, a budova sa zaradila vo vyššej cene, t.j. navýšená o cenu pozemku. Aj odpisy sa samozrejme počítali v roku 2004 a 2005 z tej vyššej ceny. Prišla som na to tak, že som odsúhlasovala pozemky s výpisom z listu vlastníctva. Hodnota pozemku nie je vysoká, len 38.443,- Sk. Čiže odpisy budovy v predošlých dvoch rokoch boli neprávom vyššie o 1922,- Sk/rok. To mi je jasné, že musím zaradiť "nájdený" pozemok, aj to, že si opravím OC budovy, ale odpisy sa daju opraviť mínusovým zápisom 551.xx/82.xx v tomto roku?? A hlavne ako sa to vysporiada daňovo? Však o tie neprávom uplatnené odpisy mal byť vyšši ZD PO.
    Najlepšie bude, podať dodatočné daňové priznanie.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Odporúčam podať dodatočné DP za roky v ktorých bol o túto výšku odpisov krátený základ dane.
    Ale keď kalkulujem : - pokuta za neoprávnene krátenie základu dane 2000,-
    - daň nižšia o 365,- Sk, nuž veru neviem, či by som podávala dodatočné, aj keď to odporúčam...
    asi by som preúčtovala z účtu 021 na účet 031, a urobila interný doklad, kde by som popísala celý problém a tým zaúčtovala do výnosov oproti účtu 081 výšku neprávom zaúčtovaných odpisov.
    Teraz som sama zvedavá na reakcie kolegov?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Anja111
    Najlepšie bude, podať dodatočné daňové priznanie.
    Hm, písali sme naraz...

    ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

    ladyrs
    Ďakujem. Práve som našla podobnú tému, kde tiež bola taká rada, že sa asi nedá vyhnúť dodatočnému DP. No čo už??? Ešte raz ďakujem

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Anja111
    Áno, ale prikláňam sa k Tvojej odpovedi.
    Ďakujem, tiež by som volila menšie zlo!

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    ondrejvla Pozri príspevok
    Odporúčam podať dodatočné DP za roky v ktorých bol o túto výšku odpisov krátený základ dane.
    Ale keď kalkulujem : - pokuta za neoprávnene krátenie základu dane 2000,-
    - daň nižšia o 365,- Sk, nuž veru neviem, či by som podávala dodatočné, aj keď to odporúčam...
    asi by som preúčtovala z účtu 021 na účet 031, a urobila interný doklad, kde by som popísala celý problém a tým zaúčtovala do výnosov oproti účtu 081 výšku neprávom zaúčtovaných odpisov.
    Teraz som sama zvedavá na reakcie kolegov?
    A aký účet výnosov by si použila. Stal sa mi tento prípad a potrebujeme to zaúčtovať.

    Ak by som podávala dodatočné DP, netreba podať aj opravné výkazy, keďže sa mi mení stav na účtoch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.