Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy-refakturácia

Platiteľ DPH podniká v prenajatých priestoroch neplatiteľa DPH.
Po súhlase prenajímateľa nájomca vymenil dvere a znížil stropy.Výmenu dverí previedol dodávateľ nepl.DPH /95000/ a zníženie stropov previedol platiteľ DPH /65979 + 12536/. DPH z vystavenej faktúry 12536 si nájomca uplatnil.
Prenajímateľ a nájomca sa dohodli, že náklady na techn.zhodnotenie sa budú kompenzovať s nájomným. Problém je v tom, že v dohode o započítaní sú uvedené len sumy bez DPH /95000+65979/.
Som toho názoru, že nakoľko bola uplatnená DPH u nájomcu, je nutná refakturácia prenajímateľovi a tým sa daň odvedie. Nie som si však istá, či refakturovať aj sumu 95000 od neplátcu z dôvodu odvodu DPH. Sumu
95000 môže nájomca -platiteľ dane-riešiť formou zápočtu s nájomným bez refakturácie? Malo by to nejaký dopad na koeficient?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    1. Zápočet sa môže vykonať len ak voči tej istej osobe existuje pohľadávka a zároveň záväzok. Preto treba refakturovať vykonané práce prenajímateľovi.

    2. Refakturácia bude s DPH v tom prípade, ak boli práce objednané vo vlastnom mene nájomcu a tento ich ďalej fakturuje prenajímateľovi. Vtedy treba uplatniť DPH na všetky práce (aj tie, čo boli dodané neplatiteľom). Ak boli práce objednané v mene prenajímateľa - ide o prechodné položky - neuplatňujete na vstupe odpočítanie DPH a tiež na výstupe neuplatňujete daň.

    3. Na koeficient nemá vplyv ani jedna verzia - refakurácia/prechodné položky. Nejde o oslobodené plnenia.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Aj mne to tak vychádzalo, ale chcela som vedieť aj iný názor, prípadne iné riešenie. Je to tak, keď sa veci urobia a potom účtovníčka,rieš to, ale tak, aby som nemusel nič platiť!

    Technické zhodnotenie budovy-refakturácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.