Zavrieť

Porady

Fotografia - biometrický údaj

Ahojte,
prosím Vás neviete mi odpovedať na otazku, či fotografia zamestnanca vytvorená za účelom kartičky na vstup do spoločnosti je biometrický údaj a na základe zákona o ochrane osobných údajov je potrebné takýto informačný systém prihlásiť na osobitnú registráciu?
Možno mám už v tom chaos..
Vopred vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jozef21 je offline (nepripojený) jozef21

    jozef21
    Podľa § 4 ods. 1 písm.n zákona o Ochrane os.údajov 428/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov:
    Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
    "biometrickým údajom osobný údaj fyzickej osoby,na základe ktorého je jednoznačne a nezameniteľne určiteľná, napr. odtlačok prsta, odtlačok dlane, analýza deoxyribonukleovej kyseliny, profil deoxyribonukleovej
    kyseliny,"

    Ja si to vysvetlujem tak, že podľa tejto definície fotografia nie je biometrický údaj, pretože jednoznačne a nezameniteľne neurčuje fyzickú osobu, a teda nie je potrebné na základe biometrického údaju prihlásiť informačný systém na osobitnú registráciu. Môžu však existovať iné dôvody na prihlásenie Vášho systému!
    Na druhej strane ide o osobný údaj a ako osobný údaj si zasluhuje tiež primeraný režim práce...

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    napr. aj dvojičky A a B by mali rovnakú fotku, ale odtlačky prstov, dna... bude mať každá iné; dvojička A je na základe fotky totožná s dvojičkou B, čiže fotkou nie je jednoznačne a nezameniteľne určená;

    cepeva je offline (nepripojený) cepeva

    cepeva
    Velmi pekne dakujem za odpovede. S tymi dvojickami je to v tomto momente pre mna zrozumitelne

    Pekny den

    jozef21 je offline (nepripojený) jozef21

    jozef21
    Ja len doplnam, ze v suvislosti s tzv. Europasmi sa spominaju dva biometricke udaje. Jeden je fotografia a druhe je otlacok prsta. V pripade fotografie nejde o obycajnu fotografiu ale o nejaky 3D model tvare - teda skôr lebky (v zivote som to nevidel, ale si to predstavujem tak nejak, ked v nejakom americkom trileri vyhladavaju v databazi podla fotky a porovnava sa 3D vektorovy model - nie fotka ale nejaky vyciarkany model tvare... ) V tomto pripade uz samozrejme ide o biometricky udaj.

    machy je offline (nepripojený) machy

    machy
    Caute zapajam sa do tejto diskusie pretože nerozumiem tomu § 4 resp. nerozumiem prečo tam je to Napríklad!!! Podľa môjho názoru by malo by taxatívne vymedzené čo je biometrický údaj a čo nie, pretože z toho dôvodu vznikajú takéto otázky ako napr. či fotografia je alebo nieje biometrický údaj. Nevedeli by ste mi poradit kde by som mohla prist k dôvodovej správe k tomuto zákonu? už som skúšala nrsr ale tam som to nenašla. dakujem

    Fotografia - biometrický údaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.