Zavrieť

Porady

DPH a obdobie, do ktorého patrí

Ahojte poraďáci, viete mi poradiť ohľadom DPH? Jedná sa mi o obdobia- dnes som sa dozvedela, že DPH z odoslaných faktúr sa účtuje do obdobia, v ktorom je zdaniteľné plnenie a DPH z došlých faktúr sa účtuje do podľa dátumu PRIJATIA faktúry a nie podľa toho, aký je dátum zdaniteľného plnenia. Podľa mňa, a doteraz som to tak robila, sa nákup aj predaj účtujú podľa dátumu zdaniteľného plnenia. Teda smerodajný nie je ani dátum vystavenia faktúry, ani dátum prijatia.

Je môj názor správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heike
    Ahojte poraďáci, viete mi poradiť ohľadom DPH? Jedná sa mi o obdobia- dnes som sa dozvedela, že DPH z odoslaných faktúr sa účtuje do obdobia, v ktorom je zdaniteľné plnenie a DPH z došlých faktúr sa účtuje do podľa dátumu PRIJATIA faktúry a nie podľa toho, aký je dátum zdaniteľného plnenia. Podľa mňa, a doteraz som to tak robila, sa nákup aj predaj účtujú podľa dátumu zdaniteľného plnenia. Teda smerodajný nie je ani dátum vystavenia faktúry, ani dátum prijatia.

    Je môj názor správny?
    Pri odberateľských faktúrach sa dph ráta do obdobia kedy nastalo plnenie. Napr. dátum plnenia 30.10.2006, vystavená fa 03.11.2006, dph ide do 10/2006.

    Pdi prijatých faktúrach to už nie je také jednoznačné, kedy. Nakoľko môže nastať situácia, keď plnenie je napr. 30.11.2006, fakt.vystavená 15.12.2006, prijatá 27.12.2006. V tomto prípade dph na vstupe si uplatníš v 12/2006.

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Dopĺňam: aj program mám nastavený tak, že ak mu zadám dátum zdaniteľného plnenia napr. 30.11.2006, vystavenia faktúry 13.12.2006 a prijatia 20.12.2006, faktúru mi automaticky zaúčtuje do novembra, nie do decembra a v novembri mi aj uplatní DPH-čku.

    A chcem sa ešte spýtať: je v tomto rozdiel pre mesačného platcu DPH a štvrťročného?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V zásade nie je, nakoľko pri prijatých faktúrach, je možnosť dph si uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období, alebo samozrejme podávať opravné ak je to výhodnejšie.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    smith
    Pri odberateľských faktúrach sa dph ráta do obdobia kedy nastalo plnenie. Napr. dátum plnenia 30.10.2006, vystavená fa 03.11.2006, dph ide do 10/2006.

    Pdi prijatých faktúrach to už nie je také jednoznačné, kedy. Nakoľko môže nastať situácia, keď plnenie je napr. 30.11.2006, fakt.vystavená 15.12.2006, prijatá 27.12.2006. V tomto prípade dph na vstupe si uplatníš v 12/2006.
    hmm nesuhlasim s tebou, čiastocne mas pravdu, ak by mi faktura prisla napr. 18.12.2006, s tym ze na fakture je uvedený plnenie 30.11.2006 mozem sa rozhodnút ci odpocitam DPH v novem. DPH alebo v decembr. DPH....ved sa to pytaju na kazdom skooooooleniiii

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dracica
    hmm nesuhlasim s tebou, čiastocne mas pravdu, ak by mi faktura prisla napr. 18.12.2006, s tym ze na fakture je uvedený plnenie 30.11.2006 mozem sa rozhodnút ci odpocitam DPH v novem. DPH alebo v decembr. DPH....ved sa to pytaju na kazdom skooooooleniiii
    Pri prijatých faktúrach to už nie je také jednoznačné, kedy. Nakoľko môže nastať situácia, keď plnenie je napr. 30.11.2006, fakt.vystavená 15.12.2006, prijatá 27.12.2006. V tomto prípade dph na vstupe si uplatníš v 12/2006.

    Máš pravdu,ale ja som uviedol prípad keď doklad dostaneš po 25.decembri, potom už rozhodovať nemôžeš.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    neuviedol si to tam...ale som rada ze sme to dali na spravnu mieru smith...stastne a vesele...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dracica
    neuviedol si to tam...ale som rada ze sme to dali na spravnu mieru smith...stastne a vesele...
    V príklade to tam je (príspevok č.2).Pozri sa lepšie. Stastne a vesele aj pre teba.

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Takže ak mi príde faktúra so zdaniteľným plnením 30.11. do uzávierky DPH, tak ju dám ešte do novembra, ak po uzávierke DPH, už pôjde len do decembra... Ak som to správne pochopila...

    Inak, vďaka za radu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heike
    Takže ak mi príde faktúra so zdaniteľným plnením 30.11. do uzávierky DPH, tak ju dám ešte do novembra, ak po uzávierke DPH, už pôjde len do decembra... Ak som to správne pochopila...

    Inak, vďaka za radu.
    Áno správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.