Zavrieť

Porady

Opravné položky -dlžník v konkurznom konaní

Dlžník je v konkurznom konaní od 18.12.2006, my máme na prihlásenie 45 dní. Do konca roka 2006 to však nestihneme prihlásiť, lebo tých "papierovačiek okolo toho je strašne veľa" ,
ak k 31.12.2006 spravíme cez ID opravnú položku na pohľadávku voči tomuto dlžníkovi, bude to DAŇOVÁ OPRAVNÁ POLOŽKA? Alebo je to podmienené tým, že sme ju mali do konca tohto roka prihlásiť- hoci máme na to 45 dní ?
Alebo máme radšej antidatovať prihlášku do konkurzu?
Prosííííííím
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Viem, že na školení Ing. Cenigovej som počula, že do daň. nákladov si opr. položky dávajú aj firmy, ktoré ešte nestihli prihlásiť svoje pohľadávky, ale neviem to nikde narýchlo zákone nájsť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    §20 ZDP, ods
    (10) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu 38) alebo v uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu a ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa odseku 4. Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

    Podľa mňa, ak nestíhate prihlásiť pohľadávku, tak OP tvoríte až o rok.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Pohľadávka voči dlžníkovi v konkurze a vyrovnaní je riziková. V tomto zdaňovacom období by som využila § 20 ods. 14 ZDP. Zostávajúcu časť opravnej položky by som uplatnila v nasledujúcom roku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Danila
    Pohľadávka voči dlžníkovi v konkurze a vyrovnaní je riziková. V tomto zdaňovacom období by som využila § 20 ods. 14 ZDP. Zostávajúcu časť opravnej položky by som uplatnila v nasledujúcom roku.
    súhlasím, že OP by sa mala tvoriť aj v roku 2006. Ale ako nedaňová.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    KEJKA
    súhlasím, že OP by sa mala tvoriť aj v roku 2006. Ale ako nedaňová.
    Ak ide o nepremlčané pohľadávky, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne, alebo čiastočne nezaplatí, a boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, od splatnosti uplynula lehota, ktorú ustanovuje mnou zmienený paragraf a nadväzujúci § 52 odst.18 zákona o dani z príjmov, tak sa jedná o OP-daňovú.
    Naposledy upravil Danila : 29.12.06 at 20:01

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Danila
    Ak ide o nepremplčané pohľadávky, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne, alebo čiastočne nezaplatí, a boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, od splatnosti uplynula lehota, ktorú ustanovuje mnou zminený paragraf a nadväzujúci § 52 odst.18 zákona o dani z príjmov, tak sa jedná o OP-daňovú.
    tiež súhlasím, zmiatol ma dátum vstupu do konkurzu, brala som ho omylom ako dátum splatnosti pohľadávky.
    Takže OP bude daňová aj bez prihlásenia - v závislosti od splnenia doby po splatnosti. Treba brať do úvahy, či splatnsť je pred alebo po 1.1.2004.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Dievčatá, táto naša pohľadávka bola splatná v 11/2005, to značí, že je nepremlčaná a môžme na základe uznesenia o vyhlásení dlžníka do konkurzu vytvoriť v r.2006 vo výške 100% DAŇOVÚ OPR. POLOŽKU. Je to tak, pravda ?
    Samozrejme, že do tých 45 dní /v našom prípade musíme prihlásiť do 31.1.2007/, stíhame prihlásiť túto pohľadávku do konkurzu.
    Prosím odpoveď.
    Naposledy upravil Lila : 04.01.07 at 12:36

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Lila
    Dievčatá, táto naša pohľadávka bola splatná v 11/2005, to značí, že je nepremlčaná a môžme na základe uznesenia o vyhlásení dlžníka do konkurzu vytvoriť v r.2006 vo výške 100% DAŇOVÚ OPR. POLOŽKU. Je to tak, pravda ?
    Samozrejme, že do tých 45 dní /v našom prípade musíme prihlásiť do 31.1.2007/, stíhame prihlásiť túto pohľadávku do konkurzu.
    Prosím odpoveď.
    Lilka, v zmysle §20 ods. 14 písm. d) ZDP podľa môjho názoru môžeš vytvoriť v 12/2006 opravnú položku do výšky 100% pohľadávky, nakoľko máš uznesenie o vyhlásení konkurzu. K tomuto záveru podľa mňa dospeli aj dievčatá predo mnou.
    Upozorňujem, že sa môže jednať iba o pohľadávky zahrnuté do výnosov.

    maxi2 je offline (nepripojený) maxi2

    maxi2
    ja som mala tiež takýto prípad., konkurz vyhlásený v 12/2006, prihláška išla až v 01/07 (v zákonnej lehote-45 dní), daň. uznaná OP som tvorila v 01/07 - §20,ods.10 : Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkovi v konk. a vyrovn.konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    maxi2 Pozri príspevok
    ja som mala tiež takýto prípad., konkurz vyhlásený v 12/2006, prihláška išla až v 01/07 (v zákonnej lehote-45 dní), daň. uznaná OP som tvorila v 01/07 - §20,ods.10 : Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkovi v konk. a vyrovn.konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.
    Je potrebné si dôkladne preštudovať predošlé príspevky.
    V tomto prípade išlo o tvorbu OP ako daňového výdavku k 31.12.2006 v zmysle § 20 ods 14 ZoDP a nie v zmysle § 20 ods. 10.
    Uplatnenie § 20 ods. 10 od 01.01.2007 (t.j. v období, v ktorom boli pohľadávky prihlásené) sme pre tento prípad riešili v inej téme preúčtovaním v rámci analytiky na účte 391.

    iveth je offline (nepripojený) iveth

    iveth
    Mam otázku. Nastal mi jeden prípad, s ktorým si neviem rady. Od roku 2005 evidujeme neuhradenú pohľadávku od firmy, ktorá je už nejaký čas v konkurznom konaní. Ako by som mala postupovať pri tvorbe OP, ktorá nebola doposiaľ vytvorená, a pri odpise pohľadávky (viem, že musím počkať na rozhodnutie súdu o likvidácii). Mohli by ste mi pomôcť pri účtovných predpisoch. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.