Zavrieť

Porady

Čo so zostatkom na účte 429

Na účte 429 mám zostatok 80 700 z roku 2001.Vznikol tak ze hosp.výsledok pred zdanením bol +51 000 a po pripočitatelných a odpočitatelných položiek vznikol zaklad dane +454 000.Dan bola 131 700.Čiže 51 000-131 700=-80 700.Je to ako daňová strata? a vysporiadam to v daň.priznaní alebo preúčtujem len v účtovníctve?Ostatné roky sú ziskové a na účte 428 stále pribúda - zisk sa zatiaľ nedelil.Nejako tomu nerozumiem čo stou 429 Ako sa mám zbaviť tohto zostatku a dať to do poriadku.Budem rada keď mi niekto poradí.Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    OlgaM
    Na účte 429 mám zostatok 80 700 z roku 2001.Vznikol tak ze hosp.výsledok pred zdanením bol +51 000 a po pripočitatelných a odpočitatelných položiek vznikol zaklad dane +454 000.Dan bola 131 700.Čiže 51 000-131 700=-80 700.Je to ako daňová strata? a vysporiadam to v daň.priznaní alebo preúčtujem len v účtovníctve?Ostatné roky sú ziskové a na účte 428 stále pribúda - zisk sa zatiaľ nedelil.Nejako tomu nerozumiem čo stou 429 Ako sa mám zbaviť tohto zostatku a dať to do poriadku.Budem rada keď mi niekto poradí.Ďakujem!
    Priznám sa, že uvedenému účtovaniu nerozumiem. Podľa mňa na účte 429 by nemalo byť nič, teda nula. Pripočitateľné a odpočitateľné položky k účtovnému hosp.výsledku sa vysporiadavajú v rámci DP a v účtovníctve nie.(ak sa mýlim opravte ma).
    Mala by si mať z roka 2001 na účte 431 +51 000 (následne preúčtované na 428). A na účte 341 131 700Sk, ktoré nasledovný rok uhradíš.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Kým som chcela napísať príspevok, tak ma predbehol smith. Súhlasím s jeho názorom, vysporiadať pripočítateľné a odpočítateľné položky iba v DP a výslednú daň treba zaúčtovať v účtovníctve.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    otázka je zrozumiteľná, účtovný zisk 51000 bol o 80700 Sk nižší, ako vypočítaná daňová povinnosť 131700 Sk. Po zaúčtovaní daňovej povinnosti vznikol hosp. výsledok PO ZDANENÍ - účtovná strata. Tá sa dostala na účet 429.
    Otázka, čo s ňou......samozrejme, že je to len účtovná strata, ved daňovo ste vykázali zisk a platili daň z príjmu.
    Valné zhromaždenie malo rozhodnúť, že zisk sa použije na úhradu straty z roku 2001 a na základe tohto rozhodnutia sa strata preúčtuje.
    Rok 2005 je uzavretý a VZ už bolo, takže najbližšie VZ prijme uznesenie - sú dve možnosti
    Bud použije na úhradu straty zisk minulých rokov ........... 428/429
    alebo sa počká až na zisk roku 2006, potom 431/429

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KEJKA
    otázka je zrozumiteľná, účtovný zisk 51000 bol o 80700 Sk nižší, ako vypočítaná daňová povinnosť 131700 Sk. Po zaúčtovaní daňovej povinnosti vznikol hosp. výsledok PO ZDANENÍ - účtovná strata. Tá sa dostala na účet 429.
    Otázka, čo s ňou......samozrejme, že je to len účtovná strata, ved daňovo ste vykázali zisk a platili daň z príjmu.
    Valné zhromaždenie malo rozhodnúť, že zisk sa použije na úhradu straty z roku 2001 a na základe tohto rozhodnutia sa strata preúčtuje.
    Rok 2005 je uzavretý a VZ už bolo, takže najbližšie VZ prijme uznesenie - sú dve možnosti
    Bud použije na úhradu straty zisk minulých rokov ........... 428/429
    alebo sa počká až na zisk roku 2006, potom 431/429
    Už som pochopil. Ďakujem. Predsilvestrovska prepracovanosť, keď klient pride dnes o 14.00 s kopou dokladov a chce do 17.00 predbežné výsledky.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Rok 2005 je uzavretý a VZ už bolo, takže najbližšie VZ prijme uznesenie - sú dve možnosti
    Bud použije na úhradu straty zisk minulých rokov ........... 428/429
    alebo sa počká až na zisk roku 2006, potom 431/429
    No, teoreticky sú tu podľa mňa aj ďalšie možnosti - použitie zákonného rezervného fondu alebo rezervného fondu z kapitálových vkladov, úhrada účtovnej straty spoločníkmi, ak takúto možnosť obsahuje spoločenská zmluva, prípadne znížením základného imania... Záleží od rozhodnutia VZ, znenia spoločenskej zmluvy atď.

    OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

    OlgaM
    Kejka - dakujem aj som tak urobila 428/429 - stale ma mylil pojem danova strata,kedze vypocitana dan bola vacsia ako uctovny HV pred zdanenim,tak som tiez dospela k nazoru ze je to iba uctovna strata.Veseleho Silvestra!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    OlgaM
    Kejka - dakujem aj som tak urobila 428/429 - stale ma mylil pojem danova strata,kedze vypocitana dan bola vacsia ako uctovny HV pred zdanenim,tak som tiez dospela k nazoru ze je to iba uctovna strata.Veseleho Silvestra!
    poznámka
    účtovanie 428/429 musí byť podložené rozhodnutím VZ.

    :p :p :p
    tiež prajem veselého Silvestra...

    Čo so zostatkom na účte 429

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.