Zavrieť

Porady

starobný dôchodca - odvody, daň

Dobrý deň, mám problém, chcem pekne poprosiť o radu, ktorá ma časovo dosť súri:
Zamestnankyňa mi dňa 05.12.2006 predložila "Rozhodnutie..." zo Sociálnej poisťovne z 30.11.2006 o priznaní starobného dôchodku od 27.02.2005 (27.02.2005 dosiahla aj dôchodkový vek). U nás pracuje na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú. V daňovom vyhlásením za rok 2005 a 2006 má uplatnenú odpočítateľnú položku a svojim podpisom potvrdila, že nie poberateľ starobného dôchodku. Prosím o radu:
1) Má nárok na odpočítateľnú položku v roku 2006? Predpokladám, že za rok 2005 áno. Ak za rok 2006 nemá nárok, môže sa to vysporiadať v ročnom zúčtovaní dane za rok 2006 t.j. do marca 2007?
2) Ako vysporiadať odvody za zamestnávateľa a zamestnanca týkajúce sa rokov 2005 a 2006 - invalidné poistenie? Ako vysporiadať odvody za zamestnávateľa a zamestnanca za obdobie od 1.8.2006 - poistenie v nezamestnanosti, nemocenské poistenie a invalidné poistenie? Podľa novely zákona uplatňuje sa od 1.8.2006, týka sa to teda už výplaty mzdy za mesiac 07/06 alebo až výplaty mzdy za 08/06?
3) Kto mne, ako mzdovej účtovníčke mal nahlásiť, že dovŕšila dôchodkový vek? Ja som na to došla až keď mi predložila predmetné rozhodnutie.
Za urýchlené rady vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    starobný dôchodca - odvody, daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.