Zavrieť

Porady

Pracujúci starobný dôchodca a PN

Aj ja mám otázky, ktorá sa ani netýka dávok NP pre starobného dôchodcu, ale:
- starobný dôchodca je zamestnaný na kratší pracovný čas, ale v troch firmách, resp. vykonáva na PZ činnosť pre tieto firmy,
- viem, nemá nárok na dávky NP, neplatí dobrovoľne na NP,
- chcem vedieť, ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bude dlhší čas na PN, aký doklad predloží do každej firmy, keďže firma by mala mať doklad z dôvodu neodvádzania dávok na ostatné platby do SP a do ZP ?
- nebolo by výhodnejšie, resp. jednoduchšie odhlásiť dôchodcu z týchto poisťovní ?
- čo v prípade, ak sa dôchodca už nevráti, a nik okrem neho už nebude vedieť ako všetko ukončiť, nebolo by namieste ukončiť s ním PZ?

Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi vedia poradiť a želám všetkým veľa zdravia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    ondrejvla
    Aj ja mám otázky, ktorá sa ani netýka dávok NP pre starobného dôchodcu, ale:
    - starobný dôchodca je zamestnaný na kratší pracovný čas, ale v troch firmách, resp. vykonáva na PZ činnosť pre tieto firmy,
    - viem, nemá nárok na dávky NP, neplatí dobrovoľne na NP,
    - chcem vedieť, ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bude dlhší čas na PN, aký doklad predloží do každej firmy, keďže firma by mala mať doklad z dôvodu neodvádzania dávok na ostatné platby do SP a do ZP ?
    - nebolo by výhodnejšie, resp. jednoduchšie odhlásiť dôchodcu z týchto poisťovní ?
    - čo v prípade, ak sa dôchodca už nevráti, a nik okrem neho už nebude vedieť ako všetko ukončiť, nebolo by namieste ukončiť s ním PZ?
    Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi vedia poradiť a želám všetkým veľa zdravia.
    No, v prípade choroby predloží PN-ku. Lekár mu ju vypíše a on ju odovzdá zamestnávateľovi. Na Sociálnu poisťovňu ju už nemusí dať, ale náhradu mzdy pri DPN dostane od zamestnávateľa. Všetko ostatné ohľadom odvádzania poistného do ZP takisto, ako u ostatných zamestnancov.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Zita4
    No, v prípade choroby predloží PN-ku. Lekár mu ju vypíše a on ju odovzdá zamestnávateľovi. Na Sociálnu poisťovňu ju už nemusí dať, ale náhradu mzdy pri DPN dostane od zamestnávateľa. Všetko ostatné ohľadom odvádzania poistného do ZP takisto, ako u ostatných zamestnancov.
    No dobre, ale vystaví lekár 3 x preukaz PN, keďže sa jedná o starobného dôchodcu a je zamestnaný u troch firiem na kratší prec.čas ?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Áno, vystaví preukaz PN 3x. Ak by mal viac zamestnaní, vystaví toľko preukazov PN, koľko má SD zamestnaní.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ďakujem obom za odpovede. Pomohli.

    JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

    JNOVAK
    ... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    JNOVAK
    ... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.
    Je to úplne normálne. Napríklad aj keď ide niekto na materskú tak si dáva bežne vypisovať 2 alebo 3 žiadosti o materské. V poslednom čase sa často využíva dobrovoľné nemocenské poistenie napr. popri zamestnaní, a tam vždy potrebuješ 2 PN. Jednu pre zamestnávateľa a jednu pre SP (aby ti mohli vyplácať PN aj z dobrovoľného NP).

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    JNOVAK
    ... ale videl už niekto, aby lekár vypísal 3x doklad? Ja som zo svojho okolia počul len raz, že ktosi chcel 2 kladenky a sestrička ho skoro skopla zo schodov.
    Ja som fyzicky videl ako lekár vypísal 2 doklady PN. Bolo to síce pre neho trocha nezvyklé, ale po konzultácii s revíznym lekárom tak urobil.
    A sestrička nemá čo kopať pacienta zo schodov, ešte by mohol utrpieť úraz a to by pre ňu nebolo dobré. Chcel som povedať, že sestrička (ani keby bola moja) o PN a vystavení dokladov nerozhoduje. :p

    Pracujúci starobný dôchodca a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.