Zavrieť

Porady

Leasing a prerušenie odpisovania

Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    No to asi nie, pretože u leasingu je odpisovanie "rovnomerne" počas trvania LZ.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    U mňa je to podobné, že zbytočne pôjdem do straty. Ale asi pri leasingu nie je možné prerušenie odpisov.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    ZuzanaA
    Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
    Je iba na Tebe, ci si uplatnis danove naklady do zakladu dane, ale preniest si ich nemozes. Vykazovat stratu je dobre, lebo raz sa Ti moze zist pri kladnom zaklade dane.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    ZuzanaA
    Chcem sa opýtať, či sa dá prerušiť odpisovanie podľa §22 ods. 9 aj pri majetku zakúpenom na leasing. Príklad - SZČO začal podnikať na konci roka 2004, kúpil si auto a má ešte aj iné výdavky, nemá žiadne príjmy, teda zbytočne nechce ísť do straty. Môže sa rozhodnúť, že odpis leasovaného auta za pomerný počet mesiacov roka 2004 neuplatní?
    K akému záveru si došla, dá sa prerušiť odpisovanie na leasingu po 1.1.2004, alebo nie?
    Nenašla som výnimku, že by sa odpis nemohol prerušiť.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ja by som to riešila tak, že odpisať by som odpísala, ale nedala do výdavkov, aby som sa nedostala do straty. Ale ako píše i-ka, je to aj na niečo dobré, vykázať stratu.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Anina, asi ťa sklamem. Prestala som po tom pátrať, situácia sa zmenila, dotyčná SZČO predsa len niečo fakturovala, takže si odpis uplatňuje. Ale asi to bude tak, že uplatniť si ho nemusím, ale preniesť si ho nemôžem. Takže by som o tie odpisy prišla,čo nie je veľmi výhodné.....

    macko je offline (nepripojený) macko

    macko
    Odpis sa vsťahuje na zaradený IM. Odpis majetku môžeš prerušiť a v nasledujúcom roku pokračuješ ďalej. Lesing ne je klasický odpis majetku. To znamená že zaplatenú splátku môžeš aj nemusíš dať do daň. výdavkov. preniesť na nasledujúce obdobie však nie.

    Leasing a prerušenie odpisovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.