Zavrieť

Porady

DPN nad 52. tyzd. a odvody do SP

Ahojte poraďáci,
potrebujem sa v jednej veci uistiť. Máme zamestnankyňu, ktorá je DPN nad 52. týždňov. Z tohto dôvodu má aj prerušené sociálne poistenie. V decembrovej výplate sa u nás vypláca 13. plat a podľa KZ má naň nárok aj táto zamestnankyňa. Chcem sa opýtať, ako to bude s jej odvodmi. Pôvodne som chcela postupovat podľa § 140 zákona 461/2003 o sociálnom poisteni, podľa ktorého zamestnávateľ odvádza len úrazové poistenie ak je zamestnanec chorý. Potom ma ale napadlo, že táto zamestnankyňa má sociálne poistenie prerušené, a teda by som za ňu nemala odvádzať nič. Volala som do sociálky, a tam mi povedali, že nemusím odviesť nič, no viete ako to je, na 100 % sa na nich tiež nemožno spoľahnúť.
Ak ste mali niekto takýto prípad, poraďte mi prosím.
Díky moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Musíš odviest do ZP pretože je to príjem podliehajúci zdaneniu a na SP len úrazové.

    kristina.hr je offline (nepripojený) kristina.hr

    jedno mile dievca kristina.hr
    To zo ZP súhlasím, ale mne ide o to sociálne poistenie. Od 1.8.2006 platí, že ak je zamestnanec DPN nad 52. týždňov tak stráca nárok na nemocenské a súčasne je potrebné do SP nahlásiť prerušenie poistného z tohto dôvodu, a keď má niekto prerušené poistné, tak by sa za neho nemalo odvádzať žiadne poistné. Takže logicky si myslím, že by som nemala odviesť nič.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Ak sa pozrieš na § 26 zákona o SP tak k prerušeniu dochádza iba pri nemocenskom,dochodkovom a poistení v nezamestnanosti.A potom si pozri § 140 zákona o SP odst.6

    DPN nad 52. tyzd. a odvody do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.