Zavrieť

Porady

Tvorba SF - odmeny konateľom

Vchádzajú do základu pre tvorbu sociálneho fondu aj odmeny konateľom ? - jeden z nich je aj riadnym zamestnancom.
Viem že tam vchádzajú hrubé mzdy stálych zamestnancov bez náhrad miezd a neberú sa do úvahy mzdy dohodárov. Myslím si, že odmeny konateľom by tam nemali vstupovať, ale budem rada, ak mi niekto napíše svoj názor. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa výkladu DR SR aj konateľ s odmenou je zamestnancom - a preto by sa aj z jeho odmeny mal tvoriť SF.

    Ak sa však pýtate napríklad na môj názor, z odmeny konateľa sa netvorí SF.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Zákon o sociálnom fonde upravuje tvorbu a následné použitie. Fond tvorí zamestnávateľ, ktorý zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v služobnom pomere. Základom je súhrn hrubých miezd, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.

    Ešte sa čudujem, že na porade nazaznela otázka typu, či sa z odmeny konateľa počíta dovolenkový priemer a či sa zahŕňa do vymeriavaceho základu na určenie výšky náhrady príjmu alebo nemocenskej dávky

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    A či má nárok na 7 dní plateného voľna pri návšteve lekára (10 dní pri tehotenstve).

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Vidím, že moja otázka pobavila renomovaných poraďákov. Aj som pôvodne chcela v texte uviesť, že sa možno pýtam hlúposť. Podľa môjho názoru by sa z týchto odmien nemal tvoriť SF. Napriek tomu som sa opýtala skúsenejších a to z dôvodu, že pokračujem v účtovníctve, kde boli počas roka mesačné preddavky tvorby SF tvorené aj z odmien konateľov. Chcela som sa len uistiť.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    GABAZ
    Vidím, že moja otázka pobavila renomovaných poraďákov. Aj som pôvodne chcela v texte uviesť, že sa možno pýtam hlúposť. Podľa môjho názoru by sa z týchto odmien nemal tvoriť SF. Napriek tomu som sa opýtala skúsenejších a to z dôvodu, že pokračujem v účtovníctve, kde boli počas roka mesačné preddavky tvorby SF tvorené aj z odmien konateľov. Chcela som sa len uistiť.
    Neber to tak vážne. Oni to určite zle nemysleli. Nenechaj sa odradiť a pýtaj sa smelo ďalej a uisťuj sa! Veď na to Porada je. Je však dobré nechať si najskôr vyhľadať, či už nie je daný problém vyriešený.
    Naposledy upravil Evanka : 04.01.07 at 11:19

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ja som to zle nemyslel, ak si na tomto mieste z niekoho uťahujem, tak je to DR.. (SR).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jozef Mihál
    (10 dní pri tehotenstve).

    Konateľka ešte ešte, ale konateľ?:p Toho si neviem predstaviť, ale možno veda pokročí.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    No ak DRSR vydalo usmernenie podľa ktorého konateľovi bez pracovnej zmluvy patrí stravný lístok tak isto ako zamestnancovi tak to vyvoláva ďaleko čudnejšie otázky

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Gabi, toto je jeden z mnohých príkladov nejasností v zákonoch a ich rôznorodých výkladov. Je to úplne normálne a úplne chápem otázku položenú v príspevku č.1. Na tento problém máme možno všetci rovnaký názor - tj. z odmeny konateľa sa netvorí SF, ale DRSR vytvorilo svojim názorom na poskytovanie stravných lístkov konateľom taký precedens, ktorý "by sme mali rešpektovať".

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    ale už naozaj

    Recept na nepečenie:
    nespájať pojem zamestnanec podľa Zákona o dani z príjmu, Zákona o sociálnom fonde, Zákona o cestovných náhradách.
    Ako bonus si môžeme pridať trojkombináciu:
    spoločník + konateľ + zamestnanec v kombinácii so všetkými zákonmi, vyjde nám ešte lepší "precedens"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.