Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti, ktora sa prenajimala

Prosim o radu. Dochodca prenajimal nehnutelnost /prevadzkove priestory/ a tiez aj garsonku. Teraz sa rozhodol obe predat. Z prenajmu platil dan a v prvom pripade si uplatnoval pausalne vydavky a v druhom pripade skutocne vydavky. V garsonke ma trvaly pobyt nahlaseny 6 rokov. Bude musiet platit dan z prijmu po predaji?
Dakujem za odpoved.
S uctou janeckova
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nechápem tú kombináciu uplatňovania výdavkov... To skombinoval v rámci jedného zdaňovacieho obdobia???

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Ťažká to otázka. Odpisoval tú nehnuteľnosť? Mal ju zaradenú v obchodnom majetku?
    Mal by mať túto garzónku v obchodnom majetku, lebo dosahoval príjem podľa par. 6, ods. 3. Defínícia obchodného majetku to v par. 2, písm. m) to potvrdzuje. Takisto mu zákon v par. 6, ods. 11 ukladá povinnosť tento majetok minimálne evidovať, ak nie o ňom účtovať. Takže potom je je o predaj príjem podľa par. 6, ods. 5, písm. a) a ako výdavok si uplatní buď kúpnu cenu alebo zostatkovú cenu garsónky.

    DIDANA je offline (nepripojený) DIDANA

    DIDANA
    Pokiaľ je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku, má povinnosť o nej účtovať a pri predaji nie je oslobodená od dani z príjmov, oslobodená môže byť až po uplynutí 5 rokov po vyňatí z obchodného majetku.
    Pokiaľ nehnuteľnosť nebola zaradená v obchodnom majetku, nemôže si uplatňovať do výdavkov skutočne dosiahnuté náklady.nie je povinný o nej účtovať, ale môže si uplatrniť paušálne výdavky 40 % z dosiahnutých príjmov z prenájmu. Pri predaji takejto nehnuteľnosti, táto je oslobodená od dani z príjmov po uplynutí 5-ročnej lehoty vlastníctva.
    Ja to mám naštudované takto, opravte ma, ak sa mýlim. Ďakujem

    predaj nehnutelnosti, ktora sa prenajimala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.