Zavrieť

Porady

Evidencia výdavku

Ahojte!!
Chcel by som sa spýtať či každý môj výdavok musí byť evidovaný(JU, neplatca DPH).
Presne sa jedná:
Kúpil som lešenie na splátky od jednej firmy v hodnote okolo 180 000.
Moc by som tento výdavok nechcel evidovať lebo by som bol v mínuse. Ako mám postupovať?
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Teraz si v mínuse, ale v ďaľšom období sa Ti bude "mínus" hodiť. Lešenie nejde priamo do nákladov. Treba si preštudovať aj zákon o účtovníctve.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    mccm
    Ahojte!!
    Chcel by som sa spýtať či každý môj výdavok musí byť evidovaný(JU, neplatca DPH).
    Presne sa jedná:
    Kúpil som lešenie na splátky od jednej firmy v hodnote okolo 180 000.
    Moc by som tento výdavok nechcel evidovať lebo by som bol v mínuse. Ako mám postupovať?
    Ďakujem!!!
    Ak máš na to dôvod, že nechceš byť v strate, tak to jednoducho nezaúčtuješ, alebo aspom nie do VOZD, ale to dáš do VNZD, ako DHM a odpisuješ. To aspom kvôli evidencii, prípadnému poškodeniu, krádeži,... Ale strata nie je tiež na zahodenie. Možno by sa Ti v budúcom roku hodila na zníženie zisku...
    Naposledy upravil Anja111 : 06.01.07 at 19:07

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ekopo
    Teraz si v mínuse, ale v ďaľšom období sa Ti bude "mínus" hodiť. Lešenie nejde priamo do nákladov. Treba si preštudovať aj zákon o účtovníctve.
    Súhlasím a dodám, že do účtovníctva to kľudne daj, bude to Výdavok neovplyvňujúci základ dane.

    mccm je offline (nepripojený) mccm

    mccm
    Super vďaka.
    A ak by som to chcel zaevidovať ako VOZD ako to mám zaevidovať s tými splátkami?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    mccm
    Super vďaka.
    A ak by som to chcel zaevidovať ako VOZD ako to mám zaevidovať s tými splátkami?
    Keďže to je dlhodobý majetok, do VOZD to dávaš cez odpisy. Takže zaúčtuješ do VNZD a uplatňuješ odpisy. Ale keď nechceš byť v strate, tak by si mohol v tomto roku využiť odloženie odpisu.
    Naposledy upravil Anja111 : 06.01.07 at 18:55

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Ja si súhlasím s Tweety, že lešenie Ti nejde priamo do nákladov, lebo jeho cena je nad 30.000,/ sk a do nákladov ho dostaneš cez odpisy a teraz už je aj možnosť odpisovanie prerušiť / okrem lízingu / a tak by si v strate nemusel byť len by si to dal cez VNZD, celú sumu by si uviedol vo výkaze v majetku. A v budúcnosti sa Ti odpisy určite hodia. Dúfam že som aspom trošku pomohla.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    A ešte, čo sa týka účtovania splátok, tak tie účtuješ do VNZD. Jednoducho je to iba splátka záväzku.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    mccm

    Lešenie zaeviduj na kartu HIM - do nákladov dáš na konci roka iba odpis /ak si nechceš zvyšovať náklady - tak môžeš aj prerušiť odpisovanie v roku v ktorom to budeš potrebovať a potom v ďalšom pokračovať v odpisovaní.

    Splátky za lešenie - budeš účtovať do VNZD

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ku konkrétnemu prípadu zo zadania:
    Nakoľko obstarávacia cena je vyššia ako 30 tis. Sk, ide o investičný majetok a do daňových výdavkov vchádzajú odpisy tohoto majetku. Daňovník má možnosť v zmysle § 22 ods. 9 Zákona o dani z príjmov odpisovanie prerušiť. Takže nevidím dôvod neúčtovať o nákupe majetku - lešenia. Ak by Ťa suma odpisu dostala do straty a v strate nechceš byť, odpisovanie prerušíš.
    Okrem toho zaúčtovaním obstarania majetku bude Tvoje účtovníctvo úplné, tak ako to vyžaduje zákon o účtovníctve .

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ale v ani jednom riešení nie je uvedené do ktorej odpisovej skupiny lešenie zaradiť. Dosť dlho som sa to snažil vyhľadať , našiel som pod č. KP 35.3 dokonca kozmickú loď, ale lešenie nie. Nakoniec mi z toho vyšla odpisová skupina I. Ostatné rozličné výrobky inde neuvedené. odpis na 4 roky. Keď nie, opravte ma.
    Naposledy upravil ekopo : 07.01.07 at 12:22

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lešenie - hmotný investičný majetok kód produkcie 28.11.23, odpis. skupina 2.

    2811236000 Ostatné konštrukčné prvky zo železa alebo ocele vybraté z Prodslov06

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.