Zavrieť

Porady

účtovný zostatok na sklade k 31.12.2006

Zdravím,
účtujem v JU, nákup a predaj tovaru resp. materiálu. V prebehu roku robim sklad.evidenciu. Úhrady za nákup tovaru dávam do výdavku na nákup tovaru do peň.denníka, tržby z predaja tovaru do kolonky príjem z predaja tovaru v peň.denníku. Na konci roku urobím inventúru na sklade a prípadný rozdiel ( manko, prebytok cez ID zaúčtujem do denníka vrámci uzávierkových operácií). Účtovný zostatok na sklade ako nespotrebované zásoby mi zostane k 31.12. napr. 40 000 Sk. V príjmoch mám tržby a vo výdavkoch nákup (priebežne počas roka), čo mi ovplyvňuje ZDP. Zostatok na sklade mi vstúpi len do výkazu o majetku a záväzkoch a neovplyvní mi ZDP alebo musím nejako upravovať daňové príjmy resp. výdavky o tieto nespotrebované zásoby tak ako je to v PU (sp. B)? Doteraz som žiadne uzávierkové oprácie (okrem zaúčtovania inv.rozdielov resp.darov či použitie v rozpore so zák.o DzP a pod.)v min.rokoch nerobila a teraz mám pochybnosti. Prosím o radu, či to robím správne, s uvedením odkazov na met.pokyny alebo paragrafy. Vďaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    V JU sa Ti skladové zásoby objavia len vo výkaze o majetku a záväzkoch. Neúčtuješ o nich v uzávierkových operáciách.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Takže, keď kupim tovar v decembri 2006, nákup tovaru ide do výdavkov OZD, bude to premietnute vo výkaze o príjmoch a výdavkoch /JU/ a zároveň ak sa mi nepodarí do konca roka tento tovar predať, uvediem ho ako zásoby/tovar/ vo výkaze o majetku a záv.?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Soňula
    Takže, keď kupim tovar v decembri 2006, nákup tovaru ide do výdavkov OZD, bude to premietnute vo výkaze o príjmoch a výdavkoch /JU/ a zároveň ak sa mi nepodarí do konca roka tento tovar predať, uvediem ho ako zásoby/tovar/ vo výkaze o majetku a záv.?
    Áno presne tak ,bude sa viesť aj v inventúre k 31.12.2006 a z toho vychádzaš do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2006.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Vďaka za odpovede. Takže to robím správne, ak dobre rozumiem Vašim odpovediam? Ak nakúpim v JU tovar v decembri 2006, dám to do daňového výdavku ako nákup tovaru. Ak sa mi nakúpený tovar nepodarí predať do konca decembra 2006 a zostane mi na sklade, premietne sa mi tento stav len do výkazu o majetku a nenastane žiadne storno alebo odpočítanie tohto zostatku na sklade z daňových výdavkov. Takže základ dane v JU mi tento zostatok nijako neovplyvní. Včera ma trochu zmiatli (nie na Porade) tak si to overujem, nech v tom mám jasno. Čisto teoreticky, keď nakúpim tovar a zaplatím zaň v JU 30.12.2006 napr. 1 000 0000,00 Sk, zaúčtujem do daňového výdavku ako nákup tovaru, naskladním ho, ale do 31.12.2006 ho nestihnem predať (prijať zaň platbu), a zostane mi tam ten 1.000.000,00 na sklade, tak sa mi len premietne ten 1 000 000,00 do daňových výdavkov v plnej sume (pri nákupe) a v príjmoch ako 0,00 . Takže ak má niekto vysoký základ dane z príjmu v JU, môže ho znížiť pred koncom roka napr.nákupom tovaru a znížiť si tak základ dane. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Betina2
    Vďaka za odpovede. Takže to robím správne, ak dobre rozumiem Vašim odpovediam? Ak nakúpim v JU tovar v decembri 2006, dám to do daňového výdavku ako nákup tovaru. Ak sa mi nakúpený tovar nepodarí predať do konca decembra 2006 a zostane mi na sklade, premietne sa mi tento stav len do výkazu o majetku a nenastane žiadne storno alebo odpočítanie tohto zostatku na sklade z daňových výdavkov. Takže základ dane v JU mi tento zostatok nijako neovplyvní. Včera ma trochu zmiatli (nie na Porade) tak si to overujem, nech v tom mám jasno. Čisto teoreticky, keď nakúpim tovar a zaplatím zaň v JU 30.12.2006 napr. 1 000 0000,00 Sk, zaúčtujem do daňového výdavku ako nákup tovaru, naskladním ho, ale do 31.12.2006 ho nestihnem predať (prijať zaň platbu), a zostane mi tam ten 1.000.000,00 na sklade, tak sa mi len premietne ten 1 000 000,00 do daňových výdavkov v plnej sume (pri nákupe) a v príjmoch ako 0,00 . Takže ak má niekto vysoký základ dane z príjmu v JU, môže ho znížiť pred koncom roka napr.nákupom tovaru a znížiť si tak základ dane. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
    V JÚ áno.

    Pokús sa príspevok č.5 vymazať , asi si to poslala nedopísané, resp.len rozpracované .

    účtovný zostatok na sklade k 31.12.2006

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.